İSTİRİDYE MANTARI EDREMİT PAZARINDA

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

İSTİRİDYE MANTARI EDREMİT PAZARINDA

 

Kırmızı et fiyatı ülkemizde artış göstermekte hükümette bu yükselişi engelleme çabasında.

Uzmanların kırmızı ete alternatif protein kaynağı olarak gördükleri istiridye mantarı Edremit pazarında da yerini aldı.

Edremit’te çıkrıkçı köyü civarında kurdukları tesiste 3 yıldır istiridye mantarı ürettiklerini belirten Mehmet Uzunömür, İstiridye mantarının yapımında hiçbir kimyasal madde kullanılmadığını söyledi. Halk arasında Kavak Mantarı olarak da bilindiğini söyleyen Uzunömür pazarda gün 100 kg’a yakın satış yaptıklarını, sözlerine ekledi.

Pişirilmesi konusunda da Mehmet Uzunömür; Et sote gibi yapılıp üzerine kaşar rendelenip fırına sürülmesini önerdi.

Sizler için istiridye mantarı hakkında küçük çaplı araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz veriler şöyle;”Zehirleme riski yok. Kırmızı etten daha değerli besin öğelerine sahiptir. Yağ oranı sıfıra yakındır. Protein olarak da kırmızı ete eş değer derecededir. Kırmızı ete alternatif besin öğesidir. İstiridye Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu beliriliyor.

 

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.