" />
USD
3,7059
EURO
4,3609
ALTIN
152,8185

DİNLE YOBAZ

Yazıma 21 Haziran 2010 tarihinde Hakka yürüyen değerli gazetecilerimizden İlhan Selçuk’tan bir alıntıyla başlayacağım. Şöyle yazıyordu İlhan Selçuk “ Türkü deyip geçmeyin, Türkünün bir ayrıcalığı ve özelliği vardır. Bir müzik parçası bestelemek ayrı şey, türkü yakmak ayrı şey. Ayrıca türkü yakılır, bestelenmez. Türkünün yakılması için insanoğlunun yanması gerek. Sen yanmazsan, ben yanmazsam, o yanmazsa, biz […]

DİNLE YOBAZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İbrahim Kızıler

Yazıma 21 Haziran 2010 tarihinde Hakka yürüyen değerli gazetecilerimizden İlhan Selçuk’tan bir alıntıyla başlayacağım. Şöyle yazıyordu İlhan Selçuk “ Türkü deyip geçmeyin, Türkünün bir ayrıcalığı ve özelliği vardır. Bir müzik parçası bestelemek ayrı şey, türkü yakmak ayrı şey. Ayrıca türkü yakılır, bestelenmez. Türkünün yakılması için insanoğlunun yanması gerek. Sen yanmazsan, ben yanmazsam, o yanmazsa, biz yanmazsak nasıl yakılırdı türküler. Seferberlik olmazsa, savaşlar olmazsa, analar evlatlarına yanmazsa, Pir Sultanlar için dar ağaçları kurulmasa ve daha niceleri yaşanmasa nasıl yakılırdı türküler.” İşte bir örnek.

 

Gün tutuştu Sivas’ta, ak sayfalar tutuştu / Sazın teline vuran, masum eller tutuştu.

Söz tutuştu dillerde, sazlar yandı tutuştu / İnsanlık tutuştu ey halkım unutma bizi.

 

Yandık, piştik, ölümün kızıl şarabından içtik / Yobaz sürüsünün, kara harından geçtik.

Suçumuz saz çalmaktı biz tezeneyi seçtik / Yakıldık kavrulduk ey halkım unutma bizi (Kazım Doğan)

 

Dinle şimdi yobaz sürüsü; “Kubilay’ın” dedeleriniz olan yobaz sürüsünce Menemende katledildiği gibi. Hayvanların bile yapamadığı vahşeti insan kılıklıların yaptığı, kinin, öfkenin, bağnazlığın, barbarlığınızın coştuğu, vicdanlarınızın sustuğu, sevginin, saygının, şevkatin ve merhametin yok olduğu, İnsanlığın öldüğü o 2 Temmuz 1993 tarihi var ya, bana neler hatırlatıyor onu yazmak, onu yüzünüze haykırmak için yazıyorum.

 

2 Temmuz tarihi denince aklıma “yak ulan yak, cehennem ateşi bu” diyerek, “ya Allah bismillah, Allah-ü ekber naralarıyla benzin taşıyıp, Ateşe semaha duran, benim kabem insandır diyenleri yaktığınız geliyor. Yaşadığı 67 yıla 70 kitap sığdıran aydınlarımızdan Asım Bezirci, tam 67 yıl türkülerini göğsünde taşıdığı curası ile dillendiren ünlü ozanlarımızdan Nesimi Çimen, 52 sene yaşayan “Biɾimize biɾ şey oIuɾsa ne yapaɾız? dediklerinde ‘KaIanIaɾ, öIenIeɾ için şiiɾ yazaɾ.” diyen felsefe öğretmeni Metin Altıok, 35 yaşında yaktığınız öğretmen ve karikatürist Asaf Koçak, 44 yaşında yakarak katlettiğiniz doktor ve şair Behçet Sefa Aysan, 40 yaşındaki sanatçımız Edibe Sulari, 35 yaşındaki şairimiz Erdal Ayrancı, 23 yaşınki şair ve saz sanatçımız Hasret Gültekin, 25 yaşındaki gazeteci ve fotoğrafçımız Mehmet Atay, 45 yıla 100’den fazla 45’lik plak, 4 uzunçalar, 20 kaset ve yüzlerce deyiş bırakan halk ozanı Muhlis Akarsu, 45 yaşındaki Muhibe Akarsu, 26 yaşındaki aktör Muammer Çiçek, 37 yaşındaki şair Uğur Kaynar, 23 yaşındaki Hollandalı gazeteci Carina Cuanna, 25 yaşındaki Gülender Akça, 25 yaşındaki Gülsün Karababa, 22 yaşındaki Eczacı İnci Türk, 21 yaşındaki öğrenci Ahmet Özyurt, 16 yaşındaki öğrenci Asuman Sivri, 18 yaşındaki öğrenci Belkıs Çakır, 20 yaşındaki öğrenci Handan Metin, 22 yaşındaki öğrenci Huriye Özkan, 12 yaşındaki çocuğumuz Koray Kaya ile 17 yaşında öğrenci olan ablası Menekşe Kaya, 22 yaşında öğrenci Murat Gündüz, 18 yaşında öğrenci Nurcan Şahin, 17 yaşında öğrenci Özlem Şahin, 23 yaşında öğrenci Sait Metin, 30 yaşında öğrenci Sehergül Ateş, 19 yaşında öğrenci Serpil Canik, 19 yaşında öğrenci Serkan Doğan, 17 yaşındaki öğrenci Yasemin Sivri, 20 yaşındaki öğrencimiz Yeşim Özkan geliyor. Vatana millete hayırlı olsun diyerek sizleri kutsayan ve avanesi aklıma geliyor.

