EDREMİT’TE 1 MAYIS

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

EDREMİT’TE 1 MAYIS

 

Edremit’te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edremit ve akçayda olmak üzere iki farklı noktada kutlandı.

Edremit’te ki kutlamalar Edremit Vergi dairesi önünde başlayan yürüyüş ve Şehit Hamdibey Meydanında yapılan konuşmalarla devam etti. Edremit’teki kutlamalara KESK’e bağlı Sendikalar, HDP, Birleşik haziran Hareketi, Pirsultan abdal derneği ve DEV-LİS üyeleri katıldı.

 

Akçay’daki törenlerde kortej yürüyüşü il başlayıp, Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşmalarla devam etti. Akçay’daki kutlamalara Eğitim-İş Edremit ve Havran Temsilcilikleri, Belediye-İş, CHP Edremit ve Havran İlçe Başkanlıkları, Vatan partisi, ADD Şubeleri, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Çağdaş yaşamı destekleme derneği üyeleri katıldı. Akçay Öge Otel önünden Cumhuriyet Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başlayan 1 Mayıs kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Öge Otel önünde toplanan kalabalık, düzenleme komitesinin daha önce çektiği kura sıralamasına göre yürüyüşe başladı. Türk bayrakları, sivil toplum kuruluşu ve parti flamaları ve çeşitli pankartların taşındığı korteje Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka,  CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, sivil toplum örgütü temsilcileri dernek yöneticileri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Kortej Kordon boyu üzerinden Akçay Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Meydana gruplar tek tek anons edilerek alındıktan sonra, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve düzenleme komitesinde yer alan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Ardından başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere iş kazalarında yaşamlarını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okunmasından sonra, özgün müziğin ünlü ismi Ali Altay sahne aldı. Ardından bağlama eşliğinde türküler söylendi. Türkülere kalabalık zaman zaman halay çekerek, kimi zaman da sloganlarla ve alkışlarla eşlik etti. Akçay Mahallesi’nde 1 Mayıs kutlamaları başladığı gibi olaysız bir şekilde sona erdi.

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.