" />
USD
3,7007
EURO
4,3540
ALTIN
151,8224

EĞİTİM ŞART

Öğrenciler 9 günlük Kurban bayramı tatili sonrası 2016-2017 eğitim-öğretim yılına merhaba dedi. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyor öğretmenlerimiz kolay gelsin, velilerimizin de emekleri, beklentileri boşa çıkmasın diyorum. Eğitimin amacının ne olduğu konusunda internet sitelerinde şu bilgileri bulabilirsiniz;”Eğitimin amacı, insanın kendini gerçekleştirmesidir. Çünkü insanın eğitim ve sahip olduğu özelliklerle inşa edebileceği en önemli şey kendisidir. Eğitim, birçok […]

EĞİTİM ŞART
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Öğrenciler 9 günlük Kurban bayramı tatili sonrası 2016-2017 eğitim-öğretim yılına merhaba dedi.

Bütün öğrencilerimize başarılar diliyor öğretmenlerimiz kolay gelsin, velilerimizin de emekleri, beklentileri boşa çıkmasın diyorum.

Eğitimin amacının ne olduğu konusunda internet sitelerinde şu bilgileri bulabilirsiniz;”Eğitimin amacı, insanın kendini gerçekleştirmesidir. Çünkü insanın eğitim ve sahip olduğu özelliklerle inşa edebileceği en önemli şey kendisidir. Eğitim, birçok alandan etkilediği gibi aynı zamanda birçok alanı da etkileyen bir bilimdir. Eğitim, dini geleneklerden, kültürel değerlerden, psikolojik araştırmalardan, ideolojilerden, zamandan, kültür antropolojisinden, ekonomiden, siyasal yapıdan, toplumsal yapıdan ve eğitim politikalarından etkilendiği gibi aynı zamanda da bu alanları etkileyen ve yön veren bir tarzdadır.

Eğitimin nihai amacı; Bu durumda eğitiminin ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda eğitimin nihai amacının ne olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Aslında eğitim, düşünmeyi bilen, doğru bilgiye hızla ulaşabilen, öğrenen ve öğrenmeyi öğrenen, insan olma durumunu koruyan, insanı ve emeği yok saymayan, özgür girişimi destekleyen kişiler yetiştirme amacındadır.”

Görüldüğü gibi eğitim insan odaklı olup doğru bilgiye hızlı ulaşabilmeyi hedeflemektedir; şu sınavı kazanayım, şu okula gideyim, şu işe gireyim çok para kazanayım hiyerarşisi olmamalıdır. Çalışmak, para kazanmak yaşamak için önemlidir. Ama eğitimin nihai hedefi olmamalıdır.

Çevrenizde görmüşsünüzdür, binlerce insan üniversiteler bitirmiş, ama iş bulamadığı için, emeği ile de çalışmaya da alışamadığından biçare ortalıkta dolaşırken, İlkokuldan, Ortaokuldan ya da liseden sonra bir ustanın yanında kendine bir meslek edinmiş, işini bilen hatırı sayılır düzeyde de para kazanarak yaşamını refah içinde sürdürenler de az değil.

Bunun yanında eğitimini dört dörtlük planlı programlı çalışarak üniversitelerini başarıyla tamamlayanlar zeki gençlerde çalışmalarının karşılığını almaktadır. Ülkenin önde gelen büyük şirketler holdingler de zeki öğrencileri belirleyip ya kendi özel Üniversitelerinde okutarak ya da burslar vererek ihtiyaç duydukları personeli yetiştirmekte ve onlara iş olanağı sağlamaktadır. Ama ülke gençlerinin büyük bir çoğunluğu da ne kadar zeki olurlarsa olsunlar bu imkânı bulamayabilmektedir.

Evet, yeni bir eğitim-öğretim yılına merhaba dedik ülke olarak. Bu yıl eğitim de her zamankinden çok zorunla karşı karşıyayız. Kapatılan özel okullar ve askeri okullarda okuyan öğrencilerin başka okullara kaydırılması, onların uyum sorunları, Meslekten ihraç edilen öğretmenler, öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması vs…. Öğrenci servislerinde yaşanılan sorunları belirtmeye gerek bile yok.

Milli eğitim Bakanlığının yayınladığı genelge ile okullarda 15 Temmuz demokrasi şehitlerini anma programı yapılmasının istenmesi ve içeriği de birçok veliyi tedirgin etmiş kaygılandırmıştır.

Bütün kaygıların boşa çıkması dilekleri ile tüm milli eğitim camiasına yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.