21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout ateshZABITADAN FIRINLARA DENETİM – 31 Mayıs 2017EDREMİT KÖRFEZ ANADOLU LİSESİNDE MEZUNİYET ÇOŞKUSU – 31 Mayıs 2017BİR GÖNÜL ZENGİNLİĞİ HİKAYESİ – 31 Mayıs 2017ABİDİN PAK-PAKMAYA ANADOLU LİSESİ LETONYA’DA – 31 Mayıs 2017HEDEF 2019 – 25 Mayıs 2017İNCİRLİK ÜSSÜ ABD’YE KAPATILSIN – 25 Mayıs 2017DENİZCİLERİN MEZUNİYET SEVİNCİ – 25 Mayıs 2017YSK YASALARI TANIMAK […]

21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

Halk Sağlığı Müdür V Op. Dr. Servet KOCAÖZ yaptığı basın açıklamasında Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmakta ve Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmakta olup tüm dünyada 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak anılmaktadır” dedi.

Kocaöz “Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıklığının giderek artış içinde olduğu bilinmektedir.  Alzheimer Hastalığının Belirtileri: Zihinsel ve Davranışsal Bozukluklar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Zihinsel Bozukluklar:

-Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır

-Öğrenme güçlüğü

-Konuşma bozukluğu

-Yolunu kaybetme

-Kişileri tanıyamama

-Karar verme Güçlüğü   Davranışsal Bozukluklar:

-Huzursuzluk

-İlgisizlik

-Saldırganlık

-Uyku bozukluğu

-Hayal görme

-Depresyon

 

Alzheimer Hastalığının Tedavisi

 

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.

 

Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri:

-Egzersiz Yapmak

-Düzenli ve Dengeli Beslenmek

-Alkol ve Sigara kullanımından uzak durmak

-Zihni aktif tutmak

-Sosyalleşmek

 

Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir, ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır. Zihni aktif tutmak için bulmaca çözmek, kitap ve gazete okumak gibi faaliyetler de hastalığın ilerlemesini durdurmada etkili olmaktadır.

 

UNUTMAYALIM!

“ALZHEIMER HASTALIĞINI GERİ DÖNDÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL AMA YAVAŞLATMAK ELİMİZDE”

 

 

 

.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.