" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

IRAK TÜRKMENLERİ VE AKP

  Bugünlerde Irak ve Musul’un IŞİD (DEAŞ) dan kurtarılması söz konusu edildiğinden AKP iktidarı ve CB Recep Tayyip Erdoğan Irakta ki Türkmenleri hatırlamıştır. Tabi ki bu hatırlayışın altında ve arkasında ne olduğu da merak uyandırmaya başlamıştır.   Öncelikle Irak da Türkmen bölgesine bakmak gerekir. Irak’ın kuzey batısındaki Telafer’den başlayıp güney doğusundaki mendili’ye kadar uzanan bölge […]

IRAK TÜRKMENLERİ VE AKP
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Bugünlerde Irak ve Musul’un IŞİD (DEAŞ) dan kurtarılması söz konusu edildiğinden AKP iktidarı ve CB Recep Tayyip Erdoğan Irakta ki Türkmenleri hatırlamıştır. Tabi ki bu hatırlayışın altında ve arkasında ne olduğu da merak uyandırmaya başlamıştır.

 

Öncelikle Irak da Türkmen bölgesine bakmak gerekir. Irak’ın kuzey batısındaki Telafer’den başlayıp güney doğusundaki mendili’ye kadar uzanan bölge petrol yönünden çok zengin bir bölgedir ve Türkmeneli olarak bilinir. Bu bölge içerisinde de Kerkük, Erbil, Selahattin (Tuz hurmatu ve el- beyyat bölgeleri), Musul, Telafer. Buralar Türkmenlerin en yoğun yaşadığı yerlerdir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğundan bu yana çözülemeyen bir Musul sorunu mevcuttur. Çözülememe sorunu bölgenin zengin petrol yataklarının paylaşımı konusudur.

 

İşte bu petrol bölgesinin paylaşımı konusunda bölge Türkmenleri sayısız katliama uğramıştır. 2003 yılından bu yana bizzat ABD’nin başını çektiği İşgalden sonra bölge tam bir katliam ve kıyım coğrafyasına dönmüştür.

 

Nisan 2003 tarihinde Irak askerlerinin Kerkük şehrini boşaltması üzerine Kürt peşmerge güçleri Kerkük’e saldırmıştır. Türkmen şehrine girmekle kalmayıp, şehirdeki, başta tapu ve nüfus daireleri olmak üzere resmi daireleri, hastane, işyeri, evleri, özel araçları yağma ve talan etmişlerdir. İşgal öncesinde 830 bin olan Kerkük’ün nüfusu, bugün Irak’ın kuzeyinden, Türkiye, İran ve Suriye’den getirilip yerleştirilen Kürt unsurlar sayesinde 1,5 milyonu aşmıştır. Şehirde biryandan asimilasyon devam ederken bir yandan da yaşanan saldırılar sonucu binlerce Türkmen katledilmiştir. AKP iktidarı ve RTE’den tık yok.

 

2003 yılından bu yana bölgede Türkmenlerin izlerini silmek için peşmerge tarafından yapılanlara ses çıkartmayan AKP iktidarları bugün de yapılanları sadece seyrediyor. Başika da “ sünni Haşbi Vatani” milislerini eğitmenin dışında hiçbir şey yapmıyor. İç politikaya yönelik asarız-keseriz söylemleri ile kamuoyunu uyutmaya çalışmaktadır.

 

15.06.2014 IŞİD terör örgütü, Telafer’e saldırdığında da AKP iktidarından çıt çıkmadı. IŞİD militanları sabah saatlerinden itibaren gün boyu havan toplarıyla 400 bin Türkmen’in yaşadığı Telafer ilçesine saldırı düzenledi ve şehri ele geçirdi. Işid’in Telafer’e girmesinin ardından binlerce Türkmen, Kürtler’in kontrolündeki Sincar bölgesine göç etti.

 

Telafer’de kan gövdeyi götürürken Türk Dış İşleri Bakanlığı’nın yaptığı “masum Iraklıların öldürülmesinden üzüntü duyuyoruz” açıklaması ise ayrı bir sorudur. Irak’ta Türkmenlere yönelik katliamlar artarken zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde ise Türkmen katliamları değil, Talabani ile görüşme vardı.

 

18 bin Türkmen’in yaşadığı Amirli kasabası IŞİD kuşatması altındayken, Türkmenlerin ‘Ölüyoruz’ çağrısına cevap AKP’den değil BM’den geldi. BM dünyayı, Türkmen katliamına karşı harekete geçmeye çağırdı. Fakat Şengal dağlarında mahsur kalan yezidileri kurtarmak için yapılan operasyonlar benzeri, Batı ülkelerinin de katıldığı bir yardım ne yazık ki Türkmenler için yapılmadı.

 

Telafer’de , Musul’da Süleymaniye de ve isimlerini sayamadığımız bütün Türkmen yerleşim yerlerinde Türkmenler katledilirken, Türkmenlerin gözyaşlarına duyarsız kalan AKP iktidarının bu katliam ve asimilasyona sessiz kalması, Türkmenlerin yok edilmesini izlemesi sizce de düşündürücü değil midir?

 

Irak’tan Türkiye’ye gelen Yezidilere ve süryanilere, Suriye’den gelen herkese sınır kapıları açıldı. Türkmenlere ise maalesef. Türkiye’de resmi rakamlara göre yaklaşık 3 milyon civarında Suriyeli mülteci

 

yaşıyor, ancak IŞİD teröründen dolayı göçmek zorunda kalan ve canını kurtaran 450 Irak’lı Türkmen aile “pasaportları olmadığı” gerekçesiyle Türkiye Habur Sınır Kapısı’ndan geri çevrildi. (Yezidi, Süryani ve diğerlerine bu pasaport neden sorulmadı)

 

Irak Türkmenlerinin gözyaşlarına ve katledilmelerine duyarsız ve sessiz kalan AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bu günkü demeçlerinin, Yağmayıp da gürlemelerinin altında ne var acaba? Türkiye’nin menfaatleri mi? Yoksa başka hesaplar mı?

 

İbrahim Kızıler

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.