" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

CANLARIN KONSERİ YOĞUN GEÇTİ

          Burhaniye Alevi Kültür Derneğinin düzenlediği konser yoğun geçti. Sanatçı ve besteci Muharrem Temiz ve Mikail Değirmenci’nin katılımıyla gerçekleşen konserde, izleyiciler türkü dinlemeye doydular.     Sunucu Nevin Yılmaz’ın açılışıyla başlayan konserde, Dernek Başkanı Durmuş Türkmen konuşmasında şu konulara değindi.  “Bizler 2008 yılında kurulmuş olan bir derneğiz. Bu güne kadar birlikte […]

CANLARIN KONSERİ YOĞUN GEÇTİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

 

 

 

Burhaniye Alevi Kültür Derneğinin düzenlediği konser yoğun geçti. Sanatçı ve besteci Muharrem Temiz ve Mikail Değirmenci’nin katılımıyla gerçekleşen konserde, izleyiciler türkü dinlemeye doydular.

 

 

Sunucu Nevin Yılmaz’ın açılışıyla başlayan konserde, Dernek Başkanı Durmuş Türkmen konuşmasında şu konulara değindi.  “Bizler 2008 yılında kurulmuş olan bir derneğiz. Bu güne kadar birlikte gelmemiz, doğru bir mücadele içinde olduğumuzun ve doğru adımlar attığımızın göstergesidir. Gün geçtikçe güçleniyorsak, üye sayımız artıyorsa, doğrularımız hatalarımızdan çok olduğu içindir. Eksikliklerimiz ve hatalarımız elbette olmuştur. Bu zorlu süreçte, bu da normaldir. Çünkü mücadele içinde olanlar ve çalışanlar hata yaparlar. Çalışma içinde olmayanların hata yapmasını  elbette bekleyemeyiz.   Çalışmalarımızın ve dayanışmamızın neticesinde, sizlerin katkı ve yardımlarıyla Cem Evimize kavuştuk. Cem ve Kültür evimiz hepimizin maddi ve manevi destekleri ile yapıldı. Cem ve Kültür Evimizin yapımında maddi ve manevi destek olan herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Lokmalarınız Hak katında kabul olsun, Hak dergahına yazılsın, Hızır yar ve yardımcınız olsun. Şunu da açıklamada geçmeyeyim. Cem Evimiz henüz bitmedi. Çatı yapamadık, Morg soğutucusu ve malzemeleri, salon klimalarımız, mutfak malzemeleri gibi eksikliklerimiz var. Biz, kurulduğumuzdan günümüze kadar yalnızca Alevilik ve inanç üzerine mücadele vermedik. İnsan hakları, demokratikleşme için de verilen mücadeleler içinde olduk.  Biz Aleviler her zaman ezilenden yana bu  mücadeleler için de olacağız.

Bizler ; Demokratik cumhuriyet, özgürlükçü laiklik, evrensel hukuk kuralları,

Savaşların son bulmasını,

Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını,

Ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkının uygulanmasını,

Diyanetin lağvedilmesini,

Halkların kardeşliğini  istiyoruz.

 

Alevilerin ibadeti cemal cemale, yüz yüzedir. Alevilik, insanı kabesi bilen, dini sevgi olan bir inançtır.        Evrensel bir inançtır. Kendileri ve tüm dünya toplumları için: Laik, demokratik, eşitlikçi, barıştan yana, çağdaş hukuk değerlerinden yana bir yaşamı savunur ve benimserler.

Kinden, nefretten, ayrımcılıktan, şiddetten, yasaklardan, baskı uygulamaktan uzak bir inançtır.       Alevilikte, dil farkı, din farkı, ırk, kültür farkı, inanç farkı olmaz. İnancımız “72 millete bir gözle” bakmayı gerektirir.

 

Aleviler, inancının başkaları tarafından tanımlanmasına kesin olarak karşılar.

Öyleyse; bizleri ötelemeye, hor görmeye, inançlarımıza karışmaya, bizlere asimilasyon politikası uygulamaya hiç kimsenin hakkı yok. Bizim istemediklerimizi bizlere kimse dayatamaz.       Kısaca, ülkemizde;  Eşit yurttaşlık istiyoruz. Acilen demokrasi ve koşulsuz ifade özgürlüğü istiyoruz. . Etnik, kültürel, dinsel, cinsel her çeşit ayrımcılığın ortadan kalktığı, kimsenin bir başkasının yaşam biçimine, diline, dinine, mezhebine, inancına ya da inançsızlığına karışmadığı, herkesin eşit haklara sahip yurttaşlar olduğu, demokratik olgunluğa erişmiş bir toplumda barış, kardeşlik ve dayanışma içinde yaşamak istiyoruz.

 

Sözlerimi bitirmeden önce birazda güncel olaylara değinmek istiyorum.

15 Temmuz darbe girişiminin, parlamentonun hatta Anayasa’nın askıya alındığı, tarihte ilk kez bir başbakanın görevden alındığı, gazetecilerin, aydınların, akademisyenlerin tutuklandığı, Kürt kentlerinin yakılıp yıkıldığı siyaset iklimine etkileri ne olur? Yaşananlar halklar ve emekçiler için ne anlama geliyor?

Bizler şimdiye kadar ülkemizde yapılan bütün darbelerden en çok mağdur olan toplumsal kesimler olduk. Bu nedenle bütün darbelere, diktatörlük rejimlerine karşı demokrasiden, adaletten, özgürlükten ve kardeşlikten yana tavır koyuyoruz.

 

 

Aslında daha kötü bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Mücadele hedeflerimiz, demokrasi, işçi emekçi hakları, kadın hakları, laiklik, barış gibi temel taleplerimiz açısından baktığımızda, çalışmaların önemli ölçüde gündemden düştüğünü görüyoruz.

Kitleleri sokağa çıkararak  “idam isteriz” diye bağırtarak gündeme sokulmuş olması geleceğe yönelik ikinci bir tehdittir. Bütün halka korku salma hareketidir.

 

Sözlerimi bitirirken

Yolunuz açık,

Sevginiz bol,

Yüreğiniz aydınlık,

Bozatlı Hızır yardımcınız olsun.

Aşkı niyazlarımla…”

Daha sonra Mikail Değirmenci ve devamında da Muharrem Temiz türkülerini söylediler.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.