BURHANİYE ANADOLU LİSESİ TÜBİTAK BİLİM FUARI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

BURHANİYE ANADOLU LİSESİ TÜBİTAK BİLİM FUARI

Burhaniye Anadolu Lisesinden 74 öğrenci, 10 öğretmenin danışmanlığında 23-26 Mayıs tarihleri arasında; matematik, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, sosyal bilimler, çevrebilim ve çevre alanlarında 37 proje hazırlayarak TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenledi. Fuar, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Bu yıl TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programına başvuran Burhaniye Anadolu Lisesi, TÜBİTAK’ın Türkiye genelinde sağladığı destekten yararlanarak bilimsel çalışmalarla dolu iki aylık yoğun bir süreç yaşadı.

Öğrenciler, proje konusu aramakla işe koyuldu. Bir sorundan yola çıkarak o soruna bir çözüm önerisi geliştirip bilimsel alanda bugüne kadar neler yapıldığını, neler yapılabileceğini araştırdılar, hipotezler geliştirdiler.  Öğrencilerin kimi bitkiler dünyasında farklı tarım modelleri geliştirdi, kimi manyetik alanda hız treni denemesi yaptı. Engellilerin Burhaniye’de yaşam standartlarını sorgulayıp kamu kurum ve kuruluşlarının eksiklerini değerlendiren de oldu, ilçemizde neden bisiklet yolu olmadığını ya da gençlerin beslenme alışkanlıklarını sorgulayan da. Suyla çalışan roket, Tesla bobini, matematik formülerini daha kolay öğretecek modeller ve sosyal bilimler alanında araştırma projeleri büyük ilgiyle izlendi.

Yapılan 37 proje, öğrencilerin bilimsel temelli öğrenmenin keyfini yaşadıkları başarılı bir etkinlik oldu. Bu yılki bilim fuarı gösteriyor ki gelecek yıl çok daha fazla proje başvurusu olacak ve Burhaniye’nin gençleri; araştırmaya, sorgulamaya ve bilimin ışığında yürümeye devam edecekler.

Şenol TORLAK

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.