" />
USD
3,6760
EURO
4,3302
ALTIN
151,4804

   ARMAĞAN, İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ZAMAN, ARMAĞAN ŞİMDİ!

Ataol Behramoğlu’nun hepimiz tarafından sevilen güzel bir şiiri vardır. O şiirinin bir bölümünde şöyle der; Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var: Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, Bütün evrene karışırcasına Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana Behramoğlu, öğrendiklerini yaşadıklarına bağlıyor. Yaşayarak öğrenmek en pahalı öğrenme metodu. Öğrenmek için […]

   ARMAĞAN, İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ZAMAN, ARMAĞAN ŞİMDİ!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ataol Behramoğlu’nun hepimiz tarafından sevilen güzel bir şiiri vardır. O şiirinin bir bölümünde şöyle der;

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:

Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe,

Bütün evrene karışırcasına

Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır

Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

Behramoğlu, öğrendiklerini yaşadıklarına bağlıyor. Yaşayarak öğrenmek en pahalı öğrenme metodu. Öğrenmek için bazı şeyleri yaşamak ve onlardan gerekli dersleri almamız gerekiyor. Okuyarak, görerek, dinleyerek, araştırarak da öğrenebiliriz ama yaşamın bize tecrübe ettirerek öğrettiklerinin ayrı bir değeri var.

Doğumumuzdan günümüze kadar ne kadar süre geçti? 30 yıl, 40 yıl… geçen bu süre hep bir an’ın kapanıp diğerinin başlaması ve bunların her birinin toplamını oluşturuyor. Nefes aldığımız her an, gözümüzü açıp kapayıncaya kadar geçen her bir an hayat tecrübemize katkı sağlar. Sabah gözümü açtığımız benle akşam başımızı yastığa koyduğumuz ben arasında en az bir günlük tecrübe farkı vardır. O halde içinde bulunduğumuz an’ın değerini bilerek yaşarsak belirli bir zaman geçtikten sonra geriye baktığımızda boşa geçen bir zamanımız olmadığı için kendimizle övünebiliriz.

İnsan genelde kendini bu tür bir sorguya çekmez. Acaba aramızdan kaç kişi şöyle oturup da ben zamanımı, yaşadığım an’ları nasıl geçiriyorum diye kendini sorguya çeker? Kendini sorguya çekebilen kaç kişi bu soruya olumlu bir yanıt verebilir? Kendimizi istemeden de olsa bu tür sorguya çektiğimiz zamanlar olmuştur. Bu zamanlar; sağlığımızı yitirip hastaneye düştüğümüz ya da bir yakınımızın cenaze töreninde bulunduğumuz zamanlardır. Sorgulamadığımız o hayatımızda boşa geçen milyonlarca belki de milyarlarca an’ın olduğunu fark ederiz ama iş işten geçmiş olur. Hastalık ve ya ölüm yaşadığımız anların ne kadar kıymetli olduğunu önümüze koyar.

Elden gittikten sonra geri dönülmesi olanaksız dört şeyden bahsedilir; Ağızdan çıkan söz, yayından fırlamış ok, bedenden ayrılmış ruh ve boşuna harcanmış bir yaşam. Bunun en ağır olanı kuşkusuz boşa harcanmış bir yaşamdır. Çünkü onca geçip giden yaşamın tekrarı yoktur.

Behramoğlu şiirini yazarken belki de İngilizcedeki “present” sözcüğünden hareket ederek bu şekilde düşündü. Çünkü “present” sözcüğünün iki anlamı vardır. Birincisi “şimdiki zamanı” anlatır, diğeri de “armağan” anlamındadır. Bu sözcükten hareketle anı yaşamanın bize verilen en büyük armağan olduğunu da kavrayabiliriz.

Yaşadıklarımız dünde kaldı, geleceğimizi ise şimdiki zaman belirliyor. Gelecekte güzelliklere ulaşabilmek için içinde bulunduğumuz anı sorgulayarak onu değerli hale getirmek gerekiyor. Bizi mutlu ya da mutsuz eden içinde bulunduğumuz an’dır.

Yıllarca bu köşede yazmaya çalışıyorken en büyük hayallerimden biri yazdıklarımı kitap haline getirmekti. Bugün o hayalim gerçekleşti ve onun verdiği mutluluk içinde bulunulan anın değerini bir kez daha ortaya serdi. Çünkü o eser ortaya çıkıncaya kadar geçmişte harcanan her an’ın boşa geçmeyen anlar olduğunu ve o an’ların keyfini sürmenin içinde bulunulan an’a düştüğünü gösterdi.

Gözlerinizi kapayın ve şöyle bir geçmişe gidin. Çocukluğunuza, okul yıllarına, işe ilk başladığınız ana gidin. İşte o anlar şimdi bir göz açıp kapayıncaya kadar geçen süre içinde bir an gibi geliyor bize ve onun değerini de son nefesini vermeye hazırlanandan daha iyi kimse bilemez.

Kısacası armağan; içinde yaşadığımız zaman, armağan şimdi!

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.