" />
USD
3,7187
EURO
4,3700
ALTIN
153,2818

“YARGISIZ İNFAZ”

          Eğitim Sen Edremit Temsilciliği KHK lerle açığa alınan öğretmenlerle ilgili Edremit cumhuriyet meydanında basın açıklamasında bulundu;”Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir “yargısız infaz”dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı bulunmamaktadır.”   […]

“YARGISIZ İNFAZ”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

 

 

 

Eğitim Sen Edremit Temsilciliği KHK lerle açığa alınan öğretmenlerle ilgili Edremit cumhuriyet meydanında basın açıklamasında bulundu;”Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir “yargısız infaz”dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı bulunmamaktadır.”

 

 

Eğitim Sen Genel merkezince kaleme alınan ortak basın bildirinde şu ifadeler yer verildi;”Her Attıkları Adımda Darbecilerin İzinden Gidenler, Eğitim Emekçilerinin Onurlu Mücadelesini Asla Engelleyemeyecektir!

Eğitim öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala 1 Eylül gece yarısı çıkarılan 672 sayılı KHK ile tek seferde 28 bin 163 öğretmen, en temel hukuk ilkeleri ve anayasa ayaklar altına alınarak, adil yargılama ve savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden ihraç edilmiştir. Ardından 8 Eylül tarihinde 11 bin 285 öğretmen, iktidar ve siyasal uzantılarının algı operasyonu ve hükümetin darbe fırsatçılığı sonucunda açığa alınmıştır. İllerde mülki amirler ve yandaş sendika işbirliği ile hazırlanan ve eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini dağıtmayı hedefleyen listelerin MEB tarafından onaylanarak yeniden illere gönderildiği açıktır.

Siyasi iktidar, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerden intikam alırcasına hareket etmektedir.

Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir “yargısız infaz”dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

15 Temmuz darbesinin başarılı olması durumunda yapılacak olanlar, bugün bizzat hükümet eliyle hayata geçirilmek istenmektedir. Evrensel hukuku, temel hak ve özgürlükleri yok sayarak, özellikle sendikal hakları zorlama yorumlarla suç kapsamına alarak gerçekleştirilen bu operasyon, ülke çapında açık bir dikta rejimine doğru gidildiğinin somut kanıtıdır. Ulusal ve uluslararası hukuku çiğneyerek yapılan ihraçlar ve açığa almaları gerçekleştirenler darbecilerle aynı zihniyettedir. Sendikamızı hedef alarak yayın yapanlar, iftira ve yalan haberler üzerinden örgütlü mücadelemize saldıranlar tespit edilerek, hukuk önünde hesap vermeleri sağlanacaktır.

Eğitim Sen, mücadele tarihi boyunca iktidarların pervasız saldırılarına, iftira ve suçlamalarına maruz kalmış, hepsinden alnının akıyla çıkmıştır. Geçmişte sendikamıza yönelik çok sayıda hukuk dışı müdahale yapılmış, yargı kararları sonucunda gerçekler ortaya çıkmıştır. Yüksek yargı ve AİHM’nin Eğitim Sen ve üyelerine yönelik haksız ve hukuksuz müdahalelerle ilgili sayısız kararı olduğu unutulmamalıdır. Nereden ya da kimden gelirse gelsin, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alan her türlü girişimin karşısında olduğumuz bilinmelidir.

 

Darbe bahanesiyle kamuda başlatılan kitlesel ihraçlar ve açığa almalarla ilgili olarak dünya çapında 30 milyondan fazla üyesi bulunan ve Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üye olarak kabul edildiği Eğitim Enternasyonali (EI) bilgilendirilmiştir. EI’den, hükümetin darbe fırsatçılığını kullanarak hayata geçirdiği anti demokratik uygulamaları ve hukuk dışı tutumunu teşhir etmek için gerekli girişimlerde bulunmaları ve acil eylem çağrısı yapmaları talep edilmiştir

MEB’in açığa almaları hangi yasal soruşturma ve delilere dayandırdığını açıklamaması, daha da vahimi, kendisini yargının yerine koyarak ve yaratacağı hukuksal sonuçları düşünmeden doğrudan hüküm vererek hareket etmesi göz göre göre suç işlediğini göstermektedir. Sadece bu tutumun kendisi bile, söz konusu açığa almaların hukuken hiçbir somut karşılığı olmadığını göstermektedir. Hükümet ve MEB’in de çok iyi bildiği gibi, hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmaktan uzak bir şekilde verilen tüm kararlar yasa dışıdır. Bu nedenle söz konusu operasyonun hukuki değil siyasi olduğu açıktır.

Devleti ve eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmak isteyenler, karşılarında hiçbir örgütlü güç istemedikleri için tamamen siyasal bir operasyon gerçekleştirmiştir. Hükümet kendisine muhalif herkesi “terör suçu” ile ilişkilendirerek kamuoyu desteğini arkasına almaya çalışmakta, kendi işledikleri suçun üzerini örtmek istemektedir.

Etnik ve siyasal kimliklere göre yapılan fişlemeler, sendikal aidiyetler, ihbarlar, sendikal husumet üzerinden eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesinin hedef alındığı ortadadır. Attıkları her adımda, aldıkları her kararda siyasi tasarruflar üzerinden hareket edenler, hukuk önünde er ya da geç hesap vereceklerini bilmelidir.

Eğitim ve bilim emekçileri, bu tür saldırılara ve örgütlü mücadeleyi dağıtma amaçlı siyasal operasyonlara pabuç bırakmayacak kadar köklü bir mücadele geleneğine sahiptir. Kamudan hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan bütün eğitim emekçileri görevlerine iade edilmeli, örgütlü mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız saldırı, bütün sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalıdır.

Eğitim Sen, nereden ya da kimden gelirse gelsin, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alan, iktidarın baskıcı ve anti demokratik uygulamalarına zemin hazırlayan her türlü yasa dışı girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadelesiyle durmayı sürdürecektir. Hukuksuz bir şekilde açığa alınan tüm eğitim emekçilerinin yanında olduğumuz bilinmelidir.”

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.