Mekan Gezilerinde Kültürel İzleri Bulabilirsiniz

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout EmreHamile Bayanlar İçin Önerilen Parçalar – 28 Haziran 2017En Kaliteli Şarkı İndir Sitesi – 24 Haziran 2017Dopingten Ceza Alan Türk Sporcular – 24 Haziran 2017Bıçak Deposundan Özel Tasarımlar – 22 Haziran 2017Satılık Köpek Ararken Köpek Karakterlerinin Önemi Nedir ? – 20 Haziran 2017Bu Film İzleme Sitesini Duydunuz Mu? – 20 Haziran […]

Mekan Gezilerinde Kültürel İzleri Bulabilirsiniz

Bir proje ya da inceleme amacıyla yapacağınız mekan araştırmasında, sadece o mekana ait özelliklere ulaşmakla kalmaz, mekanın içinde bulunduğu coğrafyaya ait insanın yaşantısını, gelir düzeyini, ihtiyaçlarını hatta folklorik özelliklerini de tanırsınız. Bu açıdan bakıldığında insan yaşamının geçtiği pek çok mekanda sizi bekleyen kültürel dokunuşları fark ettiğinizde gezilerinizin anlamı da farklı olacaktır.

Hayat Kültür Demektir

Bir mekanda ya da bir yapıda geçen zaman, gerek kişilerin gerekse toplumların kültür varlığı ile ilgili pek çok ip ucunu da bulmaya yardımcı olur. Eski bir tiyatro kalıntısından esinlenen bir mimar, yapacağı bir projede oradan izlere yer verdiğinde, geçmişte yaşayan kültürü, yeniden yaşatma en azından hatırlatma konusunda önemli bir görevi de yerine getirmiş olur.

Ytong Mimari Fikir Yarışması İle Filizlenen Düşünce

Her yıl düzenli olarak yapılan Ytong Mimari Fikir Yarışması, yukarıda kısaca belirttiğimiz mekan ve kültür hazinelerinin günümüz koşullarında yoğurularak farklı fikirlerle yeniden sunulmasına destek olan son derece önemli bir yarışmadır. Geleneksel hale gelen yarışma her yıl farklı bir konu ile düzenlenirken 2016 yılında “yersizlik için bir yer” teması ile mültecilik, mekan ve aidiyet sorunlarına odaklanarak önemli bir konuyu gündeme taşıyordu. Yarışma ve mimari konularda daha detaylı bilgi için mimarizm.com adresinden ihtiyacınız olan tüm bilgiye erişebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.