ASKER AİLELERİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEKTEN MUAF TUTULSUN

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

ASKER AİLELERİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEKTEN MUAF TUTULSUN

 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın askerlerimizin ve ailelerinin yaşadıkları mağduriyetleri giderecek bir kanun teklifi verdi.

 

Ahmet Akın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ; “Vatani görevini yerine getiren vatandaşlarımız çifte mağduriyetle karşı karşıya kalıyor. Askerde bulunduğu döneme ait sosyal güvenlik primini askerlikten sonra borçlanarak cebinden ödemek zorunda kalıyor. İşinden ayrılarak askere gittiği için zaten gelirinden mahrum kalıyor. Sosyal güvenlik primi de ödenmediği için bakmakla yükümlü olduğu eşi, ana ve babası için gelir testi yapılarak Genel Sağlık Sigortası Primi tahakkuk ettiriliyor. Gelirden yoksun kalan aile bu primleri de ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Vatana hizmet amacıyla askere giden bir kişi hem askerlik borçlanması ile hem de aile bireylerine ait Genel Sağlık Sigortası Primi borcu ile karşı karşıya kalmaktadır. Askerliğini yapmakta olan bir kişinin bu tür ilave yükümlülüklerle karşılaşması hoş değildir. Ülkemiz bu ilave yükleri onların sırtından alacak güce sahiptir. Bu kişilerin askerlik süresince oluşacak sosyal güvenlik prim borçlarının Milli Savunma Bakanlığının bütçesinden karşılanması, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de prim ödemeksizin sağlık hizmetlerinden yararlanması gerektiği düşüncesinden hareketle bu kanun teklifini vermiş bulunmaktayım” dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.