 

Lanet olsun topunuza, Bütün din ve inançların kötülük abidesi olarak gördüğü şeytan gibisiniz, güzel olan, iyi olan her şeye düşmansınız. Yaratılanı severim yaratandan ötürü diyen bizler, yaratılanı katleden sizlersiniz. Ne kana doydunuz, ne de cana kıymaya. Ne katletmeye doyuyorsunuz, ne de kötülüğe. Utanmadan tüm kötülüklerin piri şeytan olmaya devam ediyorsunuz.

 

Güzellikleri yaratan biz, yıkan sizsiniz, Ahlaksızsınız, ahlaktan ve namuslu olmaktan o kadar uzaksınız ki! Bazan yaratana soruyorum Bizi insan olarak yaratan sen, Yobazı şeklen bize benzer niye yarattın diye?

 

Kara cahilliğinizle ilime, bilime, teknolojiye, endüstriye düşman olan sizler, kafir olarak gördüklerinizin bilim ve teknolojileri ile ürettikleri her şeyi kullanmaktan utanmıyorsunuz. Namusluyuz ahlaklıyız diyorsunuz, milletin çocuklarına yapılan ahlaksızlığa ve namussuzluklara sesiniz çıkmıyor, çıkartanları katlediyorsunuz. Ülkemizin 90 yıllık kazanımlarını bir çırpıda tarumar edenlere, sıfırlamacılara, ayakkabı kutularına para istifleyenlere sesiniz çıkmıyor, bunlara lanet okuyanları katlediyorsunuz. Siz hiç aynanın karşısına geçip kendiniz ile yüzleşiyor’musunuz? Evrensel insan hakları, İnsan hak ve özgürlükleri ne demektir, sizlere bu kavramlar neler anlatıyor soruyor’musunuz aynada gördüğünüze?

 

Bizler 2 Temmuz’u “Laik, Demokrat, Çağdaş hukuk devletinden yana olanların, karanlıktan beslenen yobaz sürüleri tarafından katledildikleri bir gün olarak anımsıyoruz. Yani laik cumhuriyeti savunanlarla, hilafet özlemcisi faşist gerici yobaz güçlerin karşı karşıya geldikleri bir gün olarak anımsıyoruz. Misak-ı millinin yobazlarca parçalandığı, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucuları ile Atatürk düşmanlarının karşı karşıya geldikleri bir gün olarak anımsıyoruz. Hilafet özlemcilerinin Cumhuriyeti Sivas’ta kuranlardan intikam aldıkları, Aydınlık yüreklerin karanlığa boğulduğu bir gün olarak anımsıyoruz.

Bizler evrensel hakların piri Alileriz, sizlerse Alilerin düşmanı kötülüğün sembolü Yezitlersiniz.

 

İnsanlığın yüzünün bir daha kızarmayacağı gün ve yıllara olan özlemimle hepinizi

bütün mürşidler’in tarif ettiği / sadıkların menziline yettiği / embiya’nın, evliyanın gittiği / izde  insan olmaya davet ediyorum.

İbrahim Kızıler

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.