" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

İŞÇİ BAYRAMINDA İSTİKLAL MARŞI GERGİNLİĞİ

  1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı Burhaniye’de tuhaf bir şekilde kutlandı. Tuhaflık  kutlamalar öncesi Demokratik Kite Örgütlerinin bölünmesi. Kimi Ayvalık’ta, kimisi ise Edremit’te, kimileri de Burhaniye’de ayrı ayrı kutladı. Oysa Emperyalizmin önemli sloganı Körfezde geçerli değil herhalde. Böl parçala yok et.   İkinci tuhaflık ise Burhaniye Cumhuriyet Meydanında yaşandı. Saygı duruşu sonrasında İstiklal marşı okunmadan […]

İŞÇİ BAYRAMINDA İSTİKLAL MARŞI GERGİNLİĞİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı Burhaniye’de tuhaf bir şekilde kutlandı. Tuhaflık  kutlamalar öncesi Demokratik Kite Örgütlerinin bölünmesi. Kimi Ayvalık’ta, kimisi ise Edremit’te, kimileri de Burhaniye’de ayrı ayrı kutladı. Oysa Emperyalizmin önemli sloganı Körfezde geçerli değil herhalde. Böl parçala yok et.

 

İkinci tuhaflık ise Burhaniye Cumhuriyet Meydanında yaşandı. Saygı duruşu sonrasında İstiklal marşı okunmadan konuşmalara başlanması önce Vatan Partisi üyelerinin tepkilerine neden oldu. Gösterilen tepkiye sessiz kalınması üzerine Vatan Partisi kutlama alanını terk etti.  Yapılan konuşmaların hemen ardından ise önce Eğitim-İş, sonra da Atatürkçü Düşünce Derneği alanı terk etti.

 

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları için eski kütüphane önünde toplanan katılımcılar buradan Cumhuriyet Meydanına sloganlar atarak, marşlar söyleyerek yürüdüler.

 

Eski kütüphane önünde toplanan Eğitim-İş, Sağlık-İş, CHP, ADD, ÇYDD; Genel-İş ve Vatan Partisi üyeleri, CHP 22. Dönem Milletvekili A. Kemal Deveciler. 24. Dönem Balıkesir Milletvekili A. Nedret Akova. Eski Belediye Başkanı Fikret Akova ve vatandaşlar Marşlar ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanına geldiler. Burada Polis Arama noktasından meydana geçen katılımcılar, yapılan tanıtımlarının ardından Ulu Önder Atatürk ve Devrim Şehitleri adına iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşının okunması ortamda gerginlik yarattı. Vatan Partisi üyeleri İstiklal Marşının okunmamasına tepki gösterip alanı terk ederek meydanı ilk terk edenler oldu. İstiklal Marşı okunmamasına ikici tepki ise eğitim- İş sendikasının bazı üyelerinden geldi son olarak ADD Burhaniye şubesi üyeleri de meydanı terk ederek tertip komitesini protesto ettiler. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları yapılan konuşmalar ile devam etti. İlk konuşmayı Eğitim_İş Burhaniye Şubesi Başkanı Özgür Aras yaptı, Ardından Sağlık-İş Burhaniye Şubesi Başkanı Dr. Birgi Tuna ve son olarak CHP Burhaniye İlçe Başkanı Tarık Erdil konuştu. Sağlık-İş Burhaniye Şubesi Başkanı Dr. Birgi Tuna, 1 Mayıs İşçi Bayramının önemi anlatan konuşmasında şunları söyledi. 1880’li yıllarda, kapitalist ülkelerde başlayan emekçi hareket, günümüzde yine kapitalist sistemin en güçlü oyuncularından biri olan Fransa’da “iş güvencesi” için sokaklara döküldü…

Yirminci yüzyılın son çeyreğinde yaşanan petrol ve getirdiği ekonomik krizlerin etkisiyle hızla büyüyen ve uluslararası boyut kazanan sermaye, günümüzde bütün dünyada, sadece emeğe karşı değil, kendinden küçük olan her türlü sermayeye ve “ulus devlet” yapılarına da tüm acımasızlığı ile saldırıya geçmiştir.

