36 YILDIR ARALIKSIZ DEVAM EDEN ‘KANDİL HAYRI’ GELENEĞİ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

36 YILDIR ARALIKSIZ DEVAM EDEN ‘KANDİL HAYRI’ GELENEĞİ

 

Balıkesir’in en büyük kırsal mahallelerinden (köylerinden) birisi olan Gömeç Ulubeyler Kırsal Mahallesi’nde, 36 yıldır aralıksız olarak her kandil günü 3 bin kişilik yemek ikramı yapılıyor.

 

Yaklaşık 800 hanesi ve 2 bin civarında nüfusu ile Balıkesir’in en büyük köylerinden birisi olan Gömeç’in Ulubeyler Köyü, 36 yıldır devam ettirdiği kandil hayırlarına bir yenisini daha ekledi. Köyde, imece usulüyle günler öncesinden hazırlıkları yapılarak pişirilen kazanlar dolusu yemek, akşam ezanına kadar köydeki tüm evlere ikram ediliyor. Akşam namazı ile yatsı namazı arasındaki zamanda ise, yemek organizasyonuna aracılık eden evin bahçesinde ve sokağında, misafirlere yemek ikramında bulunuluyor. Her yıl tüm kandil günlerinde geleneksel olarak düzenlenen hayır yemeklerine, köy sakinlerinin yanı sıra, komşu köyler, ilçe merkezi, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinden gelen yaklaşık bin kişi de katılım gösteriyor.

 

Köyün bayanları tarafından hazırlanan çeşitli yemekler yenilirken, köy imamı tarafından da dualar okunuyor. Hayır etkinliğine katılan Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, emeği geçenlere teşekkür etti. Köy sakinleri ve hayır etkinliğine ev sahipliği yapan vatandaşlar, geleneksel hayır yemeklerine katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederek, hayırlara vesile olmasını diledi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.