Görüntüleme Yöntemleri

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout EmreEn Kaliteli Şarkı İndir Sitesi – 24 Haziran 2017Dopingten Ceza Alan Türk Sporcular – 24 Haziran 2017Bıçak Deposundan Özel Tasarımlar – 22 Haziran 2017Satılık Köpek Ararken Köpek Karakterlerinin Önemi Nedir ? – 20 Haziran 2017Bu Film İzleme Sitesini Duydunuz Mu? – 20 Haziran 2017Odessa’da Alışveriş Nerede Yapılır Ve Ne Alınır ? […]

Görüntüleme Yöntemleri

Günümüzde, hastalıkların teşhis ve tedavisinde birçok görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler, hekimin adeta olmazsa olmazı olup, hastalarla ilgili çok önemli ipuçları vermektedir. Bu da doğal olarak hastalığı tespit etmede zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Gelişen teknoloji ve bilim ile bu yöntemlere her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Bu durum hekimin işini kolaylaştırmaktadır. Öyle ki bu yöntemler sayesinde, hastaya aynı gün hem teşhis konulup hem de tedavi edilebilmektedir. Bu da bazı hastalıklar için çok çok önemlidir. Çünkü örneğin kanser gibi bazı hastalıklarda zaman kaybı hastanın aleyhine işleyebilmektedir.

Bu görüntüleme yöntemlerinden birisi, ultrasonografidir. Ultrasonografi; vücuttaki bazı organlara ( karaciğer, dalak, safra kesesi vb.) ses dalgaları göndererek teşhis etme yöntemidir. Herhangi bir radyasyon içermez, uygulama esnasında ağrıya neden olmaz. Bu özellikleri ile gebelerde ve bebek hastalarda güvenle uygulanabilir. Uygulama mutlaka bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Diğer bir yöntem ise mammografi’dir. Mammografi; memeye çok düşük dozlarda radyasyon verilerek uygulanan bir yöntemdir. Uygulama esnasında meme dokusu sıkıştırıldığından biraz ağrıya sebep olmaktadır. Ama bu çok önemsenecek bir durum değildir. Bu yöntem memedeki olumsuz bir durumu saptamak için kullanılır. Ayrıca 40 yaş üstü hastalarda da kanser için erken tanı ve kontrol amaçlı da kullanılmaktadır. Bu yöntemi bir röntgen teknisyeni kolaylıkla uygulayabilir.

Sizin için; kendinizin ve yakınlarınızın hastalıklarında erken ve doğru teşhis önemli ise, Gelisimlab.com.tr adresindeki deneyimli ve alanında uzman kadrolar tam ve doğru çözümü oluşturacaktır. Unutmayın ki doğru ve erken teşhis en az tedavi kadar önemlidir.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.