" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

MECLİSTE YAŞANAN ŞİDDET GÖRÜNTÜLERİ “BAŞKANLIK SİSTEMİ”NİN AYAK SESLERİDİR!

    Cumhuriyet Halk Partisi Edremit, Burhaniye ve Havran Kadın Kolları tarafından Mecliste yeni Anayasa görüşmelerinde yaşanan kavgalar gündeme getirildi.   Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları ve yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, “Cumhuriyet rejimini yok edip başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, farklı düşünenlere karşı her türlü şiddeti uygulamayı da […]

MECLİSTE YAŞANAN ŞİDDET GÖRÜNTÜLERİ  “BAŞKANLIK SİSTEMİ”NİN AYAK SESLERİDİR!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit, Burhaniye ve Havran Kadın Kolları tarafından Mecliste yeni Anayasa görüşmelerinde yaşanan kavgalar gündeme getirildi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları ve yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, “Cumhuriyet rejimini yok edip başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, farklı düşünenlere karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını, Meclis görüşmeleri sırasında, günlerdir üzüntüyle, kaygıyla izlemekteyiz. Ne yazık ki 19 Ocak Perşembe günü, mecliste yapılan Anayasa görüşmeleri sırasında, iktidara mensup bir kadın milletvekili, bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını açıkça göstermiştir”dendi.CHP Burhaniye Kadın Kolları Başkanı Songül Erkeskin Kumkumoğlu’nun yaptığı basın açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verildi.

 

İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin, toplumun  her kesimde yarattığı derin ayrıştırma ve ötekileştirme, şu anda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde, Meclis çatısı altında sürdürdüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü, demokrasiden, adaletten uzak anlayışı, maalesef ülkeyi dolu dizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir. Bu yangına körükle gidenler  siyasi varlık nedenlerini Atatürk’e  Cumhuriyet’imize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içindedirler.

 

Bizim anlayışımıza göre biz kadınlar; barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, adalet duygusunu doğamızdan, yaradılışımızdan alırız. Buradan sesleniyoruz: Anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri! Bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş bir kadın vekil, bu şiddete seyirci kalıp sesini çıkarmayan kadın vekiller, “kadınlık bilincinden” nasıl bu kadar uzaklaşabildiniz? Hele hele, kendi çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Ne uğruna? Bizler bu durumu anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü bu durumu akıl ve vicdanla açıklamak mümkün değil. Sizler ki…  çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst seviyesi olan, temsil yetkisini Cumhuriyetle elde etmiş, Milli egemenliğin en üst çatısı olan mecliste milletvekili olma hakkını kazanmışsınız.. Cumhuriyetle birlikte kul olmaktan çıkıp, birey olan kadınlar, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında pek çok Avrupa ülkesinden önce Türk kadına seçme seçilme hakkını vermesi ile milletvekili olabilmişsiniz. Atatürk size bu hakkı; kadın güçlensin, kadın özgür olsun dolayısıyla toplum güçlensin diye vermiştir. TBMM’ni, kadına seçme ve seçilme hakkının verilip özgürce kullanıldığı meclis olmaktan çıkarıp, kadın vekillere söz hakkı bile verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulayan, bir meclis olmaya doğru sürüklediniz. Unutmayın! Sadece kadın vekilleri değil, meclis çatısı altında bir kez daha DEMOKRASİYİ DARP ETTİNİZ.

Sizleri izleyen milyonlarca insanın yüce Meclisimize, Gazi Meclisimize olan inancını, umudunu zedelediniz.

 

Hangi siyasi partiden olursa olsun, kadınların ortak paydası barış, sevgi ve hoşgörü olmalıdır. Siyasi iktidarın kadın vekilleri biat etmeyi, kulluğu seçmeyi bırakın!… Erkek hegemonyasının talimatları ile değil, vicdanınızla, aklınızla, adalet duygularınızla hareket edin. Emeğinizi ve enerjinizi, çocuk tecavüzlerinin ve kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız yurtlarda cayır cayır yanıyor, sesinizi çıkarın. Bu ülkede yaşayan kadınlar olarak, anneler olarak sizden beklentimiz budur.

 

UNUTMAYIN;

İnsanın insanı sevmesi ile başlar bütün güzellikler,

Toplumda barışın ve huzurun tohumu sevgidir.

Sevgi tohumu ekerseniz huzuru, barışı biçersiniz,

Şiddet ve kin tohumu ekerseniz savaşı, kaosu, kutuplaşmayı biçersiniz.

Meclis çatısı altında izlediğimiz bu tablo, gelecek adına kaygılarımızı arttırıyor. Ancak şiddet görüntülerinin yanında gördüğümüz kadın dayanışması, bize umutların tükenmediğini bir kez daha gösteriyor.

 

Gelin siz de umudun bir parçası olun, Barışın, sevginin, huzurun elinden siz de tutun.

Birileri değil; TÜRKİYE KAZANSIN!

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.