" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

EĞİTİMDE RADİKAL DEĞİŞİM?

Geçen hafta içinde Edremit’te eğiğimle ilgili iki toplantıya katıldım. Birincisi Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Koç’un yaptığı, yerel basın mensupları ile bir nevi tanışma da sayılabilecek bir sohbet toplantısıydı. Koç toplantıda ilçedeki eğitim ve okullarla ilgili bilgiler verdi. İkinci toplantı ise Kız Meslek lisesinde Meslek oda temsilcileri, Staj gören öğrencilerin işletme temsilcileri, İlçe […]

EĞİTİMDE RADİKAL DEĞİŞİM?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçen hafta içinde Edremit’te eğiğimle ilgili iki toplantıya katıldım.

Birincisi Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Koç’un yaptığı, yerel basın mensupları ile bir nevi tanışma da sayılabilecek bir sohbet toplantısıydı. Koç toplantıda ilçedeki eğitim ve okullarla ilgili bilgiler verdi.

İkinci toplantı ise Kız Meslek lisesinde Meslek oda temsilcileri, Staj gören öğrencilerin işletme temsilcileri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve okul idareci ve alan temsilcileri ile öğrencilerin stajları ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı bir toplantı. İkinci toplantıya gazetemizde staj öğren öğrenci olduğu için o nedenle katıldım. Diğer gazetelerden ve TV 100’den de gazeteci arkadaşlarımız katıldılar.

Bu iki toplantıya katılınca bir haftadır eğitimle ilgili düşünmeye başladım.

Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’daki Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda yaptığı konuşma hafta sonu TV’lerde ve gazetelerde gündeme oturdu. Cumhurbaşkanı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Eğitim öğretim sistemimizin hedefi, sadece kariyer yapmaya veya sınav geçmeye odaklı bireyler yerine, aklıselim, kalbiselim, zevkiselim sahibi bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Bunun için de sistemin kadim değerlerimizi merkeze alan bir anlayışla, ilim, irfani hikmet esasları üzerine yeniden inşa edilmesi şarttır.“ Erdoğan, bu yönde ‘radikal adımlar’ için, içinde bulunduğumuz dönemi ‘mümbit bir dönem’ diye niteledi.

Girişte bahsettiğim toplantılar vesilesi ile eğitimle ilgili düşüncelerimi bu haftaki vatandaş cephesinde sizinle paylaşmayı düşünürken Cumhurbaşkanımızın sözlerini haberlerde izleyince biraz da irkildim.

Bir eğitimci değilim eğitim sistemlerini bilimsel olarak yorumlamak haddim değil. Bir vatandaş olarak dilimin döndüğünce sadece düşüncelerimi paylaşabilirim.

Ülkemizde iki Bakanlığın adında MİLLİ kelimesi var, birincisi Milli Eğitim Bakanlığı, diğeri de Milli Savunma Bakanlığı. Her iki bakanlığın alanlarında ulusal politikalar olmalı, bu politikalar iktidarlara göre değişmemeli.

Ülkemizde 1980 darbesine kadar eğitim sistemimizle dikkat çekici köklü değişikliklere gidilmedi. Okullarda din derslerinin zorunlu yapılması ile eğitimde yapılmaya çalışılan sistem değişikliğinin sinyalleri verilmişti. Ecevit iktidarının uygulamaya koyduğu 12 yıllık zorunlu eğitimle bu geri gidişin önü alınmaya çalışılsa da AKP iktidarının koyduğu 4+4+4+4 sistemi ile yeni bir süreç başladı.

Edremit Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç’ta basınla yaptığı sohbet toplantısında Eğitimdeki yaşanan sistem değişmelerinden,4+4+4+4, sınav sistemleri, dershanelerin kapatılması ve okula dönüşmeleri, Devlet okullarında öğrencilerin sınavlara hazırlanması için okul müfredatlarının yanında birde sınavlara yönelik kursların verilmesi gibi konularda basın mensupları ile bilgi paylaşımında bulundu.

Evet, eğitim sistemimizin büyük sorunları olduğu doğrudur. Ülkemizin iktidarlara göre değişmeyen, “Milli” bir eğitim politikası ve sistemi olmalıdır.

“Hayatta En hakiki mürşit ilimdir” diyen Atatürk cumhuriyetinde eğitim sistemimiz bilimi esas almalıdır.

 

Yaşadığımız süreçte Milli Eğitim sistemimizde sayın cumhurbaşkanımızın bahsettiği RADİKAL değişimler acaba nasıl olacak?

Bilimi rehber edinen bir eğitim sistemi mi?

Cemaatlere, vakıflara dayandırılan bir eğitim sistemi mi?

Okulların Diyanete bağlandığı dini bir eğitim sistemi mi?

Aşiretlere ya da etnisiteye uygun bir eğitim sistemi mi?

Yukarıda “Cumhurbaşkanımızın sözlerini haberlerde izleyince birazda irkildim” demiştim. Evet irkildim. Acaba eğitim sistemimizde ne yönde bir radikal değişiklik olacak bekleyip göreceğiz.

 

Hüseyin EROĞLU

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.