BALIKESİR SANAT MERKEZİ YERİNDE DURMUYOR

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

BALIKESİR SANAT MERKEZİ YERİNDE DURMUYOR

 

Balıkesir Sanat Merkezi bu yıl sosyal sorumluluk projeleri ile ismini her ilçe de duyurmaya devam ediyor. BSM, Geçtiğimiz hafta Manyas Belediyesinin ‘’Yerimde Tiyatro’’ adlı projesini gerçekleştirdi. 6 seans oynanan  ‘’Puki’nin Başına Gelenler’’ adlı tiyatro oyunu ile toplamda 1000 öğrenciye tiyatro izlemenin mutluluğunu yaşatan Balıkesir Sanat Merkezi gittiği her yerde iz bırakıyor.

Kırsal mahallelerde ilk defa tiyatro izleyen çocuklar, oyuncuları hayranlıkla izledi. BSM Yazım Grubunun yazmış olduğu ve Genel Sanat Yönetmeni Onur Ayan tarafından yönetilen oyun, çocukları aynı zamanda eğitiyorda. Oyunları yazarken eğitici olması için özen gösteren BSM Yazım ekibi, ‘’Puki’nin Başına Gelenler’’ adlı tiyatro oyununda aileden izinsiz bir şey yapılmaması gerektiği,

110-112-155 nedir ve ne durumlarda aranır, sağlıklı beslenme gibi konularda çocuklara eğitici mesajlar verdi. Her gittiği yerde ilgi odağı olan Puki, çocuklarla hatıra fotoğrafı çekilip, onlarla sohbet etti. Oyunun sonunda Manyas Belediyesi tarafından hazırlanan hediyeler çocuklara dağıtıldı.

Balıkesir Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Onur Ayan yaptığı açıklamada;

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile çocukları tiyatro ile tanıştıran Manyas Belediye Başkanı Tancan Barcın’a katkılarından dolayı teşekkür ederim.  Bir tiyatro oyunu’nun çocuğun ruh dünyasına hitap etmesi gerekir. Bu yaş grubunda ki  çocuklar oyuna dahil olmak isterler. Dolayısıyla bazen çocuklarında katılabileceği bir düzenleme yapılabilir. Çocukların kendilerini içinde hissedecekleri, sade bir sahne, dekor ve kostüm kullanılmalıdır.Konu ve kullanılan dil de basit ve sade olmalıdır. İlköğretimin  başındaki çocuklar  hem gözlemci hem de katılımcıdır, daha çok soru sorarlar, öğrenmeye açıktırlar. Kurgu yaşlarına uygun olmalı, biz bu oyunu yazarken her şeye dikkat ettik. Amacımız çocukları eğlendirmek bu tür öğretici interaktif oyunlarda vazgeçilmezimiz’’ dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.