" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

HAVUTÇA, “ ERDOĞAN’IN SAVAŞ PLANLARI VAR”

Chp Balıkesir Milletvekili Namık Havutça gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Cumhur Başkanı Erdoğan’ın Savaş planları olduğunu iddia etti. Chp Balıkesir Milletvekili Namık Havutça; “Cumhurbaşkanı ülkede her şeye kendisi karar vermek istiyor, bundan ötürü de TBMM’yi baypas ederek bölgedeki savaş planları için bu karar yetkisinin kendisinde olmasını istiyor.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli seferberlik ilan etmesi […]

HAVUTÇA, “ ERDOĞAN’IN SAVAŞ PLANLARI VAR”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Chp Balıkesir Milletvekili Namık Havutça gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Cumhur Başkanı Erdoğan’ın Savaş planları olduğunu iddia etti.
Chp Balıkesir Milletvekili Namık Havutça; “Cumhurbaşkanı ülkede her şeye kendisi karar vermek istiyor, bundan ötürü de TBMM’yi baypas ederek bölgedeki savaş planları için bu karar yetkisinin kendisinde olmasını istiyor.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli seferberlik ilan etmesi tepki çekti. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Erdoğan’ın OHAL ve sıkıyönetimi aşan bir süreci başlattığını ifade etti.
Sözcü Gazetesinden Başak Kaya’ya konuşan Havutça, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:”Cumhurbaşkanı ülkede her şeye kendisi karar vermek istiyor, bundan ötürü de TBMM’yi baypas ederek bölgedeki savaş planları için bu karar yetkisinin kendisinde olmasını istiyor.
OHAL ve sıkıyönetimi geride bırakan ve temel hak hürriyetlerin kullanılmasını durduran seferberlik ilanı savaş gerektirecek durumların baş göstermesi halinde ilan edilir. Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu’nun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verir. Kararda seferberlik uygulanmasının başlayacağı gün ve saat belirtilir. Bu karar, derhal Resmi Gazete’de yayımlanır ve aynı gün Meclis’in onayına sunulur. Cumhurbaşkanı çağrı yapabilir, ilan etmek Meclis’in yetkisindedir.
Erdoğan’a OHAL’den sonraki bir adım olan sıkıyönetim de yeterli gelmemiş ki şimdi de seferberlik ilan ediyor. Anayasamıza göre seferberlik ilan edildiğinde temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması gündeme gelir. Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.
Erdoğan, yasama, yürütme ve yargının tamamen kendisine bağlanması istiyor. Fiili durum başkanlık denerek anayasayı ihlal edenler, işlerine geldiğinde o ihlal ettikleri anayasayı öne sürüyorlar. Ancak seferberlik ilanı savaş açma yetkisi olan Meclis’in elindedir. Erdoğan’ın bu ifadesi fiilen kullandıkları yetkilerini referandumdan sonra parlamentoyu yok edeceği, halk iradesine saygı duymayacağını açıkça ilan etmesidir. Hukuk dışıdır. Çağrı yapabilir ama karar veremez, ilan edemez. Türkiye’de tek adam diktasının başladığının göstergesidir.
Erdoğan, güvenlik güçlerine “Yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin” diyor. Yetkisini kullanman mı varmış ya da terörle mücadelede zafiyete neden olan bir eksik mi varmış. Varsa tamamlayalım. Terör örgütleriyle mücadele hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunun da tek adresi TBMM’dir. Bu açıkça hukuk dışı bir çağrıdır. “

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.