" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

CHP, 8 EYLÜL’Ü KUTLADI

  Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye İlçe Teşkilatı, Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94 yılını Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunarak kutladı. Meydanda yapılan törenler sonrasında CHP ilçe başkanı Tarık Erdil ve yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşların katıldığı törende CHP yönetimi Atatürk anıtı önünde geleneksel merdiven hatırasını verdi.   İlçe başkan Tarık Erdil’in yazılı kutlama […]

CHP, 8 EYLÜL’Ü KUTLADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye İlçe Teşkilatı, Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94 yılını Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunarak kutladı. Meydanda yapılan törenler sonrasında CHP ilçe başkanı Tarık Erdil ve yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşların katıldığı törende CHP yönetimi Atatürk anıtı önünde geleneksel merdiven hatırasını verdi.

 

İlçe başkan Tarık Erdil’in yazılı kutlama mesajında ise 8 Eylül Burhaniye’nin kurtuluşu hakkında açıklama yapıldı.  1.Dünya Savaşı sonunda, İtilaf Devletleriyle,  savaşın mağlubu sayılan Osmanlı İmparatorluğu arasında, 30 Ekim 1918 tarihinde, Limni Adası’nda imzalanan Mondros Mütarekesi ile 1299 yılında kurulan Osmanlı hanedanlığı resmen sona ermiştir.  Bahriye Nazırı Rauf Bey (Rauf Orbay) tarafından imzalanan bu antlaşma sonrası hükümranlık haklarını kaybetmiş olan Türk Ulusu için dünya tarihinde yeni bir başlangıcın da habercisi olmuştur. Galip devletlere birçok hükümranlık haklarını devretmekle birlikte ‘’Misakı Milli’’ sınırlarını da bu antlaşmayla belirlemiş ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ateşini yakmıştır.

Osmanlı’nın fiilen sonlandırılmasıyla başsız ve lidersiz kalan ülkemizi, işgal kuvvetleri aralarında paylaşmış ve emperyalist amaçları için talan etmeye başlamışlardır.  Bu paylaşımda, İzmir ve Ege bölgesi, İngiliz’ler tarafından Yunan Krallığına verilmiş,  15 Mayıs 1919‘da işgalci Yunan kuvvetleri Anadolu’ya asker çıkarmaya başlamışlardır. Şehit gazeteci Hasan Tahsin’in ‘’İlk Kurşunuyla’’ karşılanan düşman, başsız-hazırlıksız ve devletsiz yakalanan Türk ulusunu yakıp-yıkıp talan ederek, Polatlı önlerine kadar ilerlemiş, ancak Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla örgütlemeye başladığı Ulusal Kurtuluş hareketinin, inançlı direnişi karşısında duramamıştır.

Anafartalar’da, Dumlupınar’da, 1. İnönü, 2.İnönü’de, Sakarya’da yiğit Kuvva-i Milliye güçlerinden yediği ağır darbeler sonunda, panik içersinde, geldikleri Ege ve İzmir’e doğru perişan vaziyette kaçmaya başlamışlardır. Kaçarken de, geçtikleri Türk şehirlerini, kasabalarını, köylerini yakıp-yıkıp geçmişlerdir.

İşte bu durumu tespit eden Burhaniye’mizin Kuvva-i Milliyeci güçleri, 7 Eylül 1922 günü akıllı bir plan hazırlamış ve bu sayede şehrin talan edilmesini önlemişlerdir.

1893 Yılında, Pelitköy beldemizde doğan, Mehmet oğlu İsmail (Borazan Çavuş), 1. Dünya Savaşı, Yemen Savaşları, Çanakkale Cephesinde uzun yıllar askerlik yapmış, tecrübeli bir savaşçı olarak, arkadaşlarıyla birlikte bir strateji oluşturmuş ve uygulamışlardır.  İşgal altındaki şehrimizin mahallesine gizlice girerek, Hanay Camii’nin minaresinden bozgundan kaçan Yunan kuvvetlerinin sabaha karşı şehre girmeye başladıklarını görüp, arkadaşlarıyla birlikte, hem borazanını çalarak, hem de ellerindeki sınırlı silah ve mühimmatla havaya ateş ederek, şehirde güçlü bir Türk birliği varmış imajını yaratarak, işgalcilerin şehre giremeden kaçmalarını sağlamışlardır.

8 Eylül. 1922, işte bunun için Burhaniye’mizin ‘’Kurtuluş Günüdür.’’

Canları pahasına, şehrini, köyünü, evini ve namusunu koruyan, ‘’Varlığını Türk varlığına armağan eden’’ bu yiğit Kuvva-i Milliyeci büyüklerimizi, bu ‘’Özel‘’ günde minnet, şükran ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.  Emanetlerini sonsuza kadar yaşatacağımıza ant içiyoruz.  Yaşasın laik demokratik TÜRKİYE CUMHURİYETİ..!

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.