" />
USD
3,7064
EURO
4,3623
ALTIN
152,8984

CUNDA MÜBADELE GÜNLERİ BAŞLADI

      Ayvalık ilçesinde, 93 Yıl önce köklerinden sökülerek farklı dünyalarda yaşamaya zorlanan insanların hikayelerinin gözler önüne serildiği  ‘Cunda Mübadele Günleri’ başladı.       Alibey Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği ile Ayvalık Belediyesi tarafından, ilçenin tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm alanında cazibe merkezi konumundaki Alibey Adası olarak ta bilinen Cunda Adasın’da başlayan Mübadele […]

CUNDA MÜBADELE GÜNLERİ BAŞLADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

 

Ayvalık ilçesinde, 93 Yıl önce köklerinden sökülerek farklı dünyalarda yaşamaya zorlanan insanların hikayelerinin gözler önüne serildiği  ‘Cunda Mübadele Günleri’ başladı.

 

 

 

Alibey Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği ile Ayvalık Belediyesi tarafından, ilçenin tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm alanında cazibe merkezi konumundaki Alibey Adası olarak ta bilinen Cunda Adasın’da başlayan Mübadele Günleri; mübadele üzerine söyleşilerle start aldı. Müzik ve sanat etkinliklerinin yer alacağı organizasyonun ilk gününde, Cunda Kültür Merkezi’nde Türk ve yabancı araştırmacıların söyleşi gerçekleştirildi.

 

Türk Tarih Profesörü İlber Ortaylı, Selanik Müzik Yüksek Okulu’ndan Akademisyen Dr. Nikos Livadaras ve Tarih araştırmacısı Lekakis Efthimios’un konuk olduğu söyleşi sonrasında, Ömer Asan’ın hazırladığı ‘Mübadele-Kardeş nereye?’ ve Tahsin İşbilen ile Işın Turgut’un hazırladığı ‘Benim Giritli Limon ağacım’ adlı belgesel gösterimi yapıldı.

 

Düzenlenen organizasyonun Cunda Kültür Merkezindeki söyleşi etabına konuşmacı olarak katılan ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı’ya vatandaşların ilgisi yoğun oldu. İran’dan özel olarak Ayvalık’a gelen Ortaylı’yı; söyleşiye katılan Girit, Saroz ve Midilli Adası’nda gelen Yunanistanlı konukların yanı sıra, yaklaşık 400 katılımcı ilgiyle dinledi. Mübadelenin Girit ve Midilli’nin yanı sıra Ayvalık’ın ortak bir sorunu olduğunu kaydeden Prof. İlber Ortaylı, mübadele döneminde ve sonrasında yaşanmış olan hikayeleri anlattı. Çok sayıda vatandaş, Ortaylı ile fotoğraf çekilebilmek için sıraya girdi.

 

Basın mensuplarına program ile ilgili bilgiler veren Alibey Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Ergin, katılımcılara teşekkür etti.

 

Ortaylı, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de, etkinlik ile ilgili bilgiler vererek, mübadele günleri etkinliğinin her yıl devam ettirileceğini söyledi. Mübadele mağduru olan bazı Ayvalıklı vatandaşlar da, etkinlikle ilgili görüşlerini anlattı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.