Bu bir ruh halidir… Bu güzel 1 Mayıs’ta, bizi kuşku dolu gözlerle süzenler, bu ruh haline teslim olmuşlardır.

Bu ruh hali, sağlığı alınır satılır bir eşya haline dönüştürmüş, sağlık hizmetlerini sadece teşhis koyma ve tedavi etme olarak görmüştür.

Günümüzde, kolayca ilaç yazdırıp eczaneden almak “sağlık” gibi algılanmaktadır. Oysa sağlık sisteminin kapitalist anlayışa ne denli acımasız biçimde teslim edilmiş olduğunu insanlar ancak, çözümü ileri düzey tıp bilgi deneyim ve becerisi gerektiren durumlarla karşılaştıkları zaman anlamaktadır.

Kapitalist ruh hali, üst düzey tıp bilgi ve becerisine sahip hekimleri ve yetişmiş diğer kadroları özelleştirmiş, neredeyse Tıp Fakültelerinde ders verecek öğretim görevlisi bırakmamıştır. Sağlık çalışanları her türlü kamu güvencesinden yoksun bırakılarak sorumluluk almaktan kaçar hale getirilmiştir. Performans adıyla, yoğun iş yükü altında bırakılan sağlık çalışanlarının iş yükü, basın ve yayın kuruluşlarının kışkırtıcı sağlık haber ve programlarıyla arttırılmakta, sağlık çalışanları halka kötülenerek sağlık çalışanlarına yönelik şiddet adeta teşvik edilmektedir.

Sağlık Bakanlığınca devreye sokulan ihbar ve ispiyon hattı sağlık çalışanlarının en doğru yaptıkları işler için bile savunma vermelerine neden olmakta, sağlık çalışanlarını severek özveriyle hizmet ettikleri halktan koparmaktadır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve O’nun ilke ve devrimlerine dil uzatılmakta, eserleri yağmalanarak yabancı sermayeye peşkeş çekilmektedir.

Biz, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürüyenler; biliyoruz ki; birileri Atatürk ilke ve devrimlerine dil uzattığında, dil uzatanların asıl amacı emeğimizi sömürebilmek, doğal kaynaklarımızı yağmalayabilmek, ulusal sermayemizi ve hatta cebimizdeki parayı çalıp çırpmaktır!

İşte bu yüzden biz Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürüyenler; alın terinin, işçinin, memurun, köylünün, esnafın emeğinin yanısıra, yabancılara peşkeş çekilmeye çalışılan ulusal sanayimizin de doğal kaynaklarımızın da bekçileriyiz.

Biz Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidenler; evde pişen aşımızın, eve ekmeğimizi götürebildiğimiz onurlu işlerimizin, dinlenme hakkımızın ve mutlu ve huzurlu bir emeklilik özlemimizin, hakça paylaşılan kaynaklarımızın, güçlü ve saygın bir devlet çatısı altında yaşama arzumuzun peşinde hak arayışımızı kesintisiz sürdüreceğiz.

Bu uğurda, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını borçlu olduğumuz Atatürk’ün Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Devletçilik, Halkçılık, Laiklik ve Devrimcilik ilkelerine ödün vermeden bağlılığımızı sürdüreceğiz. Ne bu ilkelerin ne de gururla taşıdığımız Türk kimliğimizin yok sayılmasına, eğilip bükülmesine tahammül ve sabır göstermemizi hiç kimse beklememelidir.

Bu güzel 1 Mayıs gününde, her şeyin gönlünüzce olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti’nde Atatürk’ün aydınlattığı yolda hiç durmadan yürüyecek azim ve kararlılıkla 1 Mayıs İşçi Bayramımız kutlu olsun!

 

Konuşmaların sonrasında türküler dinlenip halaylar çekilerek kutlamalar devam etti 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılan gruplar daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.