" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

EVET ÇIKARSA NE OLUR

  Ülkemizde yapılacak olan Başkanlık anayasası referandumu tartışmaları, şu anda uygulanan baskıcı politikalar, eğitimin tamamen bilimsellikten uzaklaştırılarak dini eksene oturtulması, terör saldırıları, şehit haberleri, uygulanan Suriye ve ırak politikasının iflası, dinin ülkemiz yurttaşları arasındaki ayrılıkçı, dışlayıcı ve kutuplaştırıcı bir argüman olarak kullanılması, laik, demokrat parlamenter sistemin yok edilerek tek adam diktasına doğru yol almamız. Toplumun […]

EVET ÇIKARSA NE OLUR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Ülkemizde yapılacak olan Başkanlık anayasası referandumu tartışmaları, şu anda uygulanan baskıcı politikalar, eğitimin tamamen bilimsellikten uzaklaştırılarak dini eksene oturtulması, terör saldırıları, şehit haberleri, uygulanan Suriye ve ırak politikasının iflası, dinin ülkemiz yurttaşları arasındaki ayrılıkçı, dışlayıcı ve kutuplaştırıcı bir argüman olarak kullanılması, laik, demokrat parlamenter sistemin yok edilerek tek adam diktasına doğru yol almamız. Toplumun her kesimini büyük bir karamsarlığa ve huzursuzluğa sevk etmiş görünüyor.

 

Siyaset, yazılı ve görsel medya, yargı yasama ve yürütme hepsi işlevini yitirmiş durumdadır. 15 Yıldır sistemli olarak ülkemizi istikrarsızlığa sürükleyen AKP iktidarı, göreve geldiği ilk günden bu yana sürekli tek başına iktidar olmuştur,  TBMM’sinde her istediği yasayı çıkartma çoğunluğuna sahipti ve sürekli istedikleri her yasayı çıkarttılar.

 

Peki hal böyleyken neden Anayasa değişikliği ile Başkanlık rejimi getirmek istiyorlar asıl meselede budur. Neden ülkemizi rejim değişikliğine sürükleyecek böyle bir oyunun peşindeler bunlar ayrı, ayrı düşünülüp konuşulacak konulardır.

 

Ben bu yazımda RTE ve AKP iktidarı ile Devlet Bahçeli’nin savunduğu anayasa değişikliği paketinin neleri değiştireceğini yazmak istiyorum. Getirilecek anayasa değişikliği paketi bakın neler getiriyor.

 

1-Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek. Bir kişi Başkan seçilecek ve o kişi hem hükümet, hem Meclis, hem de mahkeme olacak.

2-Başkan olan kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. O parti belki de senin hiç oy vermediğin hiç sevmediğin bir parti olacak.

3-O partinin genel başkanı hâkimleri atayacak. Kararname adı altında kanun yapabilecek. Seçtiğin Millet Meclisini fesih edebilecek. Orduya emir, komuta edecek.

4-Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Sözünü kimse dinlemeyecek.

5-Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Japonya gibi değil, Suriye, Libya, Mısır, İran, Kuzey Kore, Uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın.

6-Rejim değişecek. Sadece adı Cumhuriyet olacak. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak. Demokrasi kalmayacak.

7-Başkan sokakta bir kişiyi öldürse, 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak.

8-Başkan ve yardımcıları ile bakanları yolsuzluk yapsa, yetim hakkı yese, devlet malına el uzatsa dahi 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak.

9-Başkan kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma girişiminde bulunan meclisi fesih edebilecek.

10-Hâkimler ve savcılar Başkanın sözünden çıkamayacak. Başkan hak hukuk tanımaz, zorba biriyse seni koruyacak hiç kimse olmayacak. Can ve mal güvenliğin kalmayacak.

11-Tek adam karar verdiğinden belirsizlik hâkim olacak. Kimse yatırım yapmaya cesaret edemeyecek. Ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek. Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek.

12-Asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek.

13-Tek adam kimsenin aklına ihtiyaç duymayacağından, devlet ve toplum hayatında danışma, ortak akıl, uzlaşma gibi yöntemler olmayacak. Çatışma, kutuplaşma ve terör için en uygun zemin oluşacak. Çatışma ve terör artacak.

14-Beş yılda bir sandığa gidip bir Başkan bir de onun partisinin çoğunlukta olduğu Meclisi seçeceksin. Bir dahaki seçime kadar sana kimse bir şey sormayacak. Seçtiğin milletvekili de Başkanı kontrol edemeyecek, senin hakkını koruyamayacak.

15-Başbakan olmayacak. Bakanlar sadece Başkana karşı sorumlu olacak, Meclise karşı sorumlu olmayacak. Milletvekillerini umursamayacak.

16-Seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını isteyemeyecek,  hesap soramayacak. Sana hizmet getiremeyecek.

17-Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek. Buraların hepsi “Başkanın Partisine” göre düzenlenecek.

18-Devlet parti devleti olacak. Başkan senin partinden değilse devlet kapısında yerin olmayacak.

19-Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek.

20-Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak.

İşte bütün bunları onaylamadığım için ben şimdiden HAYIR diyorum. Karar sizin.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.