" />
USD
3,6738
EURO
4,3280
ALTIN
151,2598

BELEDİYEDEN KÖTÜ ÜRÜN VE SATIŞ ŞEKİLLERİ İÇİN NET TAVIR İSTEDİ

  Bir kaç sene takip ettiğimiz Ulusal Zeytinyağı Kalite Yarışması’na geçtiğimiz sene Burhaniye’den de mutlaka katılan olmalı gerekçesiyle katılıp, ilk kez katılmamıza rağmen Akhisar’da düzenlenen ödül töreni sonrası Burhaniye’mize Ulusal zeytinyağı kalite ödülü kazandırmıştık ve Burhaniye Belediyesi başta olmak üzere  birçok kurum ve kişiyi böyle bir yarışmanın varlığından haberdar etmiştik.   Ödül almaya giderken Belediye […]

BELEDİYEDEN KÖTÜ ÜRÜN VE SATIŞ ŞEKİLLERİ İÇİN NET TAVIR İSTEDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Bir kaç sene takip ettiğimiz Ulusal Zeytinyağı Kalite Yarışması’na geçtiğimiz sene Burhaniye’den de mutlaka katılan olmalı gerekçesiyle katılıp, ilk kez katılmamıza rağmen Akhisar’da düzenlenen ödül töreni sonrası Burhaniye’mize Ulusal zeytinyağı kalite ödülü kazandırmıştık ve Burhaniye Belediyesi başta olmak üzere  birçok kurum ve kişiyi böyle bir yarışmanın varlığından haberdar etmiştik.

 

Ödül almaya giderken Belediye başkanımız da çok gelmek istemesine rağmen yoğun programından dolayı yerine belediye meclis üyesi İsmail Çancı’yı ödülümüzü almak için göndermişti. O akşam sahnede Belediye başkanımızın selamlarını iletip, böyle bir yarışmanın ödül töreninin Burhaniye’mizde de yapılması gerektiğini söylemişti. Buradan doğan bir kıvılcımla, Burhaniye Belediyesinin de zeytin ve zeytinyağımıza duyarlı davranmasıyla, Gemlik, Muğla, Aydın, Antalya, Antep gibi zeytinci memleketlerin talepleri varken;1000 kişilik müthiş bir organizasyonla 2016 Ulusal Zeytinyağı Kalite Yarışması Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptık. Burhaniye’mizden KOVUKDERE ZEYTİNYAĞI, SARIBAŞ ZEYTİNYAĞI ve BURHANİYE BELEDİYESİ ZEYTİNYAĞI katılımda bulunup 3 markayla 3 ALTIN ÖDÜL alarak gururlandık.

 

Peki ya sonra…

Aslında önemli olan bundan sonrası, iyi çalışıp bu ödülleri değerlendirebilmek ve Burhaniye’nin zeytinyağında kazandığı marka değerini korumak gerçekten en önemli şey. Burhaniye Belediyesi büyükşehir yasasıyla mahalle olan köylerin, köy malı sayılan zeytinliklerin belediyeye geçmesiyle, bu zeytinlikleri kendisi işletip, kaliteli ürün elde edip değerinde pazarlamak gibi bir yol seçti,doğru veya değil bu tartışılabilinir.Ama Burhaniye Zeytinyağının bir marka değeri kazanmasına basamaktır bu. Kaliteli üretime özen gösterip ödüllü ürün üretip hem üreticiye hem tüketiciye örnek olmak gayeyse; o zaman yanlış üretimle, yanlış şekilde pazarlanan, Burhaniye Zeytinyağına leke süren şekillerin de önüne geçilmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerekir. Örneğin senelerdir yaşanan pazar yerlerinde nerden temin edildiği bilinmeyen özellikle plastik meşrubat şişelerinde satılan %98inin kusurlu, çoğunun karışık olduğu yağlarının satışının önüne geçmek gibi.

 

Burhaniye nüfusu yaz aylarında özellikle ikiye üçe katlanırken, hep söylediğim bir şey vardı; buraya gelen herkes yarım litre zeytinyağı alsa dönerken, ürettiğimizi değerinde pazarlamış oluruz. Ama maalesef ilçe sınırları içinde özellikle yaz yoğunluğunun yaşandığı yerlerde yeterli-satışa uygun zeytin ve zeytinyağı noktaları olmadığından bunu yakalayamıyoruz.(Agro turizm konusunu hiç açmıyorum ona yolumuz çok.)Mutlaka Şirinciye gidenleriniz olmuştur, her yerden bir bardak şarap uzatırlar önünüze, Bozca adada ya da… Burada neden tüketici doğru ve kaliteli zeytinyağına ulaşamıyor da, memleketine giderken yol kenarlarından bulabildiği, gün boyu güneşin altında pet şişelerde duran, faydalıyken zehir haline gelmiş zeytinyağını bölge ürünü diye,hatta köylüden aldım diye sevine sevine evine götürebiliyor diye düşündük. Ve farkındalık yaratmak adına, Ören ve İskele mahallelerimizin meydanlarında yaz boyunca her akşam, insanlara kaliteli zeytinyağını anlattık ve tadım yaptırdık. Fakat 3-4 stand ilerimizde gene belediyenin kiraladığı stantlarda pet su şişelerinde zeytinyağı satıldı. Bu yaz gene anlatacağız zeytinyağının kalitelisinin nasıl olması gerektiğini,umarız bizimle birlikte farklı markalar da orada olur ve Burhaniye zeytinyağını hep birlikte tanıtırız.

 

AYVALIK BELEDİYESİ GİBİ BURHANİYE BELEDİYESİNDEN DE NET TAVIR BEKLİYORUZ!

Geçtiğimiz yaz sezonunda Ayvalık Belediyesi net bir tavır sergileyerek,yol boylarındaki zeytinyağı ve karadut suyu adında satılan gıda boyalı içeceklerle pazar yerlerinde satılan zeytinyağlarını toplatmış ve her hafta rutin denetimler yaparak hem markalarını korumuş hem de kaliteli ürünün tüketiciye ulaşmasını sağladığı için halk tarafından takdir görmüştür. Zeytinyağsız bir Ayvalık düşünülemez ilkesiyle hareket eden Ayvalık belediyesi gibi,Burhaniye Zeytinyağının kalitesini ön plana çıkarmak için her fırsatı değerlendiren Burhaniye Belediyemizin de yetkili birimleriyle bu işin hassasiyetinde olacaklarını umuyorum.Karadut suyu tezgahları da kötü bir izlenim yaratıyor. Bu insanlar paralarını kazanmak zorunda derseniz,Burhaniye girişiyle çıkısı arasında konteynır yada prefabrik 15-20 ayrı noktada klimalı dükkanlar koyarsınız,içine Burhaniye Belediyesi zeytinyağlarını koyarsınız,bu karadutçu vatandaşlarda orayı işletir.Yahut isteyen yerel markalar… Bunlar Bölge ürününe değer kazandırmak için gerekli şeylerdir,unutmayalım bizim körfez olarak işimiz de zeytin ,gücümüzde. Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.