" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

ÖNCE EĞİTİM

Hayatta insanlar için; “Her Şeyin Başı Sağlık”. İnsan sağlıklı olursa, çalışır, üretir, gelişir, refahı artar. Toplumlar ve devletler için ise “Önce Eğitim” gelir, gelmelidir. Bir toplumda bireyler eğitimli, bilinçli olursa, tercihlerini doğru yapar. İnsanların doğru tercihleri o toplumu dolayısı ile ülkeyi geliştirir, büyütür. Bir Eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık. Anaokullarından üniversitelere kadar çeşitli okullarda […]

ÖNCE EĞİTİM
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hayatta insanlar için; “Her Şeyin Başı Sağlık”.

İnsan sağlıklı olursa, çalışır, üretir, gelişir, refahı artar.

Toplumlar ve devletler için ise “Önce Eğitim” gelir, gelmelidir. Bir toplumda bireyler eğitimli, bilinçli olursa, tercihlerini doğru yapar. İnsanların doğru tercihleri o toplumu dolayısı ile ülkeyi geliştirir, büyütür.

Bir Eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık. Anaokullarından üniversitelere kadar çeşitli okullarda mezuniyet törenleri yaşandı. Basından ve sosyal medyadan takip ettiğimiz “kep atma” törenleri ve Edremit’te birçok okulda açılan TUBİTAK bilim fuarları sergileri beni düşündürdü.

Ben bir eğitimci değilim, eğitim sistemini bilimsel yönden değerlendiremem. Ancak sade bir vatandaş olarak eğitim sistemimizden kaygılanıyorum.

Kaygılanıyorum çünkü eğitim sistemimizin Atatürklün gösterdiği çağdaş ve bilimsel çizgiden uzaklaşılıyoruz. Her şey gösteriş haline getirildi.  Anasınıfındaki çocuklar için bile cüppeler diktirilip kep atma törenleri yapılmaya başlanması gösteriş değildir de nedir. Balık baştan kokar demiş atalarımız. Devlet büyüklerimizde Muhtarları kısa süreli bir seminer çalışmasından sonra onlara da cüppe giydirilip kep atma törenleri düzenlenmedi mi bu ülkede.

Milli bayramlarımız 23 Nisanların ve 19 Mayısların görkemli kutlanmasından kaçınan iktidarın mazeretlerinden biri de bu bayramlar için öğrencilere aldırılan özel kıyafetlerin ailelere maddi külfet getirdiği idi. O elbiseler külfette o cüppeler külfet değil mi?

Edremit Milli Eğitim Müdürlüğü yeni binasında hizmet vermeye başladı. Hayırlı uğurlu olsun. Kız meslek lisesi ve karşınındaki Körfez Anadolu liselerinin bahçe duvarları da dıştan gösterişli tuğlalarla örülerek, mevcut demir parmaklıkları da sökülerek yerlerine ferforje demirlerle yenilendi. Şimdilerde de Edremit Endüstri meslek lisesini giriş kapısı yenileniyor. Sanki üniversite kampus kapısı gibi gösterişli bir giriş olacağa benziyor.  Paramız bolsa hiç itirazım olamaz. Eğitim için yardım severlerden yardımlar talep edilirken böyle gösterişe yönelik harcamalar niye?

Bir de bilim fuarları. Öğrencilerin kendi fikirlerince ürettikleri projeler her zaman desteklenmeli. Öğrencilerimizin ufku genişlemelidir.  Bu bilim fuarları her okulda ayrı olacağına şehrin belli bir mekânında en az bir hafta açık kalsa daha fazla kişinin görmesi sağlansa daha güzel olmaz mı? Her okul kendisi açıyor. Sadece Protokol ve proje sahibi öğrenci velileri izliyor. Velilerin hazırladıkları yiyecekler protokole ikram ediliyor.

Okullar bu bilim fuarları projesi hazırlayıp kaynak temin ediyorlar. Buralardan ne kadar kaynak alındı? Bunların ne kadarı bu öğrencilerin projeleri için öğrencilere verildi?

Eğitim gösterişle, ticaret mantığı ile yapılmamalıdır.

Hüseyin EROĞLU

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.