" />
USD
3,6855
EURO
4,3285
ALTIN
151,7296

HİÇBİR MAKAM, HİÇBİR KOLTUK İNSANLAR İÇİN BAKİ DEĞİLDİR

    TBMM ‘de Basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM, sorunları kapsamlı bir şekilde dile getirdi.  Sorunların çözmü için hükûmete ve Yerel Yönetimlere  çağrı yapan Tüm ; “Hiçbir makam, hiçbir koltuk insanlar için baki değildir.Esas olan hizmettir. O koltukları bir gün terk ettiğinizde vicdanen rahat olacağınız şekilde hizmet veriniz. Unutmayın ki halk hiçbir […]

HİÇBİR MAKAM, HİÇBİR KOLTUK İNSANLAR İÇİN BAKİ DEĞİLDİR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

TBMM ‘de Basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM, sorunları kapsamlı bir şekilde dile getirdi.  Sorunların çözmü için hükûmete ve Yerel Yönetimlere  çağrı yapan Tüm ;

“Hiçbir makam, hiçbir koltuk insanlar için baki değildir.Esas olan hizmettir. O koltukları bir gün terk ettiğinizde vicdanen rahat olacağınız şekilde hizmet veriniz. Unutmayın ki halk hiçbir şeyi unutmaz. Halk unutsa tarih unutmaz.

Geliniz hep birlikte İlimizin sorunlarını, çağdaş bir anlayışla çözelim. Bizlerde sizlere destek olmaya hazırız.

Yerel yönetimler siyasi  anlayışların arenası olmamalıdır.” Dedi. Tarımdan , hayvancılığa, ekonomiden Turizme, sağlıktan çevreye tüm sorunlara değinen Mehmet TÜM, açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

“Balıkesir’in sorunlarını, daha önce  defalarca dile getirmeme rağmen  bu güne kadar hükumetten çözüm adına bir sonuç alamadık.

2016 yılı bütçe dönemi sona doğru yaklaşırken, Balıkesir’in sorunları artarak devam etmektedir.

Bilindiği gibi Balıkesir Marmara ile Ege arasında köprü görevi gören önemli bir merkezimizdir.

Ekonomisini çeşitlendirmeyi başarmasına karşın, hükümet tarafından yeterli ölçüde destek görmemektedir.

Genel Bütçeden aldığı pay hala  %2 düzeyindedir. Bu Balıkesir gibi, önemli bir il’e yapılan  en büyük haksızlıktır

Sorunları temel Başlıklar halin de sıralamak istiyorum.

Ekonomik sorunlar

Tarım ve Hayvancılık sorunları

Turizm sorunları

Çevre Sorunları

Ve Yerel  Yönetim sorunları

Balıkesir , Turizm, Sanayi, Tarım ve Hayvancılık  alanında ekonomik değer üreten , kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışan , önemli ölçüde  katma değer yaratan ve istihdama katkı veren bir  kentimizdir.

Ancak bu 4 ana sektöründe çok ciddi sorunlar bulunmaktadır.

Hükümet bu sorunları çözeceği yerde daha da ağırlaştırmaktadır.

Balıkesir’in  yerelde ve genelde bir yönetim sorunu vardır.

2016 yılında yaşanan kriz dolayısı ile Turizm sektörü ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntıları giderecek hiçbir önlem alınmadı.

Tarımdaki sıkıntılar artarak devam etmektedir. Özellikle, Zeytincilik sektörünün uzun yıllardır devam eden sorunlarına her hangi bir çözüm üretilememiştir. Üretici ağaçlarını kesmek zorunda kalmaktadır.

Bölgedeki zeytin üretici birlikleri bir çok kez hükûmetin kapısını çalmalarına karşın, ne depolama ne de ihracat alanında  hükûmet herhangi bir destek sağlamamıştır. Zeytine verilen teşvik hala Yunanistan’ın 4 te 1 kadardır. il Tarım Müdürlüğünce Havadan Zeytin ağaçlarına ilaçlama yapılmaktadır. Üretici bu durumdan çok rahatsızdır. Hangi bilimsel gerekçelerle bu ilaçlama yapılmaktadır bilinmemektedir. Bu ilaçlamadan Vatandaşın sağlığı ciddi zarar görmektedir. Türkiye’nin en önemli Hayvancılık merkezi olan Balıkesir’de , Kırmızı et ve süt üreticileri iflasın eşiğindedir. Son üç yılda girdi maliyetleri yüzde 35-40 artarken, süt fiyatları , 1 lira 50 kuruştan , kimi yerlerde 86 kuruşa kadar  düşmüştür. Üretici Tüccarların  insafına terk edilmiştir. Sanayi tesisleri için  Devlet tarafından yapılması gereken  altyapı hizmetleri  çok yetersizdir. KOSGEB ve Kalkınma ajansı Bölgeye özgü hiç bir çalışma yapmamıştır.  2007 yılında Marmara ‘nın güneyi ve adalar Turizm gelişim bölgesi ilan edilirken, 2015  yılında Güney Marmara’nın Erdek bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Ağır Kimya sanayi bölgesi ilan edilmiştir. Bölgemizin en güzel turizm merkezi olan Erdek körfezini yok edecek büyüklükte olan bu projenin varlığı Hükumetin, Balıkesir’e bakışının açık kanıtıdır.

Yerel Hizmetler de büyük ayrımcılık yapılmaktadır. AKP li Büyükşehir Belediyesi , kendisine oy çıkmayan bölgelere hizmet götürmemektedir. Bunun en tipik örneği Paşalimanı adasıdır. Adada da hiçbir hizmet yoktur. Bırakın hizmeti insanlar hastalarını taşıyacak herhangi bir  araca sahip değildirler. Adayı karaya bağlayacak ulaşım araçları, ancak hafta sonları uğramaktadır. Deniz taksi , veya deniz otobüsleri seferleri adaya uğramamaktadır. Okul yeterli değil, sağlık ocağı, ayda bir reçete yazmaya hekim  gelmektedir. Adada bulunan 5 eski köy var hiç birinde yol yoktur. Yangına karşı herhangi bir itfaiye aracı bulunmamaktadır. Kırsal Mahalle diye tabir edilen  mahalleye  dönüştürülen eski  köyler, yeniden  mutlaka ele alınmalıdır. Belediyeler bu şekliyle, bu kırsal alana hizmet götüremiyor. Mahalleye dönüşen köylerin de tüzel kişiliği olmadığından elleri kolları bağlı hale gelmiştir. İktidar, İnsanları mağdur eden bu Büyükşehir yasasını yeniden ele almalıdır.

Bu kırsal alanlara yeni bir tüzel kişilik verilmedir.  Aksi halde bütün deneyimi kent hizmetleri olan Belediyeler, bu kırsallara hiçbir hizmet götüremeyecektir. Balıkesir doğal alanlar açısından zengin bir ilimizdir. Hükümet, doğayı tahrip ederek, bu bölgede termik santral veya maden arama gibi faaliyetler için yandaş şirketlere izin vermektedir. Mahkeme kararları ile iptal edilen ÇED raporları ne yazık ki şimdi OHAL hukuku  ile yeniden verilmektedir. Kaz dağları ve Madra dağları yine büyük tehlike altındadır.

Paşa köy Termik santrali halkın ve hukukun karşı çıkmasına karşın hala gündemde ve yeni ÇED raporu ile yapılmak istenmektedir. Halkı yok sayan bu anlayış asla kabul edilemez.Hükumete bir kez daha buradan sesleniyorum,

Balıkesir’in sorunları acil  çözüm beklemektedir. Bunun için, Balıkesir i kapsayacak şekilde, tarımsal destek politikanızı gözden geçirin. Zeytinciliğin sorunlarını çözün. İhracat ve depolama ile ilgili yeni bir teşvik paketini uygulamaya sokun. Bölgede bir zeytincilik çalıştayı yaparak sorunları tespit edin.

Süt Üreticisini , tüccarların  insafına terk etmeyin. Tarım Bakanı üreticiye verdiği sözü mutlaka tutmalıdır.Gerekirse, üreticiden doğrudan Et ve süt kurumu alım yapmalıdır. Büyükşehir Belediyesini hizmet verirken  ayrımcılık yapmamalıdır.

Yandaşa değil ayrımsız halka hizmet götürülmelidir. Turizm potansiyelini yeniden canlandıracak önlemler  alınmalıdır .Özellikle iç Turizmi  Bölgeye yönlendirecek teşvikleri, uygulanmalıdır.

Çevre bizim değil gelecek kuşakların ve çocuklarımızındır. Rant uğruna Kaz dağlarını, Madra dağını ve Balıkesir’in doğasını yok etmeyiniz. Kazdağılarının UNESCO Kültür Mirası Listesine alınmasına destek veriniz. Halkın İstemediği hukukun iptal ettiği Termik santrallerden bir an önce vaz geçiniz. Balıkesir  yenilenebilir enerji açısından zengin bir bölgedir. Bu potansiyeli iyi değerlendiriniz. OHAL’ e sığınarak  Balıkesir’in doğasını yok edecek girişimlerde bulunmayınız.

İki Üniversiteye sahip olan Balıkesir de   sağlık hizmetleri çok yetersizdir. Balıkesir de artan kronik hastalıklar devam etmektedir. Acilen Tıp Fakültesini ve mevcut hastaneleri  tam donanımlı hale getiriniz. Bandırma 17 Eylül Üniversitesi kampusü ve kadrosu bir an önce tamamlanmalıdır. Büyük Metropollerin arasında önemli bir Üniversite kenti olmaya aday olan bu ilçemiz, eğitim açısından bir an önce gerekli  alt yapıya kavuşturulmalıdır. Bu saydıklarımın dışında da kuşkusuz bir çok sorun bulunmaktadır. Burada ana başlıklar olarak vermeye çalıştık. Bilindiği gibi 2017 bütçesi yakında TBMM de görüşülmeye başlanacaktır.

2016 Balıkesir açısından kayıp bir yıl olmuştur. Hükumete çağrı yapıyorum 2017 de Balıkesir için gerekli yatırım ödeneklerini ayırın. Balıkesir’in 2017  yılını da kaybetmeye tahammülü yoktur.

Son çağrım AKP’li Belediyelere , Özellikle Büyükşehir Belediyesine, Balıkesir barış ve huzurun olduğu bir ilimizdir.

Hizmet götürürken İnsanlar arasında ayrım yapmayınız.

Unutmayın yaptığınız her ayrımcılık, Balıkesir’in huzur ve  barışını bozacak ayrımlardır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Yerel yönetimlerin görevi yurttaşlara ayrım yapmaksızın hizmet götürmektir.

Sokakların bir bölümüne hizmet giderken, diğer bölümüne hizmetin gitmemesi demokrasi adına utanç vericidir.

Hiçbir makam, hiçbir koltuk insanlar için baki değildir. Esas olan hizmettir.

O koltukları bir gün terk ettiğinizde vicdanen rahat olacağınız şekilde hizmet veriniz. Unutmayın ki halk hiçbir şeyi unutmaz. Halk unutsa tarih unutmaz.

Geliniz hep birlikte İlimizin sorunlarını, çağdaş bir anlayışla çözelim. Bizlerde sizlere destek olmaya hazırız.

Yerel yönetimler siyasi  anlayışların arenası olmamalıdır. Hükumetten sorunlara acil çözüm üretmesini bekliyor, Tüm Balıkesir halkına selam ve saygılarımı gönderiyorum.”

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.