" />
USD
3,6786
EURO
4,3324
ALTIN
151,5733

PROMOSYON LÜTUF DEĞİL HAKTIR

Edremit Emekli-Sen üyeleri banka promosyonları ile ilgili Edremit PTT önünde basın açıklaması yaptı. Basın Açıklamasının ardından emekli sen üyeleri konuyla ilgili hazırladıkları dilekçelerini imzalı olarak ilgili Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdiler.   Basın açıklamasını Emekli-Sen Edremit temsilcisi Özden Demirel okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bildiğiniz üzere, Türkiye’de önceki yıllarda, serbest piyasa kurallar […]

PROMOSYON LÜTUF DEĞİL HAKTIR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Edremit Emekli-Sen üyeleri banka promosyonları ile ilgili Edremit PTT önünde basın açıklaması yaptı. Basın Açıklamasının ardından emekli sen üyeleri konuyla ilgili hazırladıkları dilekçelerini imzalı olarak ilgili Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdiler.

 

Basın açıklamasını Emekli-Sen Edremit temsilcisi Özden Demirel okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bildiğiniz üzere, Türkiye’de önceki yıllarda, serbest piyasa kurallar gereği. Bankalar çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için, birbirleriyle kıyası bir yarış içindeydiler. Bu yarışta her banka, çalışanlar ile onların işverenlerine, promosyon vermekteydiler. Ancak özellikle, çalışanları ve onların    işvereni durumundaki kamu kurumları bakımından bir düzensizlik soz konusu olduğu için. Başbakanlık, karışıklığı ve kurumlar arasındaki farklılığı gidermek üzere 2007 yılnda, 2007/21 sayılı            bir genelge çıkarmış ve promosyon ödenmesine ilişkin esasları belirlemiştir. Bu genelgeye göre; bankaların, kurumlara verdikleri promosyonun 2/3’ü maaş alana verilirken kalan 1/3 u ise kurum tarafından kuIlanılacaktır. Başbakanlığın belirtilen genelgesinin yayınlanmasından sonra bankalar çalışanlara düzenli promosyon ödemeye başlamışlardır.

 

Başbakanlığın bu genelgesi, bir kamu kurum olan ve 11 milyon emekli ile emekli dul ve yetimin aylığını ödeyen, emeklilerin işvereni konumunda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunu da bağlamasına rağmen kurum gerekli çalışmaları yapmamış ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamamıştır. 2007 yılından bu yana, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları zaman zaman yaptıkları açıklamalarla emeklilere promosyon verilmesi için çalışmalarımız devam ediyor, bankalarla görüşüyoruz, yakında emeklilerimize müjdeli haberi vereceğiz gibi, popülist açıklamalar yaptılarsa da bu güne kadar sonuç alınamadı ve emeklilere promosyon verilmesi sağlanamadı. Bu açıklamaların en sonuncusu ise birkaç gün önce mevcut bakan, Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamadır. Asıl garip olan ise bu güne kadar sonuç alınmamış olsa da bakanların yaptığı bu açıklamaların, yandaş basın tarafından iktidarın lütfü gibi, büyük puntolarla müjde diye haberleştirilmesidir.

Maalesef değişen bir şey yok ve aynı basın. Sayın Bakanın son açıklamasını da, emekliye promosyon müjdesi diye haberleştirdi. Öncelikle şunu belirtmeliyiz, promosyon müjde veya lütuf değil, Türkiye’de uygulanmakta olan sözde serbest piyasa kuralları içinde, bankalar arası rekabet gereği, bankaların maaş ödemesi yaptıkları çalışan veya emekli kişiye ödemeyi tahhüt ettikleri paradır. Çünkü bankalar maaş ödemelerinden muazzam kar elde etmektedirler. Promosyon ise bankaların bu kazancın cüzi bir kısmını, maaş sahibine vermeyi kabul etmeleridir. 2007 yılında çıkarılan 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesi ise promosyon ödenmesindeki farklı uygulamalara son vermek ve Ödemeleri düzenli hale getirmek amacıyla çıkarılmış olup, tüm kamu kurumlarını bağlamaktadır. Kendiside bir kamu kurumu olan, milyonlarca emeklinin maaşını ödeyen SGK’nın bu güne kadar genelgenin gereğini yapmamış olması bir eksikliktir.

Bakanın açıklaması ile son çıkan haberlere baktığımızda verilecek olan promosyon, emeklinin üç yıl aynı bankadan maaş almasına bağlı olup, en çok 900 Lira verilecektir. Promosyon, yukarıda belirtilen genelgeyle 2007 yılından itibaren ödenmesi gereken bir paradır. Ancak bakanın açıklaması, geçmişe sünger çekilmek istendiğini göstermektedir. Bu kabul edeceğimiz bu durum değildir. Sayın Bakana çağrımız, bankalarla yapılacak görüşmelerde, promosyonun 2007 yılından itibaren ödenmesini sağlamasıdır. Çünkü SGK, yukarıda belirtilen, başbakanlık genelgesinin gereğini yapmamış ve milyonlarca emeklinin 2007 yılından bu yana hak kaybına uğramasına yol açmıştır.

Sendika olarak, yıllardır yürüttüğümüz imza kampanyaları ile yaptığımız yürüyüş, basın açıklaması gibi eylem ve etkinliklerin yanı sıra, ilgili makamlarla yaptığımız görüşmelerde sürekli, bu genelgenin dikkate alınmasını ve bankalarla yapılan ödeme protokollerine promosyon maddesi eklenmesini talep ettik. Bütün bu çalışmalarımıza rağmen SGK görevini yapmadı. Şimdi yapılması gereken Kamu Çalışanlarına promosyon ödemesinin başladığı 2007 yılından itibaren emeklilere promosyon verilmesinin sağlanmasıdır. Bu yapılmadığı takdirde önümüzdeki süreçte buna ilişkin idari ve hukuki girişimlerimiz kesintisiz devam edecektir”.

 

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.