" />
USD
3,6759
EURO
4,3195
ALTIN
152,0057

AYVALIK ATA’SINI 82 YIL ÖNCEKİ COŞKUYLA KARŞILADI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 82. yılında da Ayvalıklılar aynı heyecan ve coşku ile temsili olarak Ata’larını karşıladılar.   Bundan 82 yıl önceki gibi Karayolları tesisinin bulunduğu alanda Atatürk’e temsili karşılama töreni yapan coşkulu kalabalık, Atatürk’ün yürüdüğü caddeden Ayvalık Belediyesi Bandosu eşliğinde yürüyerek Yedi Kuyular mevkisinden ilçe merkezinde ulaştılar. Yürüyüş güzergahı boyunca vatandaşlar, […]

AYVALIK ATA’SINI 82 YIL ÖNCEKİ COŞKUYLA KARŞILADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 82. yılında da Ayvalıklılar aynı heyecan ve coşku ile temsili olarak Ata’larını karşıladılar.

 

Bundan 82 yıl önceki gibi Karayolları tesisinin bulunduğu alanda Atatürk’e temsili karşılama töreni yapan coşkulu kalabalık, Atatürk’ün yürüdüğü caddeden Ayvalık Belediyesi Bandosu eşliğinde yürüyerek Yedi Kuyular mevkisinden ilçe merkezinde ulaştılar. Yürüyüş güzergahı boyunca vatandaşlar, korteje alkışlarıyla ve ellerindeki Türk bayraklarıyla coşkuyla eşlik etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı’nın ardından Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Garnizon Komutanı Personel Albay Aydın Nazlı ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundular.

Her yıl olduğu gibi Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Mehmet Yılmaz, Atatürk’ün ilçeye girdiği caddeden yürüyen protokole bir buket çiçek sundu.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı.

“Bu coşkuyu, bu sevgiyi görünce insan duygulanıyor” diyen başkan Gençer, “Bundan tam 82 yıl önce Altınova’ya, gelmiş. Altınova’nın ovasını görünce ‘buranın adı Altınova olsun’ demiş. Daha sonra’da Yedi Kuyular mevkisinden Ayvalık’a gelmiş. O gün ne sevgi varsa, o gün ne coşku varsa, Ayvalık’ta nasıl bir duygu varsa bugün aynısını gördük. İşte; bir toplum liderini böyle sever, böyle kucaklar. O’na çok şey borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetle beraber nasıl Ayvalık’a gelmişse, Anadolu’yu da tek tek gezmiş defalarca.  Vatandaşımızla tek tek konuşmuş, kahvede oturmuş, trene binip yolculuk ederek köylere gitmiş tek tek vatandaşımızla konuşmuş. Yıkılmış bir Osmanlı’nın geride kalmış posasını ancak böyle çalışarak, böyle azimle toparlayabilirdiniz. Sadece ilim irfan yuvalarının İstanbul’da olduğu bir dönemde Anadolu’ya ilmi götürmüş. Eğitim seferberliği yapmış, onun için bu kadar seviliyor, onun için unutulamıyor, onun için hep bu kadar minnettarız. Ülkenin her yerine iş kolları açmak için uğraşmış, insanları ayırmamış. Hepsine eşit davranmış. Kimlikleri ne olursa olsun, inançları ne olursa olsun herkese eşit davranmış. Ve işte ulus devleti kurmaya çalışmış. Bugün yaşadığımız sıkıntılarda Mustafa Kemal Atatürk’ün o zaman ne kadar doğru yaptığını bir kez daha anlıyoruz. Bu ülkenin birlik beraberliği, bölünmez bütünlüğünü sağlamak için daha o günlerden Mustafa Kemal Atatürk bunları düşünmüş.  İşte bu cumhuriyet kolay kurulmadı. İşte bu cumhuriyeti kuran inançla biliyorum ki bu Türkiye Cumhuriyetine bir şey olmayacağına eminim. Atatürk o kadar aydınmış ki gittiği yerlere matbaa götürmüş. O matbaalar gazete çıkartmaya başlamış ve o gazeteler insanları aydınlatmış. Bunlardan bir tanesin, da o zamanın belediye başkansı Avni Baskın’a Ayvalık’a kurdurmuş. Bunları Mustafa Kemal Atatürk hesaplayarak yapmış. Bu Türk milleti çok acılar çekmiş tarih boyunca 16 tane devleti kurmuş ama Türkiye Cumhuriyetini kurmuş, bir daha da bölünmeyelim, parçalanmayalım diye her şeyin hesabını o kadar iyi yapmış ki Mustafa Kemal Atatürk, onun için hepimiz buradayız. Onun için yollardayız o buraya geldi diye yürüyoruz. Onun için Atatürk’ümüzü seviyoruz, onun için ona minnettarız. Onu özlemle saygıyla anıyoruz ve her gün anıyoruz. Bu yaşadığımız sıkıntılı günlere bakarak örnek alacağız, kenetleneceğiz. Yurtta sulh, cihanda sulh. Yurtta barış, Dünyada barış diyeceğiz. El ele tutuşacağız, sevgiyle olacağız. Belki bugün yanlış anlaşılıyor ama o günlerde Atatürk bu ülkeyi koruyabilmek adına “Ne mutlu Türk’üm diyene” demişti. Bugün buna daha çok ihtiyacımız var. Kimlikler herkesin kimliği, ama bu ülkenin kimliği “Ne mutlu Türk’üm diyene. Hepimiz kardeşiz” demiştir. Osmanlı dağılırken bütün cephelerde savaşmış Atatürk. Çanakkale’de, Trablus’ta, Balkanlar’da, her yerde savaşmış. Çanakkale zaferi Türk milletinin gücü ile kazanılmıştır ama Atatürk’te dehalığını göstererek oradaki strateji bilgisini Çanakkale’de dünyaya öğretmiştir” diye konuştu.

Gençer, Türkiye’nin hoşgörüye ve Atatürk’ün yoluna ihtiyacı olduğunu da söyledi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, konuşmasının ardından törenleri izleyen bir şehit ailesine bir buket çiçek takdim etti.

Daha sonra şiirler eşliğinde öğrenciler 6 parçadan oluşan Atatürk portresini oluşturdu, halk oyunları gösterisi sundu.

Ayvalık Belediyesi 13 Nisan Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 82. yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanında kurulan stantta lokma ikramında bulundu.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.