" />
USD
3,6726
EURO
4,3186
ALTIN
151,5386

AVCILAR’DA AĞAÇ KATLİAMI

Avcılar mahallemizin sevilen zeytin müstahsili dostlarım Halil Bey ve eşi sevgili vefalı can arkadaşım Aysel uzun zamandır beni çağırır ‘’Bir gün zeytinliğe gidelim, gez, gör’’ diye. Ama maalesef hava muhalefeti, bazen benim meşguliyetlerim nihayet geçen hafta kısmet oldu gittik. Halil Bey bizi aracıyla zeytinliklerine götürdü. Yol mesafe olarak uzak değil ama epeyce meşakkatli. Yolda giderken […]

AVCILAR’DA AĞAÇ KATLİAMI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Avcılar mahallemizin sevilen zeytin müstahsili dostlarım Halil Bey ve eşi sevgili vefalı can arkadaşım Aysel uzun zamandır beni çağırır ‘’Bir gün zeytinliğe gidelim, gez, gör’’ diye. Ama maalesef hava muhalefeti, bazen benim meşguliyetlerim nihayet geçen hafta kısmet oldu gittik.

Halil Bey bizi aracıyla zeytinliklerine götürdü. Yol mesafe olarak uzak değil ama epeyce meşakkatli. Yolda giderken fidanlar, yüz yıllık zeytin ağaçları, çam, yemiş ve çeşitli meyve ağaçlarının adeta katledilmiş olduğunu gördüm. Böyle bir şey yok. Anlatılsa asla tahayyül bile edemezdim. Hayret ve üzüntüyle adeta kahroldum. Buna ilaveten yüzlerce arı kovanının devrilmiş parçalanmış hali de yürek parçalayıcı bir manzara. Arılar kovanlar telef olmuş. ‘’Ne oldu buralara? Tufan mı hortum mu? Yoksa bir canavar mı geçti?’’ dedim. Bütün bunları bir kişinin yapmış olduğundan şüphelenildiğini, ancak gözle görülmediği için kimsenin günahının da alınamayacağını söylediler.

Köyde araştırdım, köylüler ile Muhtar İbrahim KÖYLÜCELİ ile konuştum. Katledilen ağaçların ve kovanların sadece bir kişinin arazisinde değil en az 15-20 ailenin mağdur olduğunu ancak en son önce ki gün bir arazi sahibinin tarlasında ki su hortumlarını keserken suçüstü yakalandığı, mal sahibiyle tartışma sonrası oradan kaçarak uzaklaştığı, ancak gece pek çok ağacının katledildiğini belirttiler.

Adının T.İ. olduğu tespiti üzerine olayın adliyeye intikal ettiğini ve şahsın arandığını belirten Muhtar İbrahim KÖYLÜCELİ olayın bir an önce aydınlığa kavuşarak köylülerin rahat bir nefes almasını dilediklerini söyledi.

Evet, katliam gibi terör gibi bir olay. Umarız en kısa zamanda adalet yerini bulur.

 

AVCILAR’LI DOSTLARIMLA ZEYTİN HASADI YAPTIK

Evet, yukarıda ki yazımda Avcılar’lı dostlarımdan söz ettim ama konu üzücü bir olaya doğru uzadı. Şimdi kaldığımız yerden zeytin hasadımızdan söz etmeye devam edelim.

Dostlarımın zeytinlik alanları denize nazır mükemmel bir arazi. Bir kısmı ağaçlarda bir kısmı yerlere dökülmüş zeytinleri Aysel’le birlikte topladık. Eşi Halil bey güzel bir ateş yaktı, ıhlamur ve çayımızı demledi. Ekmekler kızardı, nefis organik zeytinyağı ile yağlandı, nefis organik zeytinlerimizi peynirlerimizi, Aysel’in yaptığı nefis köfte patateslerimizi, poğaçalarımızı, ev yapımı böğürtlen reçelimizi, meyvelerimizi ve daha neler neler. Hepsini büyük bir iştahla yedik. Akşamüstü eve döndük. Yetmedi, Aysel bize nefis bir çay demledi. Yine oturduk yedik, içtik. Yine yetmedi, birde ‘diş kiramız’, organik zeytinyağımız, tarhanamız, salçamız, kuruyemişimiz, çıramız, çiçek fidelerimiz. Ben ‘’İstemem bu kadar şeyi verme etme’’ dedikçe Aysel ‘’Sen sus karışma bakayım’’ dedi durdu. Elimiz kolumuz armağanlarla dolu eve döndük.

Şimdi, böyle gönlü gani insanlar hala var mı diyorsunuz değil mi? Evet, inanması güç ama gerçek işte. Kendilerine sonsuz sevgilerimle güzel dostlukları için teşekkürler ediyorum. Sağolsunlarvarolsunlar. Herşey gönüllerince olsun.

 

Hoşça kalın, sağlıkla kalın.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.