" />
USD
3,6741
EURO
4,3286
ALTIN
151,3193

PAZAR YERLERİNİN DENETİMİNİ KİMLER YAPIYOR?

Benim evim Akçay Pazaryerinde Cadde üzerinde. Yıllarca o caddeye kurulan pazar esnafından epeyce zarar gördük. Bahçe duvarlarımız kırıldı, bahçemizde ki çiçeklerimiz maalesef üzerlerine basılarak yok edildi. Bahçemizi neredeyse ortak kullandık. Bıraktıkları pislikte cabası. Önümüzde ki kaldırımlara dikilen ağaçlarda kırıldı, ezildi. Belediye başkanı Kamil SAKA o caddeyi yol çalışmalarıyla yenilemesi ardından yağmur suları, alt yapı çalışmalarıyla […]

PAZAR YERLERİNİN DENETİMİNİ KİMLER YAPIYOR?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Benim evim Akçay Pazaryerinde Cadde üzerinde. Yıllarca o caddeye kurulan pazar esnafından epeyce zarar gördük. Bahçe duvarlarımız kırıldı, bahçemizde ki çiçeklerimiz maalesef üzerlerine basılarak yok edildi. Bahçemizi neredeyse ortak kullandık. Bıraktıkları pislikte cabası. Önümüzde ki kaldırımlara dikilen ağaçlarda kırıldı, ezildi.

Belediye başkanı Kamil SAKA o caddeyi yol çalışmalarıyla yenilemesi ardından yağmur suları, alt yapı çalışmalarıyla da düzene girdi. Pazar yeri de oradan kaldırılarak yan sokaklara alındı. Aynı zamanda ana yol olan bu cadde trafik açısından rahatlar derken maalesef Cuma günleri düzensiz park eden pazarcı ve özel araçlar tarafından adeta işgal ediliyor.

Benim Deniz 112 personeli. Cuma günü nöbetine gidecek ama motorunu çıkaramıyor. Tam kapı girişini kapatıyorlar. Adamlar geceden gelip daha ziyade de özel vasıtalar önümüzü boydan boya kapatıyorlar. Oğlum ‘’Anne maazallah hayati bir şey olsa bu caddeye nasıl girilecek?’’ diyor. Kocaman bir soru işareti.

Sabah trafik polisleri geliyor, anonslara başlıyor. Ama araçları nasıl çıkarabilsinler? Zabıta derseniz maalesef ortalarda yok her zaman ki gibi. Kusura bakmasınlar her zaman onların yanındayım ama bir ikisinin dışında görevini düzgün yapan yok. İş işten geçtikten sonra ortalık felç, araçlar birbirine çarpıp birde zarara yol açıyorlar. Ayrıca kaldırımlarda işgal altında. Vatandaş kaldırımdan gidemiyor, yoldan da geçemiyor. Hayati tehlike var.
Pazarın içi ayrı dert. Esnaf çürük çarık mallarını ayıklarken rastgele fırlatıp atıyor. Pazar bitimini görmeniz lazım pislikten geçilmiyor. Yazık, temizlik işçileri de insan, hepimizin evladı. Gece geç saatlere kadar çalışıyorlar. Ve bence belediyeye bağlı bu birim en çok çalışan hemde özveriyle çalışan birim.
Şimdi, belediye zabıta ekipleri pazarın içinde dolaşıp asayişi kontrol edemezler mi? Ayrıca pazarcıların bazıları zaman zaman müşteriye çok çirkin davranıyor, hakaret ediyorlar. Vatandaşın o anda şikayet edebileceği, hakkını savunabileceği birim yok. Zabıta bunları denetleyemez mi? Ki zaten görevleri. Hayır. Ortalıkta yoklar. Bunları yazmak zorundayım çünkü şikayetler diz boyu. İnsanlar ‘’Niye yazmıyorsun bunları?’’ diyorlar.
Sayın vazifeliler! Lütfen görevinizi yapın! Belediye başkanımız Kamil SAKA 140bin nüfuslu kocaman bir şehrin dertleri sorunları ile uğraşıp gece gündüz çalışıyor. Sizlerin de ona layık elemanlar olmanız gerekmiyor mu? Sizin hatalarınız yüzünden haksız yere faturasını başkana çıkarıyorlar. Tespit ettiğim epeyce şikayet konusu var başkanıma sunacağım.
Yani artık bir silkelenip kendinize gelin derim.

