CEM VE KÜLTÜR EVİNDE CEM YAPILDI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout ateshSÜLÜKLÜ DERE SKANDALINDA İKİNCİ PERDE – 17 Temmuz 2017‘KONTROLLÜ DARBE’ DEMEK ŞEHİTLERE SAYGISIZLIKLA 15 TEMMUZ’UN GERÇEK FAİLLERİNİ GİZLEMEK NE? – 17 Temmuz 2017ENGELLİLER İÇİN DUBA UYGULAMASI BAŞLATILDI – 17 Temmuz 2017BALIKESİR’DE ONBİNLER TEK YÜREK OLDU – 17 Temmuz 2017AKIN: ANITKABİR KOMUTANLIĞI’NA GÖREVİNİ HATIRLATTI – 17 Temmuz 201715 TEMMUZ ZİRVE TIRMANIŞI – […]

CEM VE KÜLTÜR EVİNDE CEM YAPILDI

Alevi Kültür Derneğinin düzenlediği Cem’e katılım yoğun oldu. Burhaniye Alevi Kültür Derneğinin Cem evinde Dertli Divani’nin katılımı ile düzenlenen Ceme canlar lokmalarıyla katıldılar. 19 Ağustos Cuma günü saat 20.00 da başlayan Cem’e katılımcılar memnun olarak ayrıldılar.

Cem Alevi Kültür Derneği Başkanı Durmuş Türkmen’in açılış konuşmasıyla başladı. Başkan gelen konuklara ve katılımcılara hoş geldin dileklerinden sonra katılan dedelere de teşekkürlerini bildirdi. Başkan önümüzdeki günlerde yapılacak çalışma ve etkinliklerin duyurusunu yaptıktan sonra sözü dedelere bıraktı.

Dertli Divani “Cemimize başlamadan önce biraz sohbet edelim” dedi. İlk sözü Pir Sultan Abdal Ayvalık şube başkanı Vedat Tekten’e verdi. Daha sonra dede Ergül Şanlı konuşmasını yaptı. Arkasından Dertli Divani Alevilikle ilgili bilgiler sundu. Alevilerin asimile ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. “Alevilikle ilgili eserlerden yararlanmalıyız, Alevilikle ilgili bilgimiz az olursa, başka inançların etkisi altında kalarak asimile oluruz” dedi. Katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra Cem’ geçildi.

Cem duaları ve hizmetlerini uygulamalı olarak açıklayan Dertli Divani deyişlerle Cem’i bitirdi. Lokma duasından sonra katılımcıların getirdiği lokmalar dağıtıldı.

Son olarak Dernek başkanı Durmuş Türkmen katılan dedelere ve katılımcılara çok teşekkür ettikten sonra, “bizlerin cemlerden daha çok seminer ve panellere ihtiyacımız var. Alevilik hakkında ancak bu şekilde bilgimiz genişler” dedi ve toplantıyı sona erdirdi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.