BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. İLBER ORTAYLI’YI AĞIRLADI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. İLBER ORTAYLI’YI AĞIRLADI

 

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri için kültür, sanat ve spor faaliyetlerine aralıksız devam diyor. Bu kapsamda üniversite ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı ağırladı.

 

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Ortaylı Türk kavimleri konusunu detaylı bir şekilde ele aldı. Diğer kavimlere oranla Türk kavimleri arasında çok fark olmadığını dile getiren Ortaylı Türk kavminin üç gruba ayrıldığını belirtti. Ortaylı;“Bu üç gruptan ilkini Sibirler oluşturuyor. İkincisini Kıpçaklar, üçüncüsünü ise Oğuzlar oluşturuyor. “ dedi.

 

Bir kimlik oluşturulurken bunun din üzerinden yapılamayacağına dikkat çeken Ortaylı; “Biz Müslümanız diye böyle bir kimlik yok. Kişinin kimliği dini üzerinden oluşmaz. Ancak din kimlik oluşmasında en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca herkes kavmini seçemeden dünyaya gediği için kimlik üzerinde bir dayatmaya maruz da kalamaz. Kişi Fransızca konuşur ve ben Fransız’ım der. O kişi Fransız’dır. “ dedi.

 

Türk kavminde bulunan din çeşitliliğini de hatırlatan Ortaylı; “Bizim gibi kavimlerde her dinden insan bulunmaktadır. Türk kavmi bu anlamda oldukça zengindir. Ayrıca Türklerin kendilerine özgü, özgünlükleri bulunmaktadır. Askerlik bunlardan sadece biridir ve bu bir medeniyettir. Ayrıca Türkiye’de insanların mezhebine de bakılmaz. Burada Türk’üm diyen Türk’tür. Din ile dili birbirinin alternatifi gibi sunmak da son derece yanlıştır. İkisi de Allah’ın sizin için seçtiği bir şeydir. “ dedi.

 

Yaklaşık bir saat süren konferans büyük beğeni topladı. Konferansın ardından Ortaylı’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.