KÖŞEMİZİN FORMATI

Köşe yazılarımı yazmaya başladığım yıllarda bazı yazarlarımızın Türkiye ve dünya siyasetinden bahseden bolca yazıları vardı. Bense farklı bir format uygulamak istedim. Ve daha çok bölgesel ve güncel konuları yazmayı yeğledim. Çokta gerekmedikçe siyasete yer vermedim. Hiçte yazmadım değil tabi ama yine de bölgesel siyaset oldu. Ve sanırım doğru yoldaydım. Çünkü okuyuculardan olumlu tepkiler, beğeniler aldım.
O yıllar Ateş kardeşimde o ağır ve neredeyse hakaret içeren siyaset yazılarının yazarlarını benimsemediklerini, benim yazılarımın gazetemiz okuyucuların hitap ettiğini söylemesi beni yüreklendirmişti. Zaman zaman köşemizde fotoğraflar da oluyor konularla ilgili. Sağ olsun sorumlu müdürümüz Hüseyin ağabeyimiz çok nazikçe ‘’Haber yazsanız, oralarda fotoğraf kullansanız’’ diyor. Haklı. Öyle yapayım diyorum ama yazılar köşe yazısı kıvamında oluyor hep.
25 yılı aşkın muhabirliğim dönemimde haber yazmama rağmen o tekniği neredeyse unutmuşum bir türlü olmuyor. Okurlarda gittiğim yerlerde fotoğraf çek diyorlar. Gazeteci deyince fotoğraf akla geliyor ya, kıramıyorum. İşte bazen köşeye fotoğraf koyuveriyoruz. Yani sayın müdürüm beni hoş görür inşallah. Bir öyle bir böyle misali.

ALTINOLUK ZABITA
Bu hafta gündemimiz zabıta.
Cumartesi Altınoluk’taydım. Bir konu da bilgi almak istedim, zabıta kapalı. Ha olur ya sıra dışı bir durum vardır da ondan, ya da doğal olarak kapalıdır. Sordum soruşturdum ‘’Hafta sonu kapalı olur’’ dediler. Bizde Akçay’da yaz-kış her gün açık olduğu için bana biraz garip geldi de.

BELEDİYE OTOBÜSLERİNİN TARİFE PANOSU

Bir süre önce belediye otobüsünde bir bayan arkadaş otobüs tariflerini bilmediğinden yakındı ‘’Niye terminalde yok?’’ dedi. Bende ‘’Bir zamanlar vardı. Her halde yırtılmış’’ dedim. Ve otobüslerin amiri Atilla beye durumu ilettim.
Dün belediye otobüsüne binerken Atilla Bey seslendi ‘’Türkan hanım bakın’’ diye. Edremit’in 11 mahallesinin otobüs tarifesini camlı bir panoya yerleştirip asmışlar. Çok yararlı bir iş olmuş. Vatandaş nereye gidecek saatlerini oradan topluca görebilecek. Sağolun amirim.
Bu arada önümüzde ki günlerde ulaşımda hizmet ağının genişleyeceği bilgisini de aldık. Haberiniz olsun.
SAYIN DT . İlkay Korkmaz
Hocam aylardır doğru dürüst yemek yiyemiyordum, Dün beni rahatlattınız eliniz kolunuz dert görmesin.
Dünya varmış! Hocam niye gelmedin nisan bekler mi diye sitem etti sağolsun çok çok teşekkürler

HASAN AĞABEYİ KAYBETTİK
Hasan KESKİNKILIÇ ablamın PTT’den çok eski mesai arkadaşıydı. Ve Akçay’ın ilk CHP belde başkanıydı. Çok değerli bir ağabeyimizde. Kendisine Allah’tan rahmet, eşi, evlatları ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Hoşça kalın, sağlıkla kalın.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.