" />
USD
3,6886
EURO
4,3427
ALTIN
151,3461

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TARIM VE HAYVANCILIĞA DEV DESTEK

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi,  tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’deki üreticileri desteklemeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın çalışması sonucunda cumhuriyet tarihinde ilk defa zeytin sineğiyle mücadeleyi başlatan belediye olarak öne çıkan ve sonrasında üreticilere sera örtüsü, soğuk süt tankı, polen tuzaklı kovan altlığı, yem selektör makinesi, kovan, buzağı kulübesi destekleri sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, rekabetin […]

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TARIM VE HAYVANCILIĞA DEV DESTEK
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi,  tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’deki üreticileri desteklemeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın çalışması sonucunda cumhuriyet tarihinde ilk defa zeytin sineğiyle mücadeleyi başlatan belediye olarak öne çıkan ve sonrasında üreticilere sera örtüsü, soğuk süt tankı, polen tuzaklı kovan altlığı, yem selektör makinesi, kovan, buzağı kulübesi destekleri sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, rekabetin üretici lehine gelişmesi için desteklerini sürdürüyor.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışma sonucunda Balıkesir’deki üretici kuruluşları ve üreticilere 1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör makinesi ve 10 adet süt soğutma tankı dağıtıldı. Balkonuk Center’da gerçekleştirilen törene Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Genel Sekreter Osman Yenidoğan, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, daire başkanları, üretici kuruluşları ve üreticiler katıldı.

 

ŞAHİN: “BALIKESİRLİ ÇİFTÇİLERE HER TÜRLÜ

DESTEĞİ VERMEK BOYNUMUZUN BORCU”

 

Türkiye ve Balıkesir’deki tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması, üretici hayat standartlarının yükseltilmesi ve ürettikleri ürünlerin Türkiye pazarında yer bulması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını  ifade eden Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, “Her türlü zorluğa rağmen, ülkemizin kalkınmasında, ekonominin büyümesinde, soframıza ulaşan en güzel sebzenin, meyvenin, etin, sütün, balın, tahılın ve ekmeğin üretiminde, alın teri döken, çaba harcayan ve emek sarf eden Balıkesirli çiftçi kardeşlerimizin, üreticilerimizin yükünü omuzlamak, onlara her tür desteği vermek boynumuzun borcudur. İşte bugün, burada, bu gayeyle gerçekleştirdiğimiz, desteklerimizin dağıtım töreni için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

 

TARIM DİĞER SEKTÖRLERİNDE LOKOMOTİFİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal nüfusa ve tarıma özel bir önem verdiğini vurgulayan Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin,  “Kırsal alanlardaki doğal kaynak potansiyelinin ve işgücünün üretime kazandırılacak şekilde harekete geçirilmesi ve kır-kent arasındaki sosyo-ekonomik bütünleşmenin güçlendirilmesi daha gelişmiş bir şehir için önemlidir. Bu konuda yapılan çalışmalar, hem kırsal kesimin ulusal kalkınmaya katkısının artırılmasına, hem de kırsal ile kent arasında artarak süregelen gelişmişlik farklarının azaltılmasına imkân verecektir. Kırsal alanda tarımsal üretim, diğer sektörlerin lokomotifi durumundadır. Kırsal kalkınma, çiftçilerimizi makûs talihinden kurtaracak, ülkenin birçok sorununu halledecek, ülkede istikrarı sağlayacak, ekonomimizi rayına oturtacak en önemli faaliyet alanlarından biridir” dedi.

 

ÜRETİCİLERİ DESTEKLEYECEĞİZ

 

Balıkesir’in tarımsal potansiyelini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla, üretici örgütlerinin desteklenmesi Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydeden Başkan Vekili Şahin, “Bu bağlamda ilimizdeki tarım sektörünün geliştirilmesi amacıyla çiftçilerimizin ortak kullanımına sunulmak üzere makine ve ekipman temini ve bu makine ve ekipmanların çiftçilerimize dağıtımı çalışmalarımız devam etmektedir. Balıkesir’in topyekûn kalkınması, Kırsala, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza, bitkisel ve hayvansal üretim yapanlara, katma değer yaratanlara daha fazla önem vermemizle, daha çok destek olmamızla mümkündür. İlimiz “Türkiye’yi doyuran il” ve “Tarımın Başkenti” olarak anılmaktadır.  Tarım ve hayvancılıkta yılın 12 ayı üretim yapılabildiği gibi, ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en önemli hayvansal ve bitkisel üretim merkezlerindendir. Ege Denizi ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilimiz, birçok farklı iklim özelliğini bünyesinde barındırıyor. Bu farklı iklim özelliklerinin aynı coğrafyada kendini göstermesi, ilimiz sınırları içinde pek çok ürünün yetiştirilebilmesine imkân veriyor. Balıkesir bu özellikleriyle, hem bitkisel, hem de hayvansal üretimde Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir. Balıkesir Türkiye’de; büyükbaş hayvan varlığında 3. sırada, küçükbaş hayvan varlığında 9. sırada, kanatlı üretiminde 3. sırada, süt üretiminde 2. sırada, yumurta üretiminde 3. sırada, kırmızı et üretiminde 3. sırada, beyaz et üretiminde 2. sırada yer almaktadır” dedi.

 

ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLMAK BOYNUMUZUN BORCU

 

Tarım ve hayvancılıkta yüksek potansiyele sahip Balıkesir’de, Büyükşehir Belediyesi’nin ilk icraatlarından birinin Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurmak olduğunu söyleyen Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, bu süre içerisinde kırsal yaşayan vatandaşlara yönelik birçok eğitim ve destekleme faaliyetinde bulunulduğunu açıkladı. Başkan Vekili Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yönelik, yoksullukla mücadelede, istihdamın arttırılmasında, işsizliğin azaltılmasında ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortak projeler üretiyor, bu konuda kendine paydaşlar buluyor. Özellikle kırsal mahallelerde, o mahallenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak projelerin oluşturulmasında, o projelerin hayata geçirilmesinde şehrin diğer bileşenleriyle birlikte her tür katkıyı sağlıyor. Bugün bu toplu dağıtım töreninde kırsal mahallemizdeki örgütlü üreticilere 15 adet selektör yani tohum temizleme ve ilaçlama makinesi,  10 adet süt soğutma tankı ve 158 mahallemize 700 adet buzağı kulübesi dağıtıyoruz.  2015 yılında dağıttıklarımızla beraber, bugüne kadar üreticilerimize, 20 adet selektör makinesi, 17 adet süt soğutma tankı, 1000 adet buzağı kulübesi dağıtmış oluyoruz. Sonuç olarak kurulduğumuz günden bu güne, bitkisel ve hayvansal üretime katkı sağlamak için 235 kırsal mahallemizde, yaklaşık 20.000 vatandaşımıza ulaştık ve onlara destek olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi doyuran il; Balıkesir’i, bitkisel ve hayvansal üretimde Türkiye’de ilk sıralara taşıyan, alın teriyle, emeğiyle bu şehre katma değer sağlayan çiftçilerimizin, üreticilerimizin her daim yanında olmak boynumuzun borcudur. Büyükşehir Belediyemiz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da çiftçimizin, üreticimizin, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yanında ve hizmetinde olacaktır”.

 

Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin’in konuşmasının ardından üretici kuruluşları ve üreticilere 1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör ve 10 adet süt soğutma tankı dağıtım töreni gerçekleştirildi. Program katılımcılara verilen yemeğin ardından sona erdi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.