ÜNZİLE KAÇ KOYUN EDİYOR

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout ateshZABITADAN FIRINLARA DENETİM – 31 Mayıs 2017EDREMİT KÖRFEZ ANADOLU LİSESİNDE MEZUNİYET ÇOŞKUSU – 31 Mayıs 2017BİR GÖNÜL ZENGİNLİĞİ HİKAYESİ – 31 Mayıs 2017ABİDİN PAK-PAKMAYA ANADOLU LİSESİ LETONYA’DA – 31 Mayıs 2017HEDEF 2019 – 25 Mayıs 2017İNCİRLİK ÜSSÜ ABD’YE KAPATILSIN – 25 Mayıs 2017DENİZCİLERİN MEZUNİYET SEVİNCİ – 25 Mayıs 2017YSK YASALARI TANIMAK […]

ÜNZİLE KAÇ KOYUN EDİYOR

 

AKP’nin yeni yasa tasarısı ile 18 yaşından küçükleri cinsel olarak istismar edenlere; istismar ettiği çocuklarla evlendikleri takdirde cezalarının ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması “bir kereye mahsus” sağlanacak. Yani bu yasa tasarısı ile yıllardır kanayan bir yara olan “çocuk gelin” toplumsal vakası ile yapılan mücadele başa dönecek, çocuk yaştaki kişilerle evliliğe hukuki meşruiyet sağlanacaktır.

 

Bu yasa tasarısının gündem olmasından sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yasayı savunmak için sarf ettiği cümleler daha da vahimdir. Bakan Bozdağ; “Biz bu yasayı “mağduriyetleri gidermek için bir kereye mahsus gündeme getirdik” diyebilmiştir. Öncelikle “bir kereye mahsus” ifadesi adalet mantığına aykırıdır. İkincisi ise henüz çocuk olan bireylerin evlenmesine hukuki meşruiyet sağlanacaktır. Bu AKP hükümetinin içinde bulunduğu ruh halini apaçık anlatmaktadır. Ülkemizde hala çocuk yaştaki kızları evlendirmenin, hatta bunun karşılığında ekonomik fayda elde etmenin normal sayıldığı kültürel bir durum mevcutken ve devlet aklı yıllardır bu durumla mücadele etmek için yasalar çıkarırken (Bu yasalardan bir tanesi AKP iktidarı döneminde çıkmıştır üstelik) bu durumla mücadele etmek için sayısız başarılı kampanya uygulanmışken, gelinen noktada çocuk gelinlere hukuki meşruiyet zemini sağlanması, en hafif ifadeyle “aklın yitirilmesi” ile açıklanabilir. Bu yasa tasarısının yasalaşması durumunda korkunç bir toplumsal kırılma yaratacağı çok açıktır. “Nasılsa ceza almıyoruz” mantığı ile çocuklarla evlenmenin, yada daha korkuncu, çocuklara tecavüz edip, sonra da ailesine “Eğer çocuğun ifadesini değiştirirse ve benimle evlenirse hapisten kurtulacağım” diye baskı kurabilmesinin yolu açılmıştır.

 

Yukarıda anlattığımız sebeplerle bu yasa tasarısını geri çekmesi için AKP grubuna baskı yapmak, bunun için de kamuoyu baskısı yaratmak çok önemlidir. Burhaniye CHP olarak bu farkındalığı yaratmak için bu basın açıklamasını yapmayı zorunlu gördük. Bu yasa tasarısının yasalaşması, Sezen Aksu’nun “Ünzile kaç koyun ediyor” sorusuna cevap vermekten başka bir şey değildir.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.