" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

GÖMEÇ ESNAFI AYAKTA

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, geçtiğimiz yıllarda projesi çizilen ve yolların çift şeride çıkarılması ve bu yolların ilçe sınırları içerisinden geçen E-87 karayoluna bağlanan ana arter üzerindeki kaldırımlar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlandı. Ancak yolun yaklaşık 4 km’lik bölümüne yapılan kaldırımlar vatandaşı adeta çileden çıkardı. Bölgenin tarım bölgesi olmasına rağmen yapılan yollarda güvenlik şeridinin olmaması da […]

GÖMEÇ ESNAFI AYAKTA
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, geçtiğimiz yıllarda projesi çizilen ve yolların çift şeride çıkarılması ve bu yolların ilçe sınırları içerisinden geçen E-87 karayoluna bağlanan ana arter üzerindeki kaldırımlar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlandı.

Ancak yolun yaklaşık 4 km’lik bölümüne yapılan kaldırımlar vatandaşı adeta çileden çıkardı.

Bölgenin tarım bölgesi olmasına rağmen yapılan yollarda güvenlik şeridinin olmaması da ilerleyen günlerde meydana gelebilecek trafik kazalarına davetiye çıkarabileceğinden endişeli olan vatandaşlar söz konusu çalışmayı korkutucu olarak nitelendirdi.

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yapılan yollarda bile güvenlik şeritlerinin olduğuna  işaret eden vatandaşlar yapılan kaldırım düzenlemelerinin esnaf ve bölge sakinlerini rahatsız etmemesi için tali yolardan verilmesini istedi.

Yol kenarındaki 50’ye yakın işyerleri bulunan esnaf   ile yol güzergahında evleri bulunan sakinler ve tarla sahiplerinin ne iş yerine, ne evlerine , ne de tarlalarına arabalarıyla gidemeyecek hale geldiklerini vurgulayan vatandaşlar, “Gömeç ‘imiz yıllarca şehir merkezinde sıkışıp kalan Balıkesir’in ufak ilçelerinden biridir.  Yıllarca esnafa; ‘Yol kenarlarına çıkın. İnsanlar yoldan geçerken, Gömeç’te yol kenarlarında esnaf görsünler’ diyen siyasi yaklaşımın ardından Gömeçli esnaf ve bizler Gömeç’in tarımsal ürünlerini tanıtabilmek ve ticari amaçlı geçtiğimiz yıllarda yol kenarlarına çıkarak yoldan geçenlere satış yapmaya başladı. Ancak yapılan bu kaldırım çalışmasıyla beraber yol kenarına çıkan esnaf kepenk kapattı.    Gömeç 20 sene geriye gitti.  Şimdi ise karayollarında bu yapılan kaldırımların biran önce düzeltilmesini ve  esnafın önünden yol açılmasını istiyoruz” diye konuştular. Yol kenarında bulanan bir iş yeri sahibi, “ geçtiğimiz günlerde dükkanımızın önüne set gibi yapılan kaldırımı sökerek yenisini yaptık. Amacımız yoldan geçenlerin, arabası ile alışverişe gelenlerin dükkanımıza rahatça giriş çıkışlarını sağlamaktı. Ancak, karayolları gelerek yolumuzu yeniden kapattı. Bu yapılanın usulsüz olduğunu eğer yapılırsa ceza yazacaklarını söylediler. Peki ben iki aydır dükkanıma giremiyorum. Evime ekmek götüremiyorum. Bunu kim çözecek. Konudan  Gömeç Esnaf Odası başkanının da haberi var. Esnaf Odası Başkanı is bizlerin yanında olduğunu beyan diyor. Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğluna anlattım. Buna benzer sorunların Havranda da yaşandığını ama belediye başkanı yolun esnafların alış-veriş yapabilmesi için düzenlemesi için girişimde bulunduğunu söyledi. Aynı uygulamayı Gömeç Belediye Başkanı Kazım Aslan’da yapabilir demesi üzerine belediyeye gittik ve başkan yardımcısı Eşref Uslu ile görüştük. Yetkinin kendisinde olmadığında yani belediyede olmadığını söyleyen başkan yardımcısı Eşref Uslu, Gömeç için, sizin için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız sözünü verdi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.