" />
USD
3,6655
EURO
4,3273
ALTIN
151,0317

EDREMİT’TE TURİZM HAFTASI KUTLANDI

  Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Güre Mahallesi’ndeki Adrina Otel’de düzenlenen törene Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkan Vekili İsmail Cahit Erol, Edremit ilçe emniyet Müdürü Mustafa Korkmaz katılırken turizm sektörünün yetkililerinden çok öğretmenler ve daire müdürleri ilgi gösterdi.   Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması […]

EDREMİT’TE TURİZM HAFTASI KUTLANDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Güre Mahallesi’ndeki Adrina Otel’de düzenlenen törene Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkan Vekili İsmail Cahit Erol, Edremit ilçe emniyet Müdürü Mustafa Korkmaz katılırken turizm sektörünün yetkililerinden çok öğretmenler ve daire müdürleri ilgi gösterdi.

 

Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından bir konuşma yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit’in denizi, Kazdağları, termali ve tarihi ile birçok özelliği bir arada bulunduran önemli ender yerlerden birisi olduğunu belirterek, “Gerçekten ülkemiz bir turizm cenneti, Çok büyük potansiyelimiz bulunmakta, Tarihimiz, denizimiz, doğamız birçok özelliklerimizle hem burada hem yabancı birçok turistin ilgisini çekmekte. Bu turist sayısı özellikle ekonomimize büyük katkılar olduğunu görmekteyiz. Geçen yıl ülkemize yaklaşık 34 milyon turist gelmiş, yaklaşık 40 milyar dolar turizm geliri elde edilmiş bulunmakta. Bu gerçekten ülke ekonomisi açısından da büyük değer ve anlam ifade etmekte. Gene turizmle alakalı olaraktan birçok inşaat ve yatırım yapıldığını görmekteyiz. Tabi ki turizm deyince ilk akla gelen yerleşim yeri olaraktan, biride Edremit ilçemiz gerçekten hem Kaz dağlarıyla, hem deniziyle hem termaliyle, hem tarihiyle, gerçekten ilçemiz ülkemizin en önemli değerlerine sahip yerleşim yerlerinden birisidir. Tabi ki bize düşen Edremit İlçemizi çok daha iyi yerlere taşıyabilmektir. Özellikle 31kmlik sahil şeridimiz Kaz dağlarımız bizim en büyük değerlerimizden birisi. Bu anlamda ilçemize gelen misafirlerimizi ağırlamak için tesislerimiz bulunmakta. İlçemizde toplam 181 konaklama tesisi ve bu tesislerde 16 bin 500 yatak kapasitesi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl bu tesislerde 305 bin kişi ağırlanmıştır. Yine turizm alanında ilçemizde 92 bin ikinci konut bulunmakta ve bu konutlarda toplam 1 milyon 750 bin kişi ağırlanmış olup, genel toplamda ilçemizde 2 milyon 50 bin kişi ağırlanmıştır. Bu sayı elbette yeterli değildir. Edremit’in turizmini ileriye taşımak istiyorsak sorunları çözmek zorundayız.

“TURİZMİ 12 AYA YAYMAK ZORUNDAYIZ”

Özellikle turizmi 2 3 ay ile kısıtlamamalıyız. Turizmi 12 aya yaymak zorundayız. Çünkü bu kapasitemiz var. Yazın belki yaz turizmi, özellikle sağlık turizmi konusunda çalışmalar yapmak zorundayız. Turistlerimizi 12 ay boyunca ağırlamak zorundayız, Çünkü çok güzel bir imkânımız var Edremit ilçemizde hava durumumuz var her geçen gün kapasitemiz artmakta yolcu sayımız artmakta. Bu vesile ile gelen turist sayısında önümüzdeki günlerde artış olması beklenmekte. Yine aynı şekilde sağlık turizmi alanında buraya bir bölge hastanesi yapılması halinde Edremit’te sağlık turizminin günümüzde çok biline bir turizm. Hem yut içinden hem yurt dışından ilçemize gelip turizmden yararlanmış olacaklarıdır. Maalesef ilçemizin trafik sorunu büyük sıkıntı, özellikle bu Edremit Altınoluk güzergahın da trafik çok sıkışmakta. Bu önemli sorunları çözmek zorundayız. Dolayısıyla Edremit ‘imiz gerçekten çok daha iyi yerlere gelecektir. Edremit olarak baktığımızda bunu başarabilecek kapasiteye sahibiz. Yazın deniz turizminin yanı sıra kışın termal ve dağ turizmi ve özellikle sağlık turizmi konusunda çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Altınoluk Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından turizm ile ilgili şiirler okundu. Ardından ilçeyi tanıtan slayt gösterisi sunuldu. Turizm haftası nedeniyle okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olanlara ödülleri Kaymakam Ali Sırmalı tarafından, ikinci olanlara Edremit Belediye Başkan Vekili İsmail Cahit Erol tarafından, üçüncü olanlara ise ilçeye birçok okul kazandıran hayırsever iş kadını Fernur Sözen tarafından verildi.

Ardından Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin eserlerinin yer aldığı resim sergisi ile İbrahim Elman ve İrfan Kolçak’ın fotoğraf sergisi gezildi.

Konuşmalar ve sergi açılışından sonra verilen kokteyl ile tören sona erdi. Törene Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkan Vekili İsmail Cahit Erol, hayırsever Fernur Sözen, Edremit İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Korkmaz, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Şahin Aydıncı, Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Nevzat Ergün, turizmciler, daire müdürleri, okul müdürleri, veliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.