" />
USD
3,6741
EURO
4,3201
ALTIN
151,5810

Küçükkuyu-Ayvacık arasında inşaatına başlanan Karayolu çalışmalarında kesilen zeytin ağaçları için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği imza kampanyası başlattı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan imzalı “Kaz Dağında 15.000 zeytin ağacının kesilmesine dur de!” dilekçesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ulaştırılmak üzere change.org isimli internet sitesinde imzaya açıldı. Ayvacık-Küçükkuyu Yol Projesi kapsamında […]

Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Küçükkuyu-Ayvacık arasında inşaatına başlanan Karayolu çalışmalarında kesilen zeytin ağaçları için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği imza kampanyası başlattı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan imzalı “Kaz Dağında 15.000 zeytin ağacının kesilmesine dur de!” dilekçesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ulaştırılmak üzere change.org isimli internet sitesinde imzaya açıldı. Ayvacık-Küçükkuyu Yol Projesi kapsamında zeytin ağaçlarının kesildiğine yer verilen dilekçede, “Yerinde yapılan incelemede, kesilen ağaçların odun kömürü yapmak üzere kömürcülere satıldığına, ya da yakacak odun olarak ayrıldığına tanık olunmuştur” denildi. Ayvacık-Küçükkuyu Yol projesi kapsamında bölgedeki zeytin ağaçlarının katledilmemesi için Başbakanlık Makamına, başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhatabı olduğu Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan imzalı dilekçe change.org isimli internet sitesinde imzaya açıldı. “Kaz Dağında 15.000 zeytin ağacının kesilmesine dur de!” başlıklı dilekçede, “Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki duble yol inşaatının Ayvacık tarafından itibaren başladığı bilinmektedir. Aynı güzergahın Yeşilyurt Köyü ve Küçükçetmi Köyü arasında yer alan kısmının da yapımına başlandığı ve bu sırada bir sürü zeytin ağacı ve çam vb. ağaçlarının da kesilmekte olduğu görülmektedir. Yerinde yapılan incelemede, kesilen ağaçların odun kömürü yapmak üzere kömürcülere satıldığına, ya da yakacak odun olarak ayrıldığına tanık olunmuştur. Oldukça kıymetli olan ve ekonomik değeri bulunan zeytin ağaçlarının kökünden sökülmesi ve başka yere nakledilmesi halinde tuttuğu ve yaşamaya ve ürün vermeye devam ettiği bilinmektedir. Nitekim ağaçların kesilmesine dayanamayan bazı dernek üyelerimiz, kendi kısıtlı olanakları ile bazı ağaçları satın alarak kepçe yardımı ile söküp taşıyarak başka arazilere dikmişlerdir. Derneğimizce, zeytin ağaçlarının kesilerek katledilmesi yerine, yol inşaatı yüklenici firmasının bir ağaç sökme makinası satın alarak veya kiralayarak, ağaçları sökmesi ve Çanakkale Valiliğimiz, Ayvacık Kaymakamlığımız, Köy Muhtarlıklarımız, Küçükkuyu ve Ayvacık Belediyeleri ve Derneğimizle yapılacak işbirliği ile uygun yerlere nakledilerek, boş arazilere, ya da ihtiyaç sahibi köylülerin arazilerine dikilmesinin daha uygun olacağını düşünülmektedir. Zeytin ağacı katliamının bir an önce durdurulması ve konunun çözümü için Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonunda ilgili kurumlarla bir toplantı yapılarak ağaçların kesilmesi yerine sökülerek ihtiyaç olan yerlere dikilmesinin sağlanması hususunda gereğini arz ederiz” dendi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.