SUÇ DUYURUSU

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

SUÇ DUYURUSU

 

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’dan Diyanet İşleri Başkanı için;

 

Diyanet İşleri Başkanının Anayasayı çiğnediğini gerekçe gösteren CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Görmez hakkında suç duyurusunda bulunup savcıları göreve çağırdı.

 

Anayasanın 2. ve 136. maddelerini gerekçe gösteren Havutça; “Meclis Başkanının laikliğe aykırı açıklamalarından sonra Türkiye’deki birçok kamu görevlisi laikliğe aykırı eylem ve söylemlere devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı bugün laikliğe aykırı eylemleriyle, söylemleriyle açıkça Anayasa’yı çiğnemektedir” dedi.

 

TBMM Genel Kurulunda savcıları göreve çağıran Havutça şu ifadeleri kullandı;

“Anayasa’mızın 2’nci maddesi Türkiye Cumhuriyeti’nin niteliklerini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak düzenlemiştir ve bu düzenleme değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmünü içermektedir. Meclis Başkanının laikliğe aykırı açıklamalarından sonra Türkiye’deki birçok kamu görevlisi laikliğe aykırı eylem ve söylemlere devam ediyor.

Bakın, Anayasa’mızın 136’ncı maddesi “Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.” demektedir. Oysa, Diyanet İşleri Başkanı bugün laikliğe aykırı eylemleriyle, söylemleriyle açıkça Anayasa’yı çiğnemektedir.

Buradan savcılara suç duyurusunda bulunuyorum. Diyanet İşleri Başkanı laikliğe aykırı söylemleriyle ilgili suç duyurusunda bulunarak harekete geçmelerini bekliyoruz.”

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.