" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

CUMHURİYET’TE BULAŞAMIYORUZ

Hafta sonu CUMHURİYET bayramımızı kutladık. Kutladık mı? Kutluyor gibi mi yaptık? Ben anlayamadım. Ülkemizde AKP iktidarının Ulasal bayram kutlamaları ile ilgili tutumunu ve aldığı önlemleri hep birlikte yaşıyoruz ve görüyoruz. Yıllar içinde çeşitli bahanelerle kutlamaları sınırlandırma çabaları, Çelenk Sunumlarının sınırlandırılması “AKP’nin HEDEF 2013” projesinin bir ayağı gibi sanki. Yıllarca kol kola beraber yürüdükleri meşhur FETÖ […]

CUMHURİYET’TE BULAŞAMIYORUZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hafta sonu CUMHURİYET bayramımızı kutladık.

Kutladık mı? Kutluyor gibi mi yaptık? Ben anlayamadım.

Ülkemizde AKP iktidarının Ulasal bayram kutlamaları ile ilgili tutumunu ve aldığı önlemleri hep birlikte yaşıyoruz ve görüyoruz. Yıllar içinde çeşitli bahanelerle kutlamaları sınırlandırma çabaları, Çelenk Sunumlarının sınırlandırılması “AKP’nin HEDEF 2013” projesinin bir ayağı gibi sanki.

Yıllarca kol kola beraber yürüdükleri meşhur FETÖ çetesi de AKP’nin eline bir koz daha verdi l5 Temmuz darbe girişimiyle.

Bir koz daha verdi çinkü o girişim sayesinde bölünmedik şehitlerim bile bölündü. PKK ya da IŞİD terör örgütlerince şehit edilen asker, polis ve vatandaşlarımız, 15 Temmuz şehitlerinin gölgesinde kaldı. Onlar için varsa yoksa 15 Temmuz Şehitleri. Özel bir GSM şirketinin reklâmında bile “İstanbul koşusu 15 Temmuz şehitleri anısına koşuluyor” diye reklâmlar bile yapılıyor.

15 Temmuz Şehitleri de bizim şehitlerimiz ülkemizin terör kurbanı hepsi, Hem 15 Temmuz, hem de kurtuluş savaşı ve bu zamana kadar teröre verdiğimiz şehitlerimizin hepsinin ruhları şad olsun.

15 Temmuz sanki bir kurtuluş savaşı edası gibi vurgulanmaya çalışılıyor. Demokrasi nöbetlerinde her akşam şehir meydanlarında halkla beraber olduğu imajını veren Kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve dahası Kaymakam ve valileri, Cumhuriyet bayramı kutlamaları kapsamında ülkenin birçok yerinde düzenlenen FENER Alaylarında göremedik. Örneğin ben şahsen Akçay’da düzenlenende göremedim.  Ve içime bir burukluk girdi. Cumhuriyet’in Vali ve Kaymakamları neden halkın bu coşkularına katılmazlar anlamış değilim. İlla bir yerlerden emir mi almak gerekiyor? Vali ve kaymakamlarımız, Cumhuriyet’in değil de İktidar’ın mı vali ve kaymakamları?

Cumhuriyet bayramı kutlamaları resmi program dışında halkın katılımıyla düzenlenen Fener alayı, Balo ve konseri gibi kutlamaları, bütün siyasi parti ve sivil toplum örgütleri görüşüp ortak bir düzenleme komitesi kurup o komite tarafından organize edilse daha coşkulu olacağı düşüncesindeyim. Bunu başarmalıyız.

Cumhuriyet’te buluşamıyorsak nerde buluşacağız?

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.