" />
USD
3,6762
EURO
4,3294
ALTIN
151,4603

MİLLİ VARLIKLAR TALAN EDİLEMEZ

  ADD Edremit Şube başkanı Yüksel Eker, Ziraat Bankası, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT gibi nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının varlık fonuna devredilmesine tepki göstererek;”Türk milletinin 93 yılda kurduğu milli varlıkları talan edilemez” dedi. ADD Edremit Şubesi, nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının varlık fonuna devredilmesini protesto etmek için Edremit Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması […]

MİLLİ VARLIKLAR TALAN EDİLEMEZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

ADD Edremit Şube başkanı Yüksel Eker, Ziraat Bankası, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT gibi nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının varlık fonuna devredilmesine tepki göstererek;”Türk milletinin 93 yılda kurduğu milli varlıkları talan edilemez” dedi.

ADD Edremit Şubesi, nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının varlık fonuna devredilmesini protesto etmek için Edremit Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı.

CHP ve vatan partisi İlçe örgütleri ve bası sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği basın açıklamasına çok sayıda vatandaş katıldı.

ADD Edremit Şube başkanı Yüksel Eker Cumhuriyet meydanında kalabalığa yaptığı konuşmada;”Siyasi iktidar, devlet düzenini tarumar etmeye devam etmektedir. Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır. Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir. Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 YILDIR bin bir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir.

Dünyada benzer varlık fonları gelire sahiptir. Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte, “Borçlanma Fonu”dur. Başta Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir.

Bu uygulama, “bütçede birlik” ve “bütçede açıklık” ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır. Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır.

Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye’ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir.

Milletimiz, kamu varlıklarımızın eritilmesine sessiz kalmamalıdır. Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.