" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

DARBE GİRİŞİMİNE BALIKESİR SESSİZ KALMADI

  Balıkesir’de vatandaşlar ‘Demokrasi Yürüyüşü’ yaparak Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi ve sabaha kadar nöbet tuttu. Yürüyüş ardından düzenlenen mitingde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Hainlere, paralelcilere, Pensilvanya’ya kesinlikle geçit yok. Ne kadar darbeci varsa hepsi su yüzüne çıktı. Ne kadar hain varsa, ne kadar millet düşmanı varsa, ne […]

DARBE GİRİŞİMİNE BALIKESİR SESSİZ KALMADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Balıkesir’de vatandaşlar ‘Demokrasi Yürüyüşü’ yaparak Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi ve sabaha kadar nöbet tuttu. Yürüyüş ardından düzenlenen mitingde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Hainlere, paralelcilere, Pensilvanya’ya kesinlikle geçit yok. Ne kadar darbeci varsa hepsi su yüzüne çıktı. Ne kadar hain varsa, ne kadar millet düşmanı varsa, ne kadar ajan varsa hepsi ayıklanacak” dedi.

 

 

Balıkesir’de Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, “Demokrasi” yürüyüşü düzenledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte Fetö’nün darbe girişimine karşı Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda toplanan kalabalık grup, Karesi Mehteran ekibinin çalıp söylediği marşlar eşliğinde, Anafartalar ve Kızılay Caddesi güzergahını kullanarak Balıkesir Valiliği önüne yürüdü. Bu sırada vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarını taşıdı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan burada dev ekranda vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını takip etti. Karesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ardından AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur birer konuşma yaptı.

 

HALK YAŞANANLARA TEPKİ VERDİ

 

Konuşmasına darbe girişimi sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet ve yaralılara ise acil şifalar dileyerek başlayan Orkan “Dünden bu yana Türkiye’ye hiç yakışmayan, Türkiye ile bağdaşmayan şeyler yaşamaya başladık. Ama elhamdülillah sizlerin desteği ile, sizlerin gücünüz ile daha iyi, daha güzel günler göreceğimizi buradaki kalabalıktan anlıyoruz. Malesef akıla alınmayacak şeyler yaptılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin silahları ile Türk vatandaşlarını vurdular. Utanmadılar, nizamiye önüne gelen halka karşı askerlere ateş emri verdiler. Ama o üç asker ne dedi? ‘Biz ateş açmayacağız’ dedi. Ama komutan gitti o üç askeri vurdu. Böyle kahbece şeyler yaşıyoruz. Halk sokağa çıkmayacak, biz istediğimizi yapacağız diye düşündüler. Ama vakit o vakit değil. Albayrağını almış, tankların üzerine çıkarak sallayan insanlara selam olsun diliyorum” dedi.

 

UĞUR: “MİLLETİN HÜR İRADESİ İLE SEÇTİKLERİ İKTİDARDA”

 

“Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’in kahraman hemşehrileri. Kahraman Balıkesirliler” diyerek sözlerine başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaşanan darbe teşebbüsüne dikkat çekti. Bazı hain ve illet düşmanlarının darbe teşebbüsünde bulunduklarını söyleyen Uğur “Ama gördüğünüz gibi bu köprülerin altından çok sular geçti. Artık 1960-71, 1980 değil. Millet şuurlu. İşte bu millet sayesinde, sizler sayesinde; sizler sokağa çıktınız, darbeye karşı geldiniz. Darbeciler bozguna uğradı. Şuanda milletin hür iradesi ile seçilmiş, hür iradesi ile iktidara gelmiş bir hükümet var. En son seçim 1 Kasım tarihinde yapıldı. Daha önce yine bu millet Cumhurbaşkanını seçti. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı ve milletin hür iradesi ile iktidara gelmiş bir parti var” diye konuştu.

 

UĞUR: “MİLLETİMİZ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI DİK DURDU”

 

Darbe girişiminde bulunanların Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladıklarını kaydeden Başkan Uğur “Başbakanının meclisteki odasını bombaladılar. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombaladılar. Milli İstihbarat Teşkilatı’nı bombaladılar. Özel Harekatçıların merkezini bombaladılar. Böyle bir hainlik olabilir mi? Ama milletimiz dik durdu. Sizler dik durdunuz. Millet dik durduğu müddetçe, darbe girişimleri başarıya ulaşamaz, ulaşamayacak. Bu millet demokrasiyi kesintiye uğratmayacak. İşte Balıkesir’deki manzara. Binler Valilik önünde. Herkes ayakta. Biz devletimize, ordumuza sahip çıkıyoruz. Millet dik durduğu müddetçe, ordusuna, iktidarına sahip çıktığı müddetçe darbe girişimleri başarıya ulaşamaz. Uçaklar TBMM’yi bombalarken, bütün milletvekilleri meclis tatil olduğu halde AK Parti’lisi, Cumhuriyet Halk Parti’lisi, Milliyetçi Hareket Parti’lisi hepsi meclise gitti. Bugünde meclis toplandı. Başbakanımız, meclis başkanımız, bütün parti liderleri; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Devlet Bahçeli hepsi birer konuşma yaptı. Biz dediler demokrasiden yanayız. Biz darbelere karşıyız. Bu ülkede darbeciler başarılı olamayacak” şeklinde konuştu.

