" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ

Hafta sonunda Altınoluk Demokrasi platformunca “Türkiye Nereye gidiyor; Demokrasi güçleri ne yapmalı” konulu panel gerçekleştirildi. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Gazeteci yazar Necdet Saraç ve DİSK Gıda-iş Sendikası Başkanı Seyit Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panel’de Türkiye’nin içinde bulunduğu durum özetlenirken çözüme yönelik çarpıcı tespitlerde bulunuldu. Gazeteci yazar Necdet Saraç, Altınolukta CHP’nin, HDP’nin, ADD’nin, EMEP’in, ÖDP’nin, […]

YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hafta sonunda Altınoluk Demokrasi platformunca “Türkiye Nereye gidiyor; Demokrasi güçleri ne yapmalı” konulu panel gerçekleştirildi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Gazeteci yazar Necdet Saraç ve DİSK Gıda-iş Sendikası Başkanı Seyit Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panel’de Türkiye’nin içinde bulunduğu durum özetlenirken çözüme yönelik çarpıcı tespitlerde bulunuldu.

Gazeteci yazar Necdet Saraç, Altınolukta CHP’nin, HDP’nin, ADD’nin, EMEP’in, ÖDP’nin, Bileşik haziran hareketinin, KESK’in, Kazdağı Koruma Derneğinin bir arada olmasının Türkiye’deki çözüme ilişkin örnek olduğunu AKP iktidarına karşı toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelmesin gerektiğini vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de, herkesin dili dini ırkı mezhebi ne olursa olsun laik çağdaş bir ülkede yaşamak, birlikte kardeşçe yaşamak ve herkesin eşit yurttaş temelinde yaşamak için birlikte olmaktan, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı bizim inatla bir arada olmak,  bölünmez bir vatan toprağı içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyet temelinde aynı bayrak altında kardeşçe yaşamak ve eşit bir şekilde üretilenden pay amak temelinde bir arada olmak zorunda olduğumuzu belirtti.

Evet, hepimiz bir gemideyiz. Bu vatan toprağında kardeşçe yaşamasını birbirimize saygı duymasını öğrenmek ve bunu başarmak zorundayız. Ordumuz Irak’ta ve Suriye’de savaşıyor. Birde ülke içinde tırmanan IŞİD ve PKK terör olayları hız kesmeden devam ediyor.

Bir ailede çocuklar babalarının mirasını eşit paylaşamadığında nasıl bir kardeş kavgası yaşanıyorsa, ülkede ve dünyada yanan savaş ve Şiddetin temelinde Ekonomik zenginliklerin eşit ve hakça paylaşılamaması yatmaktadır.

Her türlü gücü elinde bulunduranlar hakça bölüşülmeyi bir kenara bırakın, savaşı ve şiddeti körükleyerek kendi çıkarları uğruna halkları, insanları ve dahası çocukları bile bu savaşlara kurban etmekten çekinmiyorlar.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun herkes farkında. Sakin kafa ile etrafınıza bir bakın ve düşünün;

Atatürk Gençliğinde hitabesinde ne diyordu;

”Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!”

Çeşitli kumpas davaları ile ordumuz zarar gördü mü? Gördü.

Ülkenin en stratejik kurumları TELEKOM, PETKİM vb. özelleştirme amacıyla yabancılara veridi mi? Verildi.

Amerikan projesi olan BOP’un EŞ BAŞKANI kim? İktidar sahipleri değil mi? Evet.

Ülkedeki gelir dağılımı adil mi? Milli gelirin aslan payını nüfusun 20 sini oluşturan kemsi mi? Millet fakru zaruret içinde mi?  Evet.

Dahilî ve haricî bedhahlarımız her zaman olacaktır. Uyanık olmak zorundayız.

Ülke bu durumda iken bizim birbirimize düşmanca bakmamıza, birebirimizi bir kaşık suda boğmaya çalışmamıza gerek var mı? Hayır. Bu kimin işine yarar?

Ya hep beraber bütün bu zorlukların üstesinden gelip kardeşçe yaşayacağız, ya da hep beraber yok olacağız.

Kısaca “ya hep beraber, ya da hiçbirimiz?

Hüseyin EROĞLU

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.