" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BÜYÜK İNSAN HAYATTAYKEN DE BÜYÜKTÜR HAKKI MAĞLUBİYETTE DAHA DA BÜYÜKTÜR(ÖLÜMDEN SONRA)

Bu dünyada tarihe imzasını vuran birçok ünlü kişi gelip geçmiştir. Bunlar büyük kişilerdir. Ölümleriyle şahsiyetlerinden bir şey kaybetmezler, unutulmazlar. Aksine yaptıkları bıraktıkları eserlerle milletin nazarında daha da çok yücelirler, büyüklenirler ve yaşarlar. Bunlardan birisi de bizim Ata’mızdır. Tarih boyunca gelmiş geçmiş en büyük adamlardan birisidir. Türk ulusunun bağrından doğan bu büyük insan 20 yüzyılın en […]

BÜYÜK İNSAN HAYATTAYKEN DE BÜYÜKTÜR HAKKI MAĞLUBİYETTE DAHA DA BÜYÜKTÜR(ÖLÜMDEN SONRA)
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu dünyada tarihe imzasını vuran birçok ünlü kişi gelip geçmiştir. Bunlar büyük kişilerdir. Ölümleriyle şahsiyetlerinden bir şey kaybetmezler, unutulmazlar. Aksine yaptıkları bıraktıkları eserlerle milletin nazarında daha da çok yücelirler, büyüklenirler ve yaşarlar.

Bunlardan birisi de bizim Ata’mızdır. Tarih boyunca gelmiş geçmiş en büyük adamlardan birisidir. Türk ulusunun bağrından doğan bu büyük insan 20 yüzyılın en büyük devrimcisidir.

BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK BENİM VE TÜRK HALKININ KAREKTERÎDİR.

Bu parola ile yola çıkmış, tarihin akışını ve Türk milletinin kaderini değiştirerek özgür ve bağımsız bir devlet kurmuştur.

Büyük Önder Türk milletinin kaderini değiştirmekle kalmamış, geri kalmış ezilen -»milletlere de kurtuluş yolunu ve gelişme yolunu açan ve gösteren bir liderdir.

Afrika’nın, Asya’nın, uzak doğunun liderleri duvarlarına onun resimlerini astılar. Biz de de güneyde ezilen haklara sahip çıkan O’dur. Ezilenlerin zincirlerini kıran O’dur.

Atatürk Bir dahi; Mağlup İngiltere başkanma neden Türklere yenildiniz diye soran senatoyu şöyle cevaplandırır; “Yüzyıllar nadir olarak bir dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip olmuştur.” Atatürk sağken ölümünden sonra da hakkında yerli ve yabancı basından birçok yazar onun hakkında çok yazılar yazdırlar.

Atatürk eskimiş bilimlere boş yere kafa yormamış olduğundan taze cesur düşünen bir önderdir. Kendisi için bu günkü Avrupa’nın en güçlü devlet adamıdır diyebileceğimiz Atatürk, hiç şüphesiz ki devlet adamlarının en cesuru en orijinalidir. (İngiliz Basını 1939 yi Kebet Sideabhom)

Atatürk tarihte yeni bir devir açmış olan adamların hiç birine benzemez. Çünkü onun ¿v yaptıkları adem oğullarının yapabileceği şeylerden değildir. O büsbütün başka bir insandır. (Mısır Basını 1938)

Atatürk dünya üzerinde yeni bir devir açan büyük bir önderdir. Ben onun Türk kadınına hak vererek bu ülkedeki onayı yakın olduğu yüceliğe eriştirip batıya ders verdiğini nasıl unuturum. (Uluslar arası kadın birliği Delegesi Romanya prensesi Aleksandra Contacie)

Sakarya savaşı, Sakarya Zaferi 20 yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. O zaman ben kendi kendime diyordum; Acaba bende ulusumu böylesine seferber edemez iyim. Oun ruhuna bu kurtarıcı hamleyi bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım? (Tunus devlet Balkanı Habib Burguve 1965)

Fransız Milli meclis başkanı Tük milletvekillerini kabul ederken şöyle söylüyor; İsviçre medeni kabul etmek ve Türkiye’de yürürlüğe l*ymak, bu adeta dehanın da üstünde bir Y şey. Hukuktan anlayan ve insan haklarına inanan bir sıfatıyla söylüyorum. İşte ben bu insana ‘ ‘ hayranım. (1951)

Atatürk asla ölmeyecektir. Yalnız Türk kadının değil, özgürlük ve gelişme aşığı bütün , kadınların gönlünde hatırası ebediyen yaşayacaktır. (Tunus Milletvekili Kadınlar Birliği ” Başkan Rahia Haddad 25 Ağustos 1960)

Pek çok devrimciler görüldü fakat hiçbiri Atatürk’ün cesaret ettiği, başardığı şeyi yapamadı. (Yunanistan Milletvekili)

Tarih silinmez harflerle bu devlet adamının adanı yazacaktır (Peliza, Yugoslavya)

Bu derece yüksek hilkatte bir adama sahip olduklarından Türklere gıpta ediyorum. (Çekoslovakya)

Onun idaresi altında Türkiye Avrupa’nın kıymetli bir ülkesi oldu. (Garden Times İngiltere)

Atatürk’ün ölümüyle dünya büyük bir liderini kaybetti.(Del Poupala İtalya)

Atatürk Alman genel karargâhına yaptığı ziyaretten sonra memleketten dışarı adım atmamıştır. Fakat batıdan ve doğudan krallar onun ziyaretine gelmiştir. İran Kralı Faysal, İran Şahı rıza Pehlevi, İngiltere Kralı 8. Edward, Afganistan, Yugoslavya ve Romanya kralları.

Yukarıda Atatürk yaşarken ve ölükten sonra hakkında yazılanlardan çok azını naklettim.

Bütün dünyanın öve öve bitiremedikleri bu büyük insanı içimizden bazıları nedense bir türlü hazmedemiyor. Hiçbir mantıksal kanıta dayanmayan bir takım geleneklerin, inançların korumasında direnen ulusların ilerlemesi çok güç olur. Belki de hiç olmaz. (1922 Bursa nutkundan)

Kim ne derse desin, kim nasıl düşünürse düşünsün miras bıraktığın, emanet ettiğin Cumhuriyet ilelebet devam edecektir. Güvendiğin gençlik kervanı yoluna devam etmektedir.

Rahat uyu ruhun şad olsun Atam.

 

 

Ey milletim

 

Ben Mustafa Kemal’im

Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim

Hâlâ en hakiki mürşit değilse ilim

Kurusun damağım dilim

Özür dilerim…

 

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

 

 

Özgürlük hâlâ

En yüce değer

Değilse eğer

 

Prangalı kalsın diyorsanız köleler…

 

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

 

Fazla geldiyse size

Hürriyet cumhuriyet

Özlemini çekiyorsanız

Saltanatın sultanın

Hâlâ önemini anlayamadıysanız

Millet olmanın

Kul olun

Ümmet kalın

 

Fetvasını bekleyin şeyhülislamın

 

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

 

RAHAT BIRAKIN BENİ

 

Şiir : Süleyman APAYDIN

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.