 

“MİLLET DÜŞMANLARI, HAİNLER VE AJANLAR AYIKLANACAK”

 

Darbe girişiminde bulunanların hepsinin gözaltına alındığını belirten Başkan Uğur, herşeyin devlet tarafından kontrol altına alındığını söyledi. Darbenin etkilerinin geçmediğini de hatırlatan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millet de burada meydanda. Her zaman meydanda olacak. Bugün yine sabaha kadar meydanlardayız. Demokrasiye karşı gelenlere biz de set çekiyoruz. Hayır diyoruz. Biz demokrasiyi istiyoruz. Bu milletin dik druması ile, demokrasiye sahip çıkmasıyla, dabecilere karşı gelmesi ile darbe önlendi. 1960 ihtilalini görmüş biriyim. 1971’de üniversitede öğrenciydim. 68 kuşağıyız. 80 ihtilalini gördük. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeydim. 2007’de verilen e-muhtıraları yaşadık. Ama Cumhurbaşkanımız ne demişti? Dik duracağız dik.’Dik dur eğilme bu millet seninle’. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bütün parti liderleri dik duruyor, dik. Milletimiz de dik duruyor. Meclisimizin arkasındayız. Onları her zaman destekliyoruz”.

Darbe dönemlerinin kapandığını ifade eden Başkan Uğur “Tüm kuvvet komutanlarımız tek tek televizyonlara çıkarak açıklama yaptı. Bu ülkeyi çapulculara teslim etmeyiz dediler. Bu hainlere, paralelcilere, Pensilvanya’ya kesinlikle geçit yok. Her olan işte bir hayır var hayır. Ne oldu? Ne kara darbeci varsa hepsi su yüzüne çıktı. Şimdi hepsi ayıklanacak. Ne kadar hain varsa, ne kadar millet düşmanı varsa, ne kadar ajan varsa hepsi ayıklanacak. Siz dik durarak demokrasiye sahip çıktığınız müddetçe, bunlara fırsat verilmeyecek” dedi.

 

DARBE GİRİŞİMİNDE BÜYÜKŞEHİR ÜZERİNE DÜŞEN VAZİFEYİ YAPTI

 

Darbe girişimi sırasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iş makine ve ekipmanları ile askeri üslerin yollarını kapattığını ifade eden Uğur “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bizde üzerimize düşen vazifeyi yaptık. Herşeyimiz ile yaptık. İtfaiyemiz ile, işmakinelerimiz ile, dozerimiz ile, greyderimiz ile ne icap ediyorsa yaptık. Hiç kimseye, bu darbecilere fırsat vermedik. Merak etmeyin herşey kontrol altında. Milletimiz de sahip çıkıyor demokrasiye. Bu millet büyük bir millet. Büyüklüğünü darbeyi önleyerek de göstermiş oldu. Allah sizlerden razı olsun. Ordumuzdaki başta Genel Kurmay Başkanımız, kuvvet komutanlarımız, hepsinden Allah razı olsun. Siz dik durduğunuz müddetçe, bizde dik duruyoruz. Aziz Balıkesirliler, Balıkesir Kuva-yi Milliye şehri. Kurtuluş savaşı’nda ilk kurşunu atan, ilk toplantıları Alaca Mescid’de yapan. Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren illerden biriyiz. İlk yaptığımız kavşağa Kuva-yi Milliye Kavşağı ismi verdik. Balıkesir Kuva-yi Milliye şehri olarak alınıyor. Balıkesir’in ve Türkiye’nin önü açık. Balıkesir yapılan yollar ile, yüksek hızlı tren ağları ile, bölünmüş yollar ile herkez Balıkesir’e teveccüh ediyor. Balıkesir’e gelerek burada yaşamak istiyor” diye konuştu.

 

“DIŞ GÜÇLER TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİNİ İSTEMİYOR”

 

Darbe girişiminde bulunanların dış ülkeler ve gizli servislerinden destekçileri olduğunu söyleyen Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki hafta Alman büyük bir yatırımcı Balıkesir’e geliyor. Bu istihdam demek, bu büyüme demek. İşte bu gelişme demek. Türkiye’nin büyümesini istemeyen, gelişmesini istemeyen dış odaklar ‘Türkiye’ye ne oluyor?’ diyorlar. ‘Bunların bir türlü önünü kesemiyoruz.  IMF’e borçlarını ödüyorlar. Askeri güçlü. Kendi silahını kendisi yapıyor. Kendi uydusunu kendisi atıyor. Haberleşmesini kendi yapıyor. İnsansız Hava aracından, tankından, gemisine kadar kendisi yapıyor’ diyorlar. ‘Ne yapalım? Bunların işini bozalım’ diyorlar. Bu PKK terörünü de o dış mihraklar destekliyor. Lanetliyoruz onları. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye’nin gelişmesine, büyümesine, istikrarına, bölgede güçlü bir devlet olmasına mani olamayacaklar. İşte bunu da gördüler. Bu darbe teşebbüsünü belki onlarda destekledi. MOSSAD’dan CIA’den her taraftan destekçileri var. Ama bu millet ordusuna, devletine sahip çıkıyor. Devletine sahip çıktığı müddetçe de başarıya ulaşmaları mümkün değil”.

Konuşmaların ardından vatandaşlar düzenlenen etkinlikler, çalınan müzikler ve canlı televizyon bağlantıları ile sabaha kadar alandan ayrılmadı. Vatandaşların sık sık Fetö aleyhine sloganlar attığı demokrasi etkinliğine Vali Ersin Yazıcı, Milletvekili Kasım Bostan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Büyükşehir belediyesi meclis üyeleri, daire başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılarak destek verdi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.