" />
USD
3,6638
EURO
4,3295
ALTIN
151,2839

BEBEKLERDE GAZ SANCISI

Merhaba, ben Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzamanı Dr. Gonca Bulut. 1998 yılında Uludağ üniversitesi Tıp Fakültesi’ni,   2005 yılında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim Arş. Hastanesinde başladığım “Çocuk Sağlığı” ihtisasımı 2010 yılında bitirdim. Balıeksir Atatürk Devlet Hastanesi Yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurulumunda  görev aldım ve sorumlu hekimliğini yaptım. Ardından Edremit Özel […]

BEBEKLERDE GAZ SANCISI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

GONCA BULUT

Merhaba, ben Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzamanı Dr. Gonca Bulut.

1998 yılında Uludağ üniversitesi Tıp Fakültesi’ni,   2005 yılında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim Arş. Hastanesinde başladığım “Çocuk Sağlığı” ihtisasımı 2010 yılında bitirdim. Balıeksir Atatürk Devlet Hastanesi Yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurulumunda  görev aldım ve sorumlu hekimliğini yaptım. Ardından Edremit Özel Körfez Hastanesinde çalıştım. 1,5 yıl da Ayvalık Devlet Hastanesi Başhekimliği yaptım. Halen Hamidiye Mahallesi Hüsnü elçin Yıldırım Caddesi Kaya Evlerindeki Özel Muayenehanemde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak sizlere hizmet vermekteyim.

Çocuk Doktoru olarak hizmetlerimin yanında fırsat buldukça Önce Körfez Gazetesindeki bu köşede sağlıkla ilgili makalelerimi sizinle paylaşacağım.

 

Bu haftaki konumuz; “Bebeklerde Gaz Sancısı”

 

Sağlıklı gelişen bir bebekte doğumdan iki hafta sonra ortaya çıkan, günün hep aynı saatlerinde tekrar eden genellikle 1 saatten uzun süren ve 3 aya kadar devam eden ağlama krizleridir.

 

Bebeklerin %15-30 ‘unda görülür. Erkek bebeklerde daha sıktır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.

 

Kesin sebebi saptanmamakla birlikte en çok kabul gören nedenler:

 

*          Erken yenidoğan döneminde dışarıdan gelen uyarıları engelleyici mekanizmanın ortadan kalktığı ve bebeğin dış uyaranlara açık hale geldiğidir.Gün boyunca  görsel ve işitsel  uyarılar altında kalan bebeğin ,akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olduğu buna bağlı olarak da nedensiz ağlama krizleri yaşandığıdır.,

 

*          Laktoz İntoleransı, üzerinde durulan bir başka nedendir. Bu durum daha çok formül mama ile beslenen bebeklerde görülür.

 

*          Anne sütü alan bebeklerde aşırı ön süt alınması ile görülebilir. Yine bebeğin emzirirken hava yutmasına bağlı olduğunu belirten görüşler vardır. Her öğünde bir memenin tamamen boşaltılması sonra diğerine geçilmesi gaz sancısını azaltır.

 

*          Psikolojik etmenler üzerinde durulan bir başka önemli noktadır. Yurtdışında yapılan bilimsel çalışmalara göre gebeliğinde yoğun stres yaşayan annelerin bebeklerinde infantil kolik sıklığı yaklaşık 3 kat daha fazladır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada Kolik Sancı yaşayan bebeklerin annelerinde ilk haftalarda depresyon düzeyi yüksek bulunmuştur. Kolik sancılar 2.hafta sonrası başlar. Bu çalışmada annenin gergin olması, gereğinden fazla endişe ve kaygı taşıması, mutsuz olması bebeklerde kolik sancıların görülme oranını arttırmaktadır. İçinde bulunulan kaygı ve mutsuzluk hali bebekle şefkatli, sıcak bir bağın kurulmasını engeller.

 

Çeşitli bitkisel ilaçlarla çeşitli çalışmalar yapımıştır. Kanıtlanmış olan tek yöntem davranış terapisidir. Ailenin özellikle annenin kaygılarını gidermek, tanı almamış bir lohusa depresyonu söz konusu ise gerekli yönlendirmeyi yapmak, anne ile bu zorlu süreçte empati kurabilmek, bebeğin uyku ve uyanıklık hallerinin çevre düzenlemesi ile sağlanması, Çeşitli kucaklama ve taşıma yöntemlerinin sağlanması gibi daha bir çok yaklaşımla ailenin rahatlaması sağlanmalı ve destek olunmalıdır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.