" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

 BU GÜNÜN ÇOCUKLARI, YARININ … ! ? MEÇHULLE

    Çocuklar,çocuklarımız bizi bağışlayın. Çünkü biz yetişkinler sizlere sahip çıkamıyoruz. Daha ana kuzusu iken, ya kötü zihniyetli sapıklar tarafından tecavüze uğruyorsunuz yada öldürülüyorsunuz. Bu acı verici duruma çare olamıyoruz. O minicik bedenlerinize sahip çıkamıyoruz. Haber bakmayı istemiyorum artık. Kadın cinayeti yada çocuk istismarı yeter bitsin bunlar. Sizi de doğuran bir kadın değil mi? Sizin […]

 BU GÜNÜN ÇOCUKLARI, YARININ … ! ? MEÇHULLE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

Çocuklar,çocuklarımız bizi bağışlayın. Çünkü biz yetişkinler sizlere sahip çıkamıyoruz. Daha ana kuzusu iken, ya kötü zihniyetli sapıklar tarafından tecavüze uğruyorsunuz yada öldürülüyorsunuz. Bu acı verici duruma çare olamıyoruz. O minicik bedenlerinize sahip çıkamıyoruz. Haber bakmayı istemiyorum artık. Kadın cinayeti yada çocuk istismarı yeter bitsin bunlar. Sizi de doğuran bir kadın değil mi? Sizin ananız,bacınız,kızınız,karınız yok mu? Neden bu kadar kötü ahlak ve zihniyet taşıyorsunuz? Bu yapılanların ne hukukta nede dinimizde yeri var. Peygamber Efendimiz kızı içeri girdiğinde ayağa kalkar kızına yer gösterirmiş ki; o Allah’ın Resul’ü siz kimsiniz de çocukları,kadınları aciz görüp saldırıyorsunuz. Ama suçlu aramak gerekirse, suçlu sizleri yetiştiren aile ve toplumumuz.         Nede olsa erkektir yapar, erkek evladı baş tacı. Ama her ne hikmetse anne babaya hasta olduklarında kız evlatları bakıyor. O kıymetli erkek,veliaht olarak gördüğünüz evlatlarınız kapınızı bile açmıyor. Hatta huzur evine bırakıyor sizleri. ( BUNU YAPMAYAN KARAKTERLİ EVLATLARDA VAR TABİ )

Yanlış yapıyoruz hem aile olarak hem de toplum olarak. Bazı anneler kendilerinin de kadın olduğunu unutup,oğullarına arka çıkıyorlar hatalarında. Evlatlarınıza çocukluktan itibaren özellikle erkek evlatlarınıza, kadınları anlatın onların kendilerine emanet olarak yollandığını,sevip saymasını öğretin. Derseniz eğer,erkektir, kocamdır döverde severde diye,bir kadın cinayeti olduğu zaman,çocuk istismarı duyduğunuz zaman hiç küplere binip, köpürmeyin. Suçu önce kendinizde arayın. Aman ben iyi yetiştirsem ne olacak ? bir çocuk neyi değiştirir ki diye düşünenler vardır. Oda  çocuklarını sizden aldığı ahlak ve terbiye ile  yetiştirir,nesilden nesil’e gider de toplum bu kadar yozlaşmaz.

Görüyorlar ki; tecavüzcüye 3-5 sene cezaevi sonra dışarıda. Neymiş mahkemede iyi hal olmuş muş,pişmanmış,birde devletin bunları topluma kazandırmak için yaptıkları uygulamalar var tabi. Bu örneklerle suç oranı daha da arttı. Nasılsa ağır bir cezası yok,onlar kendi iğrenç zevklerini sürsün küçücük bedenlerde.

Bizler çok mu sorumsuzuz bilmiyorum ama,şu bebeklerini doğurup çöpe atanlar veya ona buna satanları gördükçe de diyorum ki; doğuran sahip çıkmıyor ilk önce, sonrası çorap söküğü gibi geliyor zaten. Benim de bir kızım var 5 yaşında gözümden bile sakındığım bu insanlar nasıl kıyabiliyor anlamıyorum. Bazen kızım için endişeye kapılıyorum,hayat onlara ne gibi sürprizler yapacak bilmiyorum. Öyle bir zamandayız ki baban kardeşin bile saldırabiliyor çocuğa.

Ben çocukken; karanlık çökene kadar sokaklarda oynardık. Çocuk kaçırma,tecavüz yoktu. Okula kendimiz giderdik mesela,annemiz veya babamız götürmezdi. Çünkü ortam bu kadar bozuk değildi. Şimdi ise çocuklarla birlikte velilerde okula gidiyor. Yoksa çocuğunuz her an tehlikede ya trafik canavarları ya sapıklar yada kötü alışkanlıkları olan kişilerin eline geçebilir. Görevimiz tehlike yani.

Çocuklarımız sokak oyunlarını bilmiyor. Mesela; bir sek sek oyunu, gerçi onu da oynamak için sokak lazım birde sokakların boş olması lazım ki,çocuklar çizgi çizip oynasınlar. Nerdeee şimdi herkes de araba,haliyle kaldırımlara bile park ediyorlar ki nerde çocuklara oyun yeri.  Çocuklar ya televizyon başında yada bilgisayar,çocuk olmadan büyüyorlar yani. Sonrası daha beter. Bu çocukları büyük sanıp kendilerinden çok çok büyük,babası,dedesi olacak yaştaki … (insan) diyemiyorum,noktalı yeri siz doldurun. Kişilerle evlendirip hayatlarını zindan ediyoruz. Bu çocukların,oyunlarını,oyuncaklarını,hayallerini kim geri verecek. Kim bu öldürülen çocukların, kadınların vebalini taşıyacak.

 

 

BAKALIM KÖRFEZ DE KİMLERİN KOMŞUSU,  KİMLERİN ÇIKARSIZ YARDIM EDENİ VAR…

 

 

Hani her yediğini içtiğini sosyal medyada paylaşan arkadaşlar var ya, ne yapmak istediklerine anlam veremediğim. Yediklerini gözümüze sokarcasına gösteren. Birde bunun tam tersini yapan çok fazla insana görünmeden yediklerini internetten değil de,kapınıza gizliden koyup giden paylaşan insanlar vardır. Artık kalmadı bu insanlardan diyor iseniz,ben tanıyorum böyle birini,Mehmet abi bizim mahallede komşumuz,bir laf vardır Allah insanı diye tam onun için söylenmiş sanki. Neden mi? Namazını aksatmayan,orucunu tutan birisi ve her sabah akşam hiç yorulmadan üşenmeden fırından kendi parasıyla bir sürü ekmek alıp daha komşular uyanmadan kapılarına asar gider öyle güzel yürekli insandır. Geçen sene İzmir den ilk Güre ye taşındığımda çok acayip gelmişti bana yaptıkları. Çünkü İzmir de değil ekmek vermek karşılıksız selam bile vermiyorlar.Tabi bu İzmir’e özgü değil buralarda da var. Komşuluk artık yok koca koca evler apartmanlar kimse kimsenin ne yaptığından bi haber. Aç mı? Bilen yok kalabalık içinde yalnızlık. Hep bir yarış içinde. Komşu komşunun külüne muhtaçtır diye öğretiyorlardı bize,şimdi ne komşu var nede külü. Varsa yoksa komşu ne giymiş ne almış.

Komşuluktan bahsetmişken kendi komşularımı atlaya mıycam. Bizim mahallemizde halen komşunun ne demek olduğunu bilen insanlar var şükür. Birisi kahve mi yaptı hep birlikte içilir. Salça mı yapılıyor mahalle toplanır yardım eder. Her işe yetişirler yeter ki işi görsünler. Yaz geldi mi ise herkes sokakta birlikte çay yapıp yatana kadar otururlar,bunu söylemeden geçemiyorum, gece yarısına oturdukları için merdiven başında, ertesi gün öğleye kadar kimseyi bulamazsınız sokakta; aramayın. Ama kim gitse kapılarına boş dönmez. Umarım hep böyle devam eder birliğimiz gürenin çınar altı mahallesi,ve yine umarım ki Mehmet ağabeycim hep böyle çıkarsız yardım etmeye devam edersinde bizde çocuklarımıza seni anlatırız. Senin gibi insanlar kalmadı artık. Bu gibi davranışları masal gibi çocuklarımıza, torunlarımıza anlatırız. Zamanın birinde insanların yardımlaşmayı unutup,birbirlerinin kuyularını kazdıkları,çocukların sokaklarda koşup oynamaya korktukları bir ülke varmış diye başlayan bir masal

KURUCUMUZU YAD ETTİK

 

Biz,10 Kasım sabahı kurucumuzu yad ettik, rahmet okuduk. Fakaaat öyle bir şeyle karşılaştım ki,size de bahsetmek istedim.

O sabah işe gittim, saat dokuz gibi falan otelin terasına çıktım. Otelin arkasında ki meydanda Atatürk büstünün önünde küçük bir anma töreni vardı. İtfaiye,polis arabaları ve bir grup insan toplanmış tören yapılacak,tabi iş yerini bırakıp gidemeyeceğim için terastan eşlik etmek istedim. Mutfaktaki çalışma arkadaşım Önder ile beraber çıktık terasa bekliyoruz,sirenleri çalsın ki atamıza görevimizi icra edelim diye,o esnada sahilde eşofmanlarını giymiş bir bayan spor yapıyor ama hiç istifini bozmuyor. Neyse saygı duruşu için sirenler çalmaya başladı,onun yine umurun da değil yürüyüp koşmaya devam ediyor. Atamız için Türkiye ayakta esas duruşta o kendi havasında. Ülkemin tarlada çalışan hani; bazılarının beğenmeyip köylüler diye burun kıvırdığı insanlar, ekmek parası için gittikleri tarlada bile saygı duruşundalar,bizim şehirli,aydın sosyetemiz gayet rahat dolaşıyor. Hadi Atatürk’e saygın yok diyelim ki,yazık…İstiklal Marşına geçildi onda dur bari,oda yok tabi. Bu marş bizim geçmişimiz,şehitlerimiz vatan uğruna nelere katlanmış;sırf sen,ben gavur elinde esir hayatı yaşamayalım diye. Atatürk ve askerlerimiz olmasaydı ,şehitlerimiz o savaşta canlarını ortaya koymasaydı,sanıyor musun ki sen; bir bayan olarak o sahilde özgürce dolabilir miydin,veya çalışma hayatında biz kadınların yeri olur muydu,kendi ayaklarımızın üstünde durabilecek misin. Bu hakları bize kim verecekti. Hiç düşündün mü?.

Yok,düşünmezsiniz ama konuşmaya gelince,hepiniz aydın insan olur ahkam kesersiniz, ama icraata geçmezsiniz. Bazıları ise; Atatürk yalnız mıydı ki sadece ondan bahsediliyor diye söyleniyorlar. Askerler savaştı, o cepheye bile gitmiyordu diye konuşuyor,acaba başı olmayan bir vücut hareket edebiliyor mu? Tabi ki bir baş komutan olarak strateji belirleyen birisi olacak. Bunu da Atatürk yapmıştır. Atatürk ile ordusunun zeka ve iman gücüyle bu vatan kurtulmuş. Bunlar bazı kişiler tarafından saptırılarak kendi işlerine geldiği gibi anlatılıyor. Siz ne yiyip içiyorsunuz da bu kafayla yaşıyorsunuz anlamıyorum. Bu bahsettiğim kişiler gibi bir sürü insan var ülkemde. Laf yine dönüp dolaşıp Avrupa ya gelecek ama, Avrupa da ki bir çok insan bile Atatürk’ün yaptıklarını taktir edip,anlamaya çalışır iken,benim ülkem de ise tam tersi olumlu yönünden çok olumsuz,uydurma hadiseleri anlıyorlar. Hani Avrupa ya benzemeye çalışıyorsunuz ya,nedense hep saçma sapan yaptıklarını benimsiyorsunuz.

‘’Bülbül ü altın kafese koymuşlar,ille de vatanım demiş.’’ Salmışlar gitmiş bir dikenli çalının üstüne konmuş,çünkü vatanı orası imiş. Bizde bu güzelim ülkemiz dikenli çalı haline gelmeden, vatanımıza ve bu vatan için şehit düşmüş,gazi olmuşlarımıza sahip çıkalım,saygı gösterelim.

‘’ Bu vatan,çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.’’ Diyen ve öyle olması için uğraşan Mustafa Kemal ATATÜRK için 1 dakikalık saygı duruşu çok mu? Sizin

 

HOŞCAKALIN …

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.