" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

1’E 5 KAZANDIRIYOR

  BİZİM MANDALİNALAR DA KURUTULSA   Bizim gazete de okudum kilosu pazarlarda 50 kuruşa kadar düşen, ağaçlarda kalan mandalinalar traktörlerle denize dökülüyormuş. Üretici masrafını karşılayamıyormuş.   Bir bardak çay o da öylesine 2 TL. Vitamin deposu güzelim meyvemiz tarla da 25 kuruş. Üretici çaresiz. Haftaiçi ulusal basında okudum Seferihisar’da mandalina üreticisinin malının değerlendirilmesi için geliştirilen […]

1’E 5 KAZANDIRIYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

BİZİM MANDALİNALAR DA KURUTULSA

 

Bizim gazete de okudum kilosu pazarlarda 50 kuruşa kadar düşen, ağaçlarda kalan mandalinalar traktörlerle denize dökülüyormuş. Üretici masrafını karşılayamıyormuş.

 

Bir bardak çay o da öylesine 2 TL. Vitamin deposu güzelim meyvemiz tarla da 25 kuruş. Üretici çaresiz. Haftaiçi ulusal basında okudum Seferihisar’da mandalina üreticisinin malının değerlendirilmesi için geliştirilen bir sistemle kurutulup satışı yapılıyormuş. İç ve kabuklu olarak jeotermal fırınlarda kurutularak değeri 5 kat artıyormuş. 10 kilo mandalinadan 1 kilo kurutulmuş mandalina elde ediliyormuş. 12 ay tüketilebilecek kabuklu ve iç kurutulmuş bu gıda ürünü hem daha sağlıklı hemde besleyiciymiş. Ve de vitamini zerrecek azalmıyormuş. İhracat için de çalışmalara başlanmış.

 

Bizim bölgemizde de oldukça bol yetişen bu vitamin deposu meyvemizin üreticileri de birleşip bir kooperatif kuramazlar mı? Ürünlerini değerlendirip hem iç hemde dış pazarlama yolunun kapılarını açamazlar mı?

 

Haydi! Kolları sıvayıp mandalina birliği kurmaya. Henüz geç değil. İşe nereden başlanırsa kârdır.

 

Bilgi için Seferihisar’lı üreticilerle irtibata geçmek için ne bekliyorsunuz? Oturup ağlamanın zamanı değil.

 

 

YENİ YIL HOŞÇA GEL, SAĞLIKLA GEL, UMUT VE BARIŞ GETİR

 

Yeni yılın ilk köşe yazısında işte bunları dilemek istedim herkes gibi.  2016’da Türkiyemiz üst üste gelen çok sıkıntılı üzüntülü acılı olaylarla sarsıldı. Yürekler, ocaklar yandı.

 

Yeni yıla girerken artık bu acıların kara günlerin bir daha yaşanmamasını diledim. Tüm dünyamızın herkesin yaşanmasını özlediği bir biçimde sağlık huzur barış dolu geçmesi gibi. Sizler nasıl kutladınız yeni yılı bilemem. Biz de aşağı yukarı 10 yıldan sonra bir özellik yaşandı. Deniz’im Mersin Üniversitesi ve göreve başlama, akabinde Balıkesir’e atanması ve ardından bu süreçte Mersin ve de Havran 112’de her yılbaşı görev başında nöbetçiydi. Bu sene ilk kez nöbeti yoktu ve çekirdek ailem ablam ve oğlumla mütevazi ama sevgi dolu bir gece geçirdik. Dostlarımızdan arkadaşlarımızdan mesajlar telefonlar aldık, güzel dileklerimizi paylaştık. Hepsine sonsuz teşekkürler.

 

2017’nin ilk saatleri her zaman ki gibi erkenden kalktım. Saat 07:00 sıraları. Televizyonu açtım; sıcak haber İstanbul’da saldırı. Artık duymak istemediğim bu habere inanmak istemedim. Kahroldum sözün kelimelerin bittiği tükendiği dakikalar. Ama yine de dik durmak bütün olmak bir olmak zorunluluğumuz mecburiyetimiz var.

 

 

MODA DENEN NE MENEM ŞEY?

 

Moda kendine yakışanı uygulamaktır. Ya da önceden öyle tabir edilirdi. Ancak bu tanım artık özellikle kadınları abesleştiren garip bir tutku. Bir bakıyorsunuz beller göbekler meydanda. Yırtık pırtık dizleri açıkta kotlar hemde bu soğukta. Üşümezler mi? Sanki köpek saldırısına uğramış gibi (bu söz de bizim Elveda’nın).

 

Ya saçlar? Hani koyu renkli saçlı hanımlar arzu edipte sarıya boyatıp bir süre sonra bıkıp salıverince iki renk olmuş hali şimdilerde moda olmuş. O güzelim saçlarının yarıdan sonrasını sarıya boyatmalar… Nereye baksanız aynı tarz aynı stil. Ya o taytlar? Çorap gibi. Fiziği düzgün olan gençler, neyse gençtir ne yapsa yeridir. Yeridir de anneanneler babaanneler size yakışıyor mu? Lütfen sokağa çıkarken önünüze ardınıza boy aynanızda bir bakın. Hoş mu? Modayı bırakın gençler takip etsin. Onlarda yine de ölçüyü kaçırmayıp yakışanı yakıştırsınlar.

 

Eleştiri değil hemcinslerimize bir hatırlatma yapalım dedik. Niyetimiz iyi.

 

HABİBE, EMİNE, NURAY

 

 

Emine, çok çok eski canım arkadaşım. Pek çok güzel anılarımız var birlikte. O’nun küçük oğlu Hakan, sonrasında da benim Deniz’i de beraber büyüttük.

 

Haftaiçinde arkadaşlarıyla toplanmışlar beni de davet etmişler. Dünürü Nuray hanım ve arkadaşımız Habibe ile bu güzel görüntülerini de köşemde yayınlamamı istediler. Güzel bir görüntü. Bende ölümsüzleştirmek için sayfama koydum. Sevgilerimle.

 

 

VATANDAŞLAR NÜFUSTA KUYRUKTA

 

2017’den itibaren Cip’li nüfus kâğıtlarının verilmeye başlamasının duyurulmasından sonra vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın etmeye başladı. Edremit nüfus müdürü örnek bürokrat arkadaşım Rengin hanım yeni kimlikler için https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ randevu alarak müracaat ettikleri taktirde 15 gün içerisinde yeni kimliklerini alabileceklerini eski kimliklerini de o güne kadar kullanabileceklerini belirtti.

 

DALLASLILARIN GÖZÜ AYDIN

Edremit in Zeytinli Mahallesine konan yeni seferlerle artık Belediye araçları Dallas’tan geçecek. Yıllardır madur olan defalarca talepte bulunan Dallas sakinlerine müjde. Geçen ay benimde birkaç kez Dallasa gitmem gerekmişti. Sıkıntıyı bende yaşadım ve ilgililere iletmiştim. Sorunun çözüleceği söylenmişti. Doğrusu bu kadarını ummamıştım. Evet gözünüz aydın Dallaslılar halkın sorunlarını dikkate alan işletme amirleri size de tebrikler. Bu arada yakında Akçaylıları da yakından ilgilendiren müjdeler yolda.

 

Hoşça kalın sağlıkla kalın.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.