" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BALIKESİR VATAN NÖBETİNİ SÜRDÜRÜYOR

  Balıkesir’de Demokrasi Nöbeti’ni sürdüren vatandaşlar Milli İrade Meydanı’nı doldurmaya devam ediyor. Demokrasi Nöbeti’nde halka hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bunların ne IŞİD’den, ne PKK’dan, ne PYD’den hiçbirinde farkı yok.  O terör örgütleri devletlerine karşı açıktan terör suçu işliyorlar. Bunlar sinsi, gizlenerek yapıyorlar. Milli Eğitim’e sirayet etmişler, ordumuza gizlenerek girmişler, yargımıza […]

BALIKESİR VATAN NÖBETİNİ SÜRDÜRÜYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Balıkesir’de Demokrasi Nöbeti’ni sürdüren vatandaşlar Milli İrade Meydanı’nı doldurmaya devam ediyor. Demokrasi Nöbeti’nde halka hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bunların ne IŞİD’den, ne PKK’dan, ne PYD’den hiçbirinde farkı yok.  O terör örgütleri devletlerine karşı açıktan terör suçu işliyorlar. Bunlar sinsi, gizlenerek yapıyorlar. Milli Eğitim’e sirayet etmişler, ordumuza gizlenerek girmişler, yargımıza girmişler, her tarafa girmişler. Ama şimdi hepsi tek tek hesap veriyor” dedi. Uğur, Türkiye’nin artık normalleşme sürecine girdiğini de belirtti.

 

 

FETÖ’nün darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sokağa çıkın” çağrısı üzerine vatandaşlar Balıkesir’de Milli İrade Meydanı’nında Demokrasi Nöbeti’ni sürdürüyor. Milli İrade Meydanı’nda toplanan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto edip çalınan marşlara eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti eski milletvekilleri İsmail Özgün ve Tülay Babuşçu, BESOB Başkanı Fehmi Erdem, belediyelerin meclis üyeleri, STK temsilcileri ve binlerce vatandaşın katıldığı Demokrasi Nöbeti sabaha kadar sürdü. Demokrasi Nöbetinde AK Parti Milletvekili Mahmut Poyrazlı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur halka seslendi.

 

UĞUR: “ESKİDEN OHAL’DE SOKAĞA ÇIKMAK YASAKTI ŞİMDİ EVE GİRMEK YASAK”

 

Darbe girişimi sürecinin atlatılmaya başlandığını ve Türkiye’nin normalleşmeye doğru adım attığını belirten Başkan Uğur, “Türkiye artık normallaşiyor. Balıkesir normalleşiyor. Arada bir dedikodu çıkarıyorlar. Hareketlilik var diyorlar. Hiç merak etmeyin. Bütün barikatlar kaldırıldı. Kuvayi Milliye Kavşağı’ndaki kotroller kaldırıldı. Bir kaç yerde kaldı. Herşey normalleşiyor, devletimiz herşeye hakim, hükümetimiz herşeye hakim. OHAL ilan edildi. Örfi İdare eski ismi. Eskiden OHAL ilan edildiği zaman sokağa çıkma yasağı olurdu. Gece saat 9’dan sabah saat 8’e kadar sokağa çıkmak yasaktı. Şimdi eve girmek yasak eve girmek. Herkes meydanlarda, herkes sokaklarda, Örfi İdare farklı. Çünkü artık millet uyandı. Artık darbelere eyvallah demiyor. Darbe olduğu zaman bu darbeciler milletin ölümden korkmadığını, cesur bir şekilde, şahadet şerbetini içmek için tankın önüne geçtiğini, F-16’ların önüne geçtiğini bu darbeciler hesap edemediler. Ama bu Necip Millet tankların önüne geçti, tankların önüne atladı. F-16’lara ateş etti. İşte bunu hesap edemediler. O yüzden bu Olağanüstü Hal’de sokağa çıkma yasağı yok, meydanlardayız. Nöbete devam ediyoruz” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE BANKALARI, FİNANS KURUMLARI İSVİÇRE BANKALARI GİBİ”

 

Dünya’nın bir çok yerinden yatırımcı ve insanların Türk bankaları ve finans sektörüne güvendiğini ifade eden Başkan Uğur, “Biraz önce Sayın Başbakanımızı dinlediniz, ekonomiyle ilgili açıklamalar yaptı. Dediki ‘Döviz rezervlerimiz 15 Temmuz’dan daha yüksek’. Çünkü milletimiz devletine güveniyor, hükümetine güveniyor. Kimse gidip bankadan bir an önce paramı çekeyim, acaba yarın bankalar paramı vermez mi diye bir endişe taşımıyor. Bakın bu çok önemli. Bizler devletimize, hükümetimize, Türkiye’nin gücüne ve ekonomisine güveniyoruz. Hatırlayın Yunanistan’da ne oldu. O darbe hareketinde Bankadan en fazla 200 Avro alabilirsin, daha fazla çekemezsin. Türkiye o kadar güvenilir bir ülke ki Yunanlılar gelip paralarını Türk bankalarına yatırıyor. Şimdi Suriyelisi, Iraklısı, İranlısı, Ermenisi, Rumu çevremizdeki bütün ülkeler, hatta Sudi Arabistanlısı getiriyor parasını Türk bankalarına yatırıyor. Neden yatırıyor? Türk bankalarına güveniyor, Türk Hükümetine güveniyor, Türk finans kurumlarına giveniyor. Ben diyor paramı istediğim zaman alırım. Cari açığımız azalıyor. Ama Türkiye ekonomisi canlı. Neden? Çünkü dışarıdan Türkiye’ye çok para geliyor. Bir zamanlar parası olanlar, paralarını İsviçre bankalarına yatırırlardı. Şimdi Türkiye bankaları, finans kurumları İsviçre bankaları gibi” şeklinde konuştu.

 

“İKİYÜZLÜ DEVLETLER DARBEYİ KINAMADI”

 

2001 krizi döneminde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmama sebebinin Maastricht Kriterleri olduğunu söyleyen Uğur, “2001 krizinde dediler ki sizi Avrupa Birliği’ne almıyoruz. Neden almıyorsunuz? Maastricht Kriterlerini tutturamıyorsunuz. Borcunuzun gayri safi hasılaya oranı yüzde 60’ı geçmeyecek. O zaman bizim borcumuzun gayri safi hasılaya oranı yüzde 120 idi. Şimdi kaç biliyor musunuz? Şimdi Türkiye’de o Maastricht kriteri yüzde 38. Almanya’nın ki yüzde 75, İtalya’nınki yüzde 100. Yunanistan’ınki yüzde 120. Hiçbirinin ekonomisi tutmuyor. Türkiye’ninki tutuyor. Ama her türlü ahlaksızlığı yapıyorlar. Darbe oldu doğru dürüst kınamıyorlar bile. ‘Darbeyi kınıyoruz’. Peki Haşhaşileri, Fetö’yü, Pensilvanya’yı neden kınamıyorsunuz? İstiyoruz onları. Diyoruz ki gönderin onları buraya. Terörist başını. Onu kınamıyorlar. Hiç bir Avrupa ülkesinden Amerika’dan devlet adamı gelipte ‘Sizde büyük bir darbe oldu, büyük bir tehlike atlattınız’ demiyor. Ses çıkarmıyorlar. Onlar üzüldü. Çünkü Türk milleti darbeyi önledi. Sokaklara ve meydanlara çıktı. Topların önüne çıktı, paletlerin önüne atladı. F-16’ların önüne atladı. Şehit oldu. 200’den fazla şehit verdik ama onlar sustu. Almanya’da saldırı oldu, 9 kişi vefat etti. 3’ü Türk. Biz hemen kınadık. Terörün dini imanı olmaz mezhabi olmaz” dedi.

 

BAŞKAN UĞUR: “FETÖ’NÜN IŞİD’DEN, PKK’DAN VE PYD’DEN FARKI YOK”

 

Fetö’nün sapık bir ideoloji ile Türkiye’de dikta rejimi kurmak istediğini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Fetö’nün diğer terörist örgütlerden bir farkı olmadığını belirtti. Fetö’nün sinsi bir örgüt olduğunu ifade eden Uğur şöyle konuştu:

“Fetö’nün dini örgütü sapık bir ideoloji ile devlette dikta rejimi kurmak istiyor. Sinsi sinsi gidiyor. Şimdi IŞİD var. IŞİD’e nasıl bakıyorsunuz? Adam besmeleyi çekiyor kelle uçuruyor. Peki bu terör örgütünün Fetö’nün IŞİD’den farkı var mı? Hiçbir farkı yok. İşte bu da Müslüman Türk milletine ateş ediyor. Meclisini bombalıyor. Özel harekatçı polislerin merkezine ateş ediyor, bımbalar yağdırıyor. Boğaz köprüsünde halkını kurşun yağmuruna tutuyor. Bunların ne IŞİD’den, ne PKK’dan, ne PYD’den hiçbirinde farkı yok.  O terör örgütleri devletlerine karşı açıktan terör suçu işliyorlar. Bunlar sinsi, gizlenerek yapıyorlar. Milli Eğitim’e sirayet etmişler, ordumuza gizlenerek girmişler, yargımıza girmişler, her tarafa girmişler. Ama şimdi hepsi tek tek hesap veriyor. Kararnameler çıktı, bunların eğitim kurumları. Balıkesir’deki eğitim kurumlarının hepsi, liseler, ortaokullar hepsi, yurtlar şuanda hepsinin tapusu devlete geçti. Hepsi devletin. Fırat Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devlet okulu oldu. Devletimiz, hükümetimiz duruma hakim. Yurtları, dershaneleri, pansiyonları, ne varsa hepsi bitti. Türkiye’deki tamamı, kökü kazınacak. Ne kdara asker kıyafetli, subay kıyafetli, general kıyafetli terörist varsa hepsi kodeste. Hepsi hesap verecek. Tutuklananların hatti hesabı yok. Her yerde büyük temizlik. ‘Sizin hayır bildiğiniz işlerde şer, şer bildiğiniz işlerde hayır vardır’ diyor Cenab-ı Allah. Bunlar bölye bir hareket yaptılar hepsi su yüzüne çıktı”.

 

“FETÖ MEYDANLARA ÇIKAN MİLLETE AHMAK DİYECEK KADAR SAPITTI”

 

Paralel devlet yapılanmasının başının Türkiye getirilerek Türk milletine hesap vereceğini belirten Başkan Uğur, “Fetö ne diyor, terörist başı. Bu sokaklara çıkan milletimize ahmak diyor. Şerefsiz, ahlaksız. Meydanlara çıkan Türk milletini ahmak olarak niteleyecek kadar sapıttı. Yakında kafayı oynatır. Bugün yine İçişleri Bakanımız açıkladı. Önümüzdeki günlerde Amerika’ya giderek devlet yetkilileri ile konuşacaklar. Bu teröristi, milletine kasteden teröristi bize teslim edin biz bundan bir hesap soralım. Gelecek hesap verecek, başka çare yok. Bu darbe teşebbüsünün bir faydasıda ne oldu? Türkiye Cumhuriyeti’nde bütün millet birleşti bir oldu. Mecliste o gün bombalar atılırken Ankara’da olan bütün milletvekillerimiz, AK Partilisi, Cumhuriyet Halk Partilisi, Milliyetçi Hareket Partilisi doğru meclise koştu. Milletin meclisine koştu. Sonra hep birlikte kınadılar. Şu topluluk kalabalık topluluk değil. İnsan ve şuur çizgisi. Buradaki insanlar kalablık değil. Buradaki insanlar şuurlu, bilgili. Vatanını seven insanlar. Cumhuriye Halk Partilisi de var, Milliyetçi Hareket Partilisi’de var. AK Partilisi’de var. Herke burada. Herkes demokrasiye, bayrağına ve ezanına sahip çıkıyor. İşte darbe bu şekilde önlendi” diye konuştu.

 

UĞUR: “TÜRKİYE ARTIK BORÇ ALMIYOR, EMİR ALMIYOR”

 

İnterconnect görüntüsünü dev ekrana yansıttıran Başkan Uğur, dünyadaki devletlerin toplam borçlarını vatandaşlara gösterdi. Uğur, “61 trilyon 952 milyar dolar devletlerin borcu var. Merkez bankası borçlandı ise hemen ekranda görünüyor. Almanya’nın borcuna bakalım. 2 trilyon 792 bin dolar. Neredeyse 3 trilyon dolar borcu var. Kişibaşına 34 bin dolar  borç düşüyor.  Maastricht kriteri yüzde 86. Japonya’nın borcu 11 trilyon 864 milyar dolar. 124 milyon nüfusu var. Kişibaşına 94 bin dolar borcu var. Maastricht kriteri yüzde 273. Batmış bunlar batmış. Türkiye’nin ekonomisi bozuk diyorlar ya bunların ekonomisi bozuk. Bunlar milleti dolandırmış. Fransa’nın borcu 2.5 tilyon dolar. 64 milyon nüfusu var. 34 bin dolar kişibaşı borcu düşüyor. Maastricht kriteri yüzde 106. İtalya’nın 2 trilyon 266 milyar dolar. Maastricht kriteri yüzde 123. Birde Türkiye’i görelim. Türkiye’nin bütün borcu 500 milyar dolar. Hepsi bu kadar. 2 trilyon dolardan aşağı borcu olan yok. Kişi başı ne diyor. 6500 dolar. Maastricht kriteri ise yüzde 36.2. işte yabancılar buna bakıyor diyor ki Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke. Almanya’nın bile yüzde 86. Türkiye ekonomisi güçlü. Millet ekonomisine inanıyor, devletine inanıyor. Bu kadar yatırım yapıyoruz. Gidip IMF’e el açmıyoruz. Para alırsan emir alırsın. 2001 krizinde Amerika’dan bile ithal bakan getirdik. Allah’a şükür şimdi emir almıyoruz. Çünkü borç almıyoruz, para almıyoruz. O nedenle yabancı parasını getirip Türkiye’ye yatırıyor. Darbe oldu ne kriz çıktı ne bir şey. Kimse parasını çekmedi. Türkiye’nin önü açık. Balıkesir’in önü açık. Yatırımlarımız devam ediyor. 1-2 yıla Balıkesir marka şehir olacak” dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.