" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

İLKÖĞRETİM HAFTASI BALIKESİR’DE KUTLANDI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen 2016-2017 yılı eğitim-öğretim yılı açılış töreni ve İlköğretim Haftası etkinliklerine katıldı. Türkiye’nin büyümesi ile birlikte eğitim ve öğretime verilen önemin arttığını söyleyen Başkan Uğur, “Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman okullarımızın, velilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin yanındayız” dedi. Etkinliklerde 15 Temmuz darbe girişimine ve demokrasinin […]

İLKÖĞRETİM HAFTASI BALIKESİR’DE KUTLANDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen 2016-2017 yılı eğitim-öğretim yılı açılış töreni ve İlköğretim Haftası etkinliklerine katıldı. Türkiye’nin büyümesi ile birlikte eğitim ve öğretime verilen önemin arttığını söyleyen Başkan Uğur, “Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman okullarımızın, velilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin yanındayız” dedi. Etkinliklerde 15 Temmuz darbe girişimine ve demokrasinin önemine vurgu yapılırken, protokol üyeleri öğrenciler ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimini konu alan belgesel izlediler.

 

 

2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılış töreni ve İlköğretim Haftası çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Etkinliklere Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinliklerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni eğitim- öğretim yılına ilişkin mesajı okundu. Okul Müdürü Cemil Çakır ve İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker’in konuşmaları ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da öğrenci, öğretmen ve velilere hitap etti.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EĞİTİMİN YANINDA

 

Konuşmasına öğrencilere hitap ederek başlayan Başkan Uğur, okulların öğrencilerin 2. Evleri olduğunu vurguladı. Okullarda öğrencilerin yeni bir yaşama adım atcaklarını ifade eden Başkan Uğur, “Burada yepyeni şeyler öğrenecek, unutulmaz arkadaşlıklar kuracak, güzel günler geçireceksiniz. Bu kutsal yuva size çok şey öğretecek. Okumamız, yazmamız ve yeni şeyler öğrenmemiz sayesinde;  ailemize, çevremize, milletimize faydalı bireyler olabileceğiz. Sizlere derslerinizde başarılar diliyorum. Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman okullarımızın, velilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin yanındayız. İmkânlarımız ölçüsünde eğitim öğretim hizmetleri ile ilgili problemlerin çözülmesinde ve eğitim öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın hizmetinde bulunmaktan onur duyarız” diye konuştu.

 

UĞUR: “EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE ARTIYOR”

 

Eğitim camiasının Türkiye’nin en büyük camialarından olduğuna dikkat çeken Başkan Uğur, Türkiye’de bir milyona yakın öğretmen ve 17 milyon öğrencinin eğitim- öğretime başladığını belirtti. Eğitimin hükümet için önemine dikkat çeken Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine biliyoruz ki, Eğitim Hükümetimizin en önemli önceliği durumunda. Sevgili Konuklar; Esasen Sevinçliyiz, çünkü geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre Türkiye ekonomik olarak büyüyor. OECD Ülkelerinin 2016 yılının 2. çeyreğindeki ortalama büyüme oranı 0,3 olarak açıklanırken, ABD’nin büyüme oranı 0,3, Almanya’nın 0,4, Fransa nın 0,7 iken Türkiye nin büyüme hızı 3,1 olarak açıklanmıştır. Sevinçliyiz, çünkü Milli Eğitim Bakanlığına bütçeden ayrılan pay her yıl düzenli olarak artırılabilmektedir. 2010 yılında bütçemizin %9,84 ü Milli Eğitim Bakanlığına ayrılırken, 2015 yılında bu oran 13,11 e yükselmiştir. Bu verilerin ışığında şunu ifade edebiliriz. Türkiye büyümeye devam ediyor ve eğitime verilen önem her geçen gün artıyor”.

 

BAŞKAN UĞUR: “TÜM PROBLEMLERİN TEMELİNDE DE EĞİTİMSİZLİK YATMAKTADIR”

 

Türkiye’de eğitim seviyesinin her geçen gün arttığını ve eğitim kalitesinin yükseldiğini söyleyen Başkan Uğur, “Hepimiz Biliyoruz ki ülkemiz eğitiminde; Gerek fiziki ve teknolojik altyapı, gerekse eğitime erişim ve eğitim kalitesindeki gelişme aşikârdır. Okul sayımız, derslik sayısı, okullaşma oranı, eğitim teknolojileri ve daha birçok göstergede Milli Eğitim Bakanlığımızın yıllara göre gelişim seyri açık ve nettir. Değerli Velilerimiz; Çocuklarımızdan, ilgimizi ve sevgimizi esirgememiz gerekiyor. Bütün güzelliklerin, mutlulukların, başarıların eğitimle mümkün olduğu gibi; Esasen tüm problemlerin temelinde de eğitimsizlik yatmaktadır. Bu gerçekten hareketle, çocuklarımızın eğitim öğretimine gereken özeni göstermeliyiz. Gelecek, ancak bu şekilde daha güzel olacaktır. Kıymetli Öğretmenlerimiz; Biliyoruz ki gelecek sizin eseriniz olacaktır. Sizin eserinize paha biçilemez. Çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, geleceğe güvenle yürüyecek nesiller yetiştirmek sizlerin maharetine muhtaçtır. İnanıyoruz ki, iyi yetişmiş insan kaynağı ile Ülkemizin küresel rekabette yerini alması sizlerin sayesinde olacaktır” şeklinde konuştu.

 

AÇILIŞTA 15 TEMMUZ VURGUSU

 

Başkan Uğur’un ardından konuşan Vali Ersin Yazıcı ise 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaptı. Okullarda öncelikle öğrencilere demokrasinin ve 15 Temmuz girişiminin iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, öğrenci, öğretmen ve velilere başarılı bir eğitim öğretim yılı diledi. Haftanın önemiyle ilgili yazı, şiir ve kompozisyonların okunduğu açılış töreninde halkoyunları ve ritim gösterisi sunuldu. Ödül töreni ardından sınıfları gezen Vali Yazıcı ve Başkan Uğur, öğrencilere hediyeler verdiler. Ayrıca protokol üyeleri öğrenciler ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin konu edildiği belgeseli izlediler.

 

Törenlere Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve çeşitli kurum ve kuruluşların müdür ve yöneticileri katıldı.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.