" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Plastik kasa ve plastik paletin hammadde değişkenleri

Plastiğin en önemli hammadesinin petrol olduğu bilinmektedir. Bu doğrudur ama plastiğin kullanım alanlarına göre hammaddesi değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden plastik palet  ve plastik kasaların hammaddesinde değişkenlik söz konusu olduğu gibi kendi içlerinde de kullanım alanlarına göre hammadde farklılığı olacaktır. Plastik kasa, plastik palet ve diğer plastik ürünlerin hammaddeleri PE, HDPE, OPP, CPP, PVC, LDPE, PP, […]

Plastik kasa ve plastik paletin hammadde değişkenleri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Plastiğin en önemli hammadesinin petrol olduğu bilinmektedir. Bu doğrudur ama plastiğin kullanım alanlarına göre hammaddesi değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden plastik palet  ve plastik kasaların hammaddesinde değişkenlik söz konusu olduğu gibi kendi içlerinde de kullanım alanlarına göre hammadde farklılığı olacaktır.

Plastik kasa, plastik palet ve diğer plastik ürünlerin hammaddeleri PE, HDPE, OPP, CPP, PVC, LDPE, PP, PS, ABS olarak ayrı sınıflandırmalarda kullanılır. Plastikler karbonun hidrojen oksijen azot ve diğer basit moleküllü gruplardaki çift bağın köprülenerek polimerler diye adlandırılan uzun zincirli yapıya dönüştürülmesi ile elde edilen maddelerdir.

Plastik kasa ve palet üretiminde farklı çeşitlerde hammadde ile üretim yapmak mümkündür.  Bunlar Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve Polipropilendir (PP).

Bu hammaddeler yüksek ısıda eriyik hale geçerek, enjeksiyon kalıplar ve makineler aracılığı ile şekillendirilmektedir. Hammadde seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Eğer gıdaya direk temas edecek bir taşıma yapılacak ise, plastik kasa veya plastik paletin %100 orijinal HDPE hammadden üretilmesi daha uygundur. Eğer kullanıcı, ürünü soğuk hava depolarında kullanacak ise, yine %100 orijinal HDPE’den üretilmesi uygundur. Bu şekilde ürün soğuktan etkilenmeyecek ve her hangi bir darbe anında da kırılmayacaktır. Eğer, plastik kasa veya plastik paletler geri dönüşümlü HDPE plastikten üretilir ise, taşıma kapasiteleri aynı kalmakla birlikte, çarpmaya dayanımı orijinal hammaddeden biraz daha az olacaktır. Geri dönüşümlü PP hammaddeden üretilen kasa ve paletlerde, fiyat kazanımı sağlanacaktır.

Plastik ürünlerin üzerinde yer alan 1,3 ve 7 numaraları isteğe bağlı olarak yazılmaktadır. 1 polietilen teraftalat (PET), 3 polivinil klorürü (PVC), 7 ise polikarbonu da içeren numaralandırılmamış diğer ambalaj malzemelerini ifade etmektedir. Ambalajın,  geri toplama sürecinde kolay ayırt edilmesi ve ambalaj materyali konusunda tüketicinin bilgilendirilmesi amacı ile gönüllü olarak yazılmaktadır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.