Hastalıkların Teşhisinde Ultrason Tetkikinin Önemi

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout EmreDesenli Beton Kalıpları – 8 Temmuz 2017Antalya Rent A Car – 5 Temmuz 2017Kitaplık Seçimi Ve Dizimi – 2 Temmuz 2017Kadıköy Siemens Servisinde Beklenti Ötesi Hizmet – 2 Temmuz 2017Kadıköy’de Bosch Servisi – 2 Temmuz 2017İstanbul Baymak Özel Servisi – 2 Temmuz 2017Orijinal Tonerle Orjinal Baskılar – 2 Temmuz 2017İstanbul Bosch […]

Hastalıkların Teşhisinde Ultrason Tetkikinin Önemi

Hekimler, birçok hastalığı teşhis ederken ultrason tetkikine ihtiyaç duyarlar. Ultrason cihazı, yüksek frekanslı ses dalgalarının karın içi ve yumuşak doku gibi organlara gönderilerek buradan elde edilen görüntülerin bir ekrana yansıtıldığı cihazdır.

Hastalar için büyük kolaylıklar sağlar, herhangi bir radyasyon içermez. Bu özelliğiyle özellikle gebelerin takibinde güven ile kullanılabilir. Bazen böbreklerdeki hastalıklar, örneğin böbrek taşları için hastaya böbrek ultrasonu yani Renal ultrason yapılır. Bu ultrason için, hastanın bol su içerek mesanesini doldurması istenir. Yapılması oldukça basit olup herhangi bir ağrı hissedilmez.

Bazen de; karaciğer, dalak, pankreas ve safra kesesi gibi karın içi organlara ultrason gerekebilir. Bu işleme de karın ultrason yani Abdomen ultrason denir. Bu da yine oldukça kolay bir işlem olup tetkik öncesinde hastanın 8 saat aç kalması istenir. Bu yöntemle karın içindeki bazı tümörler de tespit edilebilir.

Bütün bu ultrason çeşitlerinin yanında farklı bir ultrason yöntemi de vardır. Bu da renkli ultrason yöntemidir. Bu yöntemin diğerlerinden farkı, damar içi kan akımını kırmızı ve mavi olarak ekranda gösterebilmesidir. Daha çok gebeler de kullanılır. Bebeğin anne karnında, damar içi kan akışını hakkında fikir verir.

Sonuç olarak söylemek gerekirse, ultrasonun bazı hastalıkların teşhisinde ve kontrolünde gerekliliği kaçınılmazdır. Yeter ki konusunda deneyimli ve uzman hekimlerin bulunduğu, www.ultrasonklinik.com da olduğu gibi kaliteli merkezler de yapılsın. Çünkü doğru bir teşhis tedaviden daha önemlidir.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.