" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

  YUMURTA ÜRETİCİSİ İNTİHAR EDİYOR, AKP HÜKÜMETİ SEYREDİYOR

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki Yumurta krizi ile iligili olarak hükümetin politikalarını eleştirerek konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Biçki, yaptığı açıklamada; “Yumurta ihracatında dünyada üçüncü sırada olan Türkiye’de yumurta üreticileri iflas noktasına geldi. Üreticinin sorunlarını unutan AKP hükümetinin tek derdi başkanlık. Nasıl ederiz ne yaparız Tayyip Erdoğan’ı başkan yaparız. Bütün dertleri bu. Ülkede tarım […]

  YUMURTA ÜRETİCİSİ İNTİHAR EDİYOR, AKP HÜKÜMETİ SEYREDİYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki Yumurta krizi ile iligili olarak hükümetin politikalarını eleştirerek konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Biçki, yaptığı açıklamada; “Yumurta ihracatında dünyada üçüncü sırada olan Türkiye’de yumurta üreticileri iflas noktasına geldi. Üreticinin sorunlarını unutan AKP hükümetinin tek derdi başkanlık. Nasıl ederiz ne yaparız Tayyip Erdoğan’ı başkan yaparız. Bütün dertleri bu. Ülkede tarım bitmiş, işsizlik almış başını yürümüş, emekli perişan, çalışan ay sonunu getiremiyor. Bunlarla ilgilenmesi gereken hükümetin tek işi başkanlık.

Türkiye yumurta üretiminde dünyada 10.sırada olan bir ülke. Balıkesir kümes sayısı varlığında Türkiye’de ikinci sırada  olan bir il. Türkiye’nin yumurta üretiminde öncü ili olan Balıkesir’de de yumurta üreticilerinin sesini hükümet duymuyor.İhracattaki gerileme nedeniyle yumurta üreticileri son bir yıldır batma noktasında.Yumurta Üreticileri Birliği Merkez  Başkanı Hasan Konya “son bir yılda 35-40 civarında firmanın el değiştirdiğini,ancak bunlarında iflas noktasına geldiğini ve 2 üreticinin borçları nedeniyle intihar ettiğini”açıkladı.

Yumurta krizinin temel nedeni üretilen yumurtaların ihraç edilememesi.  AKP hükümetinin yanlış dış politikaları sonucu komşu ülkelerle yaşanan kriz nedeniyle yumurta ihracatında büyük düşüş yaşanmıştır. Hükümetin acilen bu konuda gerekli adımları atarak yumurta üreticilerine sahip çıkması gerekmektedir.

Daha önce yumurta ihraç ettiğimiz Suriye, Irak, Libya, İran ve Rusya ile yaşanan gergin ortamlar turizm sektöründe olduğu gibi, süt sektöründe olduğu gibi yumurta sektöründe de kriz yaşanmasına sebep olmuştur. Yanlış dış politikaların ekonomimizi ne kadar etkilediğini görüyoruz. Onun için Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh “ sözünün önemini bir kez daha anlamış oluyoruz.”,dedi